BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-03, 00:30   

Shana,
rozumiem różnicę między mieszanką, która zawiera wodę a mięsnymi składnikami mieszanki. Nie mniej jednak zrozumiałam Twoją wypowiedź tak jak zrozumiałam i dlatego chciałam to wyjaśnić, bo nie zgadzało mi się to z wiedzą, którą już mam. Mój bląd pewnie polega na tym, że nie sprawdziłam mieszanki Łyżeczki w kalkulatorze i myśląc swoimi kategoriami nie przyszło mi do głowy, że ona policzyła % od całej mieszanki razem z wodą i dlatego tych podrobów wyszło Ci zdecydowanie za dużo. Myślę, że teraz jest już wszystko dla wszystkich jasne
 
 
lyzeczka 


Dołączyła: 22 Lis 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-12-03, 01:30   

Dziewczyny, ale ja liczyłam bez wody i supli :) ilości są takie duże, bo serc i ozorów nie potraktowałam w kategorii podrobów, co z kolei wynikło z tego, że tak przeczytałam w wątkach o ozorach i o sercach. Przytoczyłabym konkretny podział procentowy, bo taki robiłam, ale nie mam przez weekend dostępu do komputera i excela... W każdym razie mniej więcej z pamięci: podroby (nerki, śledziona, grasica, móżdżek) wynosiły około 15% mixu mięsnego, serca i ozory jakoś po 10℅ każde, wątroba 4-5℅ żołądki chyyyba do 10℅ max i 50% mięso właściwe.
Przepraszam za zamieszanie, po prostu im więcej wiedzy, tym bardziej to skomplikowane i dyskusyjne.
Ogarnę wszystko od nowa :kwiatek:
 
 
irminal 

Dołączyła: 08 Sie 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-12-03, 20:03   

Mogę prosić o sprawdzenie mieszanki?

Mieszanka na 16 dni dla 7,2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 309 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

Waga Ilość miarek
2 000,0 g Kurczak pierś bez skóry
200,0 g Indyk serce
200,0 g Indyk żołądek
500,0 g Kurczak udo ze skórą i kośćmi
36,3 g Felini Complete
3,0 szt Żółtko jajka
35,0 g Wątroba indycza
0,6 g Mączka z alg morskich
16,1 g Fortain
255,0 g Masło
1,2 g Sól morska jodowana
301,9 g marchewka gotowana, bez soli
3,0 g Tauryna
1 373,0 g Woda
0,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,0 g Olej z łososia SALMOPET



 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-12-03, 21:22   

lyzeczka :kwiatek:
Wszystkie składniki mieszanki powinny odpowiadać składowi hipotetycznej myszy :mrgreen:
I tak jak w składzie myszy jest mięso, kości, podroby i skóra tak my też staramy się dobrać skład mieszanki. Wszystkich podrobów w takiej myszy jest około 20-25%, mięsa z kością około 30% a resztę stanowi mięso ze skórą. I chociaż serce, czy ozór to i podroby i mięsień jednocześnie to jednak mysz nie ma serca wielkości połowy swojego ciała i takiego tez ozora...Jeśli w myszy jest więc około 20% podrobów to my nie powinniśmy sztucznie zwiększać ich ilości w mieszance.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-12-03, 21:33   

irminal :kwiatek:
Przepis ma niedociągnięcia. Mieszanka jest za chuda i nawet te 250g masła nie poprawiło bilansu. Ma za wysokie białko na kg.m.c.kota na dzień 5,7g przy normie 5g.
Przekroczone normy wapnia i fosforu i zła proporcja tych dwóch składników.
Mięso kurczak pierś nie nadaje się dla kota właśnie z powodu wysokiego białka, jak już go się stosuje to tylko w towarzystwie bardzo tłustego mięsa.
Masło nie jest najlepszym tłuszczem do mieszanki, najlepszy tłuszcz to surowy tłuszcz albo dodatek dobrze tłustego mięsa. Warzyw również nie musi być tak dużo, one służą tylko jako balast w celu lżejszego wypróżniania się kota.
W kalku sa dwie kolumny E norma i G suma ich wartości w nich powinny byc takie same albo bardzo zbliżone. Zwracaj na to uwagę. :mrgreen:
 
 
usia83 

Barfuje od: 09.2016
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 27 Paź 2016
Posty: 26
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2016-12-03, 22:51   

Shana55 Dzięki za korektę.

Trochę się przeraziłam patrząc, ze z 18 dni mieszanki nagle wychodzi tylko 6 dni. A tu lecą 2kg w całości.
Będę pamiętać o tych 5g/kg mc białka i tłuszczu-3g.

A to żółtko ma być surowe? Boje salmonelli pomimo sparzenia.

Właśnie się załamałam. Patrzyłam po sklepach mięsnych co jest ciekawego dla kota.
O kaczce, gęsi mogę zapomnieć. Już nerki są problematyczne. O innych podrobach też mogę zapomnieć. Jakiś czas temu w hipermarkecie widziałam pierś kaczą.

U mnie wokoło pełno hipermarketów, sklepów mięsnych dobrze zaopatrzonych brak. Jeśli to tylko standard mięsny. :cry:
Nawet nie mam jak kotu robić różnorodnych mieszanek...

Mam pytanie czy zamiast suszonej hemoglobiny wieprzowej (spożywczej) mogę dodać takie coś?
Tutaj pojawia się problem z ilością żelaza- wychodzi inna.

Pokusa-hemoglobina
100% mączki z hemoglobiny wieprzowej.
Białko: 92,5%
Wilgotność: 4,49%
BIAŁKO 92,5%

FOSFOR 0,20%

POTAS 0,74%
SÓD 0,47%

WAPŃ 18mg/100g

ŻELAZO 0,25%

AMINOKWASY (%)
Alanina 7,57
Arginina 3,65
Cysteina 0,41
Glicyna 4,32
Izoleucyna 0,37
Kwas asparaginowy 10,6
Kwas glutaminowy 7,28
Leucyna 11,8
Lizyna 8,20
Metionina 0,83
Fenyloalanina 6,44
Treonina 3,04
Tyrozyna 2,05
Walina 8,27
Histydyna 7,01
Prolina 3,15
Seryna 4,14

Dawkowanie- psy i koty 10g/1 kg mięsa bez kości

Widziałam też z tej firmy suszone żółtko jaja. :hmm:
 
 
irminal 

Dołączyła: 08 Sie 2016
Posty: 5
Wysłany: 2016-12-04, 10:10   

Shana55 pięknie dziękuję! :) Rozjaśnia to trochę mój chaos informacyjny. Masło chciałam dać na początek ze względu na to, że lubią i zawsze im pachnie, ale czytałam właśnie, że ze względu na swoją 'niesurowość' odpada. Będę zwracać uwagę!
 
 
Micro007 

Dołączył: 06 Gru 2016
Posty: 16
Wysłany: 2016-12-08, 12:01   Pierwszy barf- Proszę o pomoc

Witam, jestem tu nowy więc jeśli w złym dziale umieściłem temat to proszę o przeniesienie.
Chciałbym moim dwom sierściuchom wprowadzić dietke bo nie jestem przekonany do whiskasow. Kotki jedzą suche i mokre, apetyt im jak najbardziej dopisuje, od czasu do czasu dostaja surowego kurczaczka, serca, żołądki i szaleją za nimi więc nie będzie problemu z wprowadzeniem nowej dietki. ( Kiedyś nawet świeżego ogórka porwali z kanapki :) )
Do tego poje je wodą, Mają 4 posiłki 2x sucha i 2 x mokre.
Z tego miejsca chciałbym prosić o pomoc w ułożeniu jakiejś dietki na początek, a nawet o podpowiedzi, czego unikać w karmieniu, czy jak obchodzić się z danym mięskiem, bo słyszałem że nie które mięso trzeba np. parzyć. Szczerze nie znam żadnego sklepu z suplementami więc moglibyście coś doradzić to w zależności od przepisu bym zakupił. Dietka może być różnorodna, nie lubię im żałować, ale żeby zawierała składniki dostępne w sklepie.
Kotki to Amelka 1,5 roczna waga około 3 kg i Tymek 8 miesięczny rozrabiaka waga około 2 kg. Jeśli potrzebne dodatkowe informacje to wszystko podam i jeszcze raz przepraszam jeśli wątek założyłem w złym dziale. Jeśli ktoś byłby chętny pomóc proszę o informacje tutaj, albo na PW. Fajnie by było jak by się również odezwał jakiś doświadczony kociarz albo kociara i byśmy mogli porozmawiać na temat np diety ale i ogólnie dbania a moje pociechy. Pozdrawiam Mirek
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-12-08, 13:48   

Dzień dobry, Micro007 :-)
Odpowiedzi na wszystkie Twoje wątpliwości są już na tym forum, więc przygotuj się na odrobinę obowiązkowej lektury ;-)
Zacznij od zapoznania się z podstawami - pierwsza od góry tabelka to takie "podstawy podstaw", jest tam też lista suplementów (szerzej o nich rozmawiamy w tym dziale, w razie wątpliwości przeczytaj dany wątek i zadaj pytanie, jeśli coś dalej będzie niejasne).
Poczytaj też o gotowcach: tutaj oraz tutaj. Tak na zachętę do przejścia na pełny BARF ;-)

Micro007 napisał/a:
czego unikać w karmieniu, czy jak obchodzić się z danym mięskiem, bo słyszałem że nie które mięso trzeba np. parzyć

Unikamy mięsa z niepewnego źródła (no lepiej nie dawać padliny z rowu :-P i wieprzowiny, jeśli nie mamy pewności, że była badana - sklepowa jest już ok) i mięsa z dzika, gotowanych czy w ogóle obrobionych kości oraz tłuszczów roślinnych (poza suplementem witaminy E). Nie wiem, o co chodzi z tym parzeniem. Owszem - jest to przydatne przy przestawianiu kota z gotowców na mięso, ale innego zastosowania dla tego typu praktyk nie widzę. I tak środek jest surowy.
Jak się obchodzić? Dać kotu :food: Im tłustsze, tym lepsze.

Micro007 napisał/a:
nie znam żadnego sklepu z suplementami

Zatem zapraszam do tego działu, a konkretnie tu. Dodam tylko, że nie opłaca się kupować krwi dla zwierząt, taniej wyjdzie krew do wyrobów domowych (byle czysta! bez octu itp.); podobnie wygląda sprawa tauryny (też ma być czysta).

Jeśli chcesz przedstawić swoje kociaki, to pisz tutaj. Załóż swój wątek, napisz coś o sobie i kotach, dodaj zdjęcia. Co tam sobie chcesz.

Myślę, że lepiej by było, żebyś na czas nauki (swojej, bo widzę, że koty już umieją swoją część ;-) ) oraz transportu supli kupił jakieś dobre jedzenie w puszkach i wywalił suche. Na początek możesz też skorzystać z gotowych przepisów - tak dla obycia z suplementami itd. Lepiej jak najszybciej przejść na samodzielnie komponowane. Przyda Ci się kalkulator - napisz do autorki tego wpisu.

Proszę. Wszystko już jest. Musisz tylko trochę poczytać. Zatem - miłej lektury!
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-12-08, 13:58   

Dragana napisał/a:
Nie wiem, o co chodzi z tym parzeniem. Owszem - jest to przydatne przy przestawianiu kota z gotowców na mięso, ale innego zastosowania dla tego typu praktyk nie widzę.

Bo weci głoszą taką teorię, że nie wolno dawać kotu surowego mięsa a jeśli już to tylko sparzone :-) . Ja też miałam takie zalecenia ;-) .
Również nie rozumiem po co parzyć, ale czasem teorie wetów są nie do odgadnięcia :hmm:
 
 
Micro007 

Dołączył: 06 Gru 2016
Posty: 16
Wysłany: 2016-12-08, 15:15   

Dokłądnie jak Saga pisze, nie wiem czy od samego weta to slyszałem, ale zapadło mi to w pamięci, okej to zabieram się za lekturę i wtedy będę zadawał ewentualne pytania:) dzięki wielkie :kiss:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2016-12-14, 12:12   

Witam.

Jestem początkująca, BARF’uję od niedawna, od kiedy przybłąkał się do mnie mały kociak.
Obecnie ma około 9-10 miesięcy, waży 3,5kg.
Widzę, że ma lekką nadwagę – tłuszczyk na brzuszku, ale to moja wina, bo na początku podawałam mu nieodpowiednie ilości jedzenia, okraszone masłem. Początkowo mieszkał na dworze i chciałam aby zawiązał tłuszczyk, aby lepiej zniósł zimę. Obecnie mieszka już w domu.

Mam problemy, pogubiłam się.

1. Czy dodawać taurynę i skorupki do posiłku z FC?

Tutaj jest podany przepis z użyciem FC – nie ma nic o tym aby dodawać taurynę, skorupki itp.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Tutaj z kolei również jest przepis z dodatkiem FC, ale wyraźnie wytłuszczono, że należy podawać jeszcze taurynę i skorupki
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=120

2. Czy dobrze go karmię?

Karmię go tak (dziennie 100g mięsa bez węglowodanów – rozdzielam to na 2 porcje):
* 80g mięsa (cielęcina, wołowina – mięso „brzydkie” z tłuszczem, poprzerastane, często widzę tam żyły itp. albo indyk, kurczak)
* 20g podrobów (za podroby uważam płucka, nerki. Żołądki, serca nie – uważam, że są to mięśnie, mają bardzo mało fosforu w porównaniu do innych podrobów)
* ½ miarki FC do każdego posiłku (cała miarka na dobę)
Czasami dam skrzydełko (tą najmniejszą część z maleńkimi kostkami – kot zjada w całości) oraz wątróbkę – raz w tygodniu.
Czasami wyprosi łyżkę jogurtu naturalnego (raz w tyg)

3. Czy w dniach kiedy podaję wątróbkę i skrzydełko nie podawać FC aby nie przedobrzyć z wit A i wapniem?


Bardzo proszę o informację czy dobrze postępuje z tym kociakiem.

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2016-12-14, 13:49 ]
Off topic wydzielono:
http://www.barfnyswiat.or...p=115224#115224
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 03 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2016-12-14, 13:52   

Jeśli nie podajesz węglowodanów to nie powinien tyć, kot nie tyje od łuszczu tylko od węglowodanów.

Co do przepisów z FC to nie pomogę bo nie chcę wprowadzić w błąd. Ja karmiłam koty mieszankami z FC przez miesiąc ale tylko według podstawowego przepisu producenta:
Kod:
Przepis z preparatem Felini Complete
1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2016-12-15, 13:56   

`
Bardzo proszę, odpowiedzcie chociaż mi na pierwsze pytanie :-)

..Asia.. napisał/a:
1. Czy dodawać taurynę i skorupki do posiłku z FC?

Tutaj jest podany przepis z użyciem FC – nie ma nic o tym aby dodawać taurynę, skorupki itp.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Tutaj z kolei również jest przepis z dodatkiem FC, ale wyraźnie wytłuszczono, że należy podawać jeszcze taurynę i skorupki
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=120
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-12-15, 14:27   

Nie dodawać. Ewentualnie tylko odrobinę tauryny (1g/kg mięsa), skorupek żadnych.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne