BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pies nerkowiec - prośba o ocenę pierwszego jadłospisu
Autor Wiadomość
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-26, 06:19   

Traganek, dziekuję za rady.

Coś nie tak z linkiem, który podałaś, nie otwiera się :-(



Ja właśnie dlatego zrobiłam pełny jonogram - licząc, ze ktoś mądrzejszy zajrzy tu i na podstawie wyników pomoże mi ustalić dokładnie te stosunki Ca:P i K:Na.

Piszesz, ze mam dawać Ca:P 1.3. To ok, tak zrobię - własnie zabieram się za kolejna mieszankę.
Ale ciężko jest zrobić coś sycącego, kiedy trzeba ograniczyć i białko i teraz tłuszcz...
Jak mam tłuszczu 30%, białka 3 g kg m.c, to energetyczność jest mała - 30-33 kcal \ kg m.c.
Spróbuje podgotowac mięso, może biegunki znikną, tylko to już nie bedzie BARF, ale co tam...


A czy uważasz, ze powinnam włączyć alusal - żeby obniżyć fosfor we krwi?



Do innego weta na razie nie pojadę, jeszcze nie spłaciłam wizyt w Warszawie, operacji na zęby i tych wszystkich drogich badań jak echo itp. Ostatnio musiałam zrezygnować z Karsivanu, bo te Miki leki sa potwornie drogie. Dostałam ludzki zamiennik, zobaczymy jak sie sprawdzi. Za jakies 2 tyg zacznę podawać.




edit:
czy na pewno mam dawac proporcję Ca:P 1,3 : 1?
Bo wapń w wynikach krwi jest przy górnej granicy, gdzies czytałam, ze wtedy mozna trzymac proporcję nawet 1,0 : 1, ale nie moge trafic już do tej wypowiedzi...
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-07-26, 08:20   

..Asia.. napisał/a:

Ale ciężko jest zrobić coś sycącego, kiedy trzeba ograniczyć i białko i teraz tłuszcz...
Jak mam tłuszczu 30%, białka 3 g kg m.c, to energetyczność jest mała - 30-33 kcal \ kg m.c.


Jaki jest stosunek białko-tłuszcz? Nie jestem na 100% przekonana czy ten tłuszcz jest winny. Poza tym na pewnym etapie, sama dieta nie jest w stanie szybko ustabilizować organizm. Potrzebne jest leczenie. Porozmawiaj z wetem o Ornipuralu, lub Ornitilu http://megavet.eu/produkty/113-ornitil-plus.html
Zapytaj go czy nie zbadać kwasów żółciowych, lub sprawdzić wątrobę na usg. Może potrzebny jest Ursofalk ?

..Asia.. napisał/a:

A czy uważasz, ze powinnam włączyć alusal - żeby obniżyć fosfor we krwi?

Jeśli zmienisz w mieszance stosunek Ca:P czyli dodasz wapń (on jest wyłapywaczem fosforu) może troszkę spadnie poziom fosforu we krwi.
Może ktoś mądrzejszy się jeszcze odezwie, ale teraz skupiłabym się na pracy wątroby, a potem -jak już leki wątrobowe zostaną wprowadzone- to wtedy wprowadziłabym Alusal (lub renvele - ale ona jest b. droga). Powoli możesz czytać i szukać czy nie będzie interakcji Alusal + leki.

..Asia.. poprawiłam link: http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=2010
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-26, 10:48   

stosunek (w nowo tworzonej mieszance) białko : tłuszcz - 1,9

w poprzednich mieszankach było inaczej, bo dawałam masę tłuszczu - 0,9




Mika na wątrobę obecnie dostaje:
Hepatil
Essetil Forte 600mg
Karczoch (Cynara scolymus 400mg)
Ostropest (mielę sama i dodaje do jedzenia)
Czyli preparaty, które w składzie mają m.in to co Ornitil - zalecił wet abym kupiła to z "ludzkiej" apteki



Szukałam tego Alusalu, do wyłapywania fosforu i widze, że go po prostu nie ma :(
Jedynie podobny jest Maalox, Alumag, ale one w składzie oprócz aluminium mają też wodorotlenek magnezu.
Czyli nie ma alternatywy dla drogiego renagelu (cena 1 tys zł :banghead: )
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-07-26, 17:13   

..Asia.. napisał/a:
stosunek (w nowo tworzonej mieszance) białko : tłuszcz - 1,9

Oj, to wysoko. Zmniejszyłabym do 1 na jakiś czas. A potem na 1,3 (jeśli wyniki krwi będą lepsze)
..Asia.. napisał/a:

Szukałam tego Alusalu, do wyłapywania fosforu i widze, że go po prostu nie ma :(
Jedynie podobny jest Maalox, Alumag, ale one w składzie oprócz aluminium mają też wodorotlenek magnezu.
Czyli nie ma alternatywy dla drogiego renagelu (cena 1 tys zł :banghead: )


A dlaczego boisz się wodorotlenku magnezu? Zamówienia na Renagel zbierane są na innym kocim forum. Nie trzeba wtedy kupować całego opakowania.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-27, 07:42   

Nie znam wodorotlenku magnezu, nie wiem czy nie jest toksyczny dla psa, czy nie szkodzi na nerki itp. Nie zdążyłam jeszcze o nim nic doczytać. Bo znam tylko cytrynian, chelat magnezu, ale wodorotlenek...to nic mi nie mówi. :-(



Ja chyba czegoś nie rozumiem z tym stosunkiem białko : tłuszcz. :oops:

W czerwcu miałam bardzo tłusta mieszanką, stosunek białko tłuszcz był 0,58 ( 56% tłuszczu w mieszance):
białko mam 1.043g
tłuszcz mam 1.777g

więc stosunek mi wychodzi 0,5
robię tak: dzielę białko na tłuszcz 1.043/1.777 = 0,58
… a może powinnam odwrotnie … tłuszcz na białko – wówczas z tych danych bym miała proporcję 1,7



Wczoraj zrobiłam nowy przepis, dałam dużo mniej tłuszczu (31%) i mam stosunek 1.8
w mieszance mam:
białko: 890
tłuszcz: 481


-----------------------------------------
Bardzo się martwię, ze tymi mega tłustymi mieszankami zniszczyłam jej nieodwracalnie wątrobę i trzustkę.
Już było tak super, nerkowe sprawy sie wyprostowały, ząbki usunięte, a tu bach, dowaliłam tłuszczu i zmarnowałam zdrowie psu.
Ja chciałam dobrze - bo Mika stale głodna jest, stale chodzi i prosi o jedzenie. Więc pomyślałam, ze jak dam dużo tłuszczu, to nie będzie czuła głodu, chciałam dla niej taki komfort, skoro daję jej mniej białka, to chciałam wynagrodzić to tłuszczem.
Teraz już wiem dokładnie kiedy zaczęły sie luźne kupy - jak po operacji w maju-czerwcu dotłuściłam mieszanki. I tak aż do zeszłego tyg jadła te tłuścizny i traciła zdrowie.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-27, 12:42   

Podwyższę chyba też taurynę, czytam , że wskazana jest w zlej pracy wątroby.
Mika dostaje 500mg dziennie, może dam 800...
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-07-28, 11:58   

..Asia.. napisał/a:


Wczoraj zrobiłam nowy przepis, dałam dużo mniej tłuszczu (31%) i mam stosunek 1.8
w mieszance mam:
białko: 890
tłuszcz: 481

Zobacz jakie będą po tym wyniki. W poprzednich przeliczeniach było o wiele za dużo tłuszczu.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-28, 15:44   

Targanek proszę podpowiedz jeszcze czy nie przesadzam z Omega-3


Mika waży 12 kg, daje jej 3 kapsułki, które mają 1000mg Omega. https://www.aptekagemini....s-naturell.html

Czytałam na wątku, ze są osoby, które podają kotu 2 kapsułki (500mg), ale kot wazy 4kg, więc pomyślałam, ze dla Miki dam 3 kap. 1000mg....

Boję się, ze znowu przesadzę z czymś...
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-07-28, 15:47   

Chciałabym sprostować co nieco, bo chyba zrobił się galimatias :)

..Asia.. napisał/a:
stosunek (w nowo tworzonej mieszance) białko : tłuszcz - 1,9

w poprzednich mieszankach było inaczej, bo dawałam masę tłuszczu - 0,9

Jeśli liczysz stosunek białko: tłuszcz jako iloraz białko i tłuszcz to 0,9 oznacza większa ilość tłuszczu niz białka. Przy nerkowcach to też za dużo.U mnie ten stosunek mieścił się w okolicach 1,6. Ale takich wyników wątrobowych jak Twoja Mika Dyzio nigdy nie miał.
..Asia.. napisał/a:

Wczoraj zrobiłam nowy przepis, dałam dużo mniej tłuszczu (31%) i mam stosunek 1.8
w mieszance mam:
białko: 890
tłuszcz: 481

Czyli 1,8 może okazać się oki.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-07-28, 16:28   

..Asia.. napisał/a:
Targanek proszę podpowiedz jeszcze czy nie przesadzam z Omega-3


Mika waży 12 kg, daje jej 3 kapsułki, które mają 1000mg Omega. https://www.aptekagemini....s-naturell.html

Czytałam na wątku, ze są osoby, które podają kotu 2 kapsułki (500mg), ale kot wazy 4kg, więc pomyślałam, ze dla Miki dam 3 kap. 1000mg....

Boję się, ze znowu przesadzę z czymś...

W jednej kapsułce jest: EPA 330mg, DHA 220mg, inne kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 100mg. Na podstawie tego linku źródło: http://www.barfnyswiat.or...er=asc&start=60 można obliczyć, że Twoja Mika może potrzebować ok 25-75 mg kwasów na jej k.m.c czyli od 300 do 900 mg. 3 kapsułki to na mój chłopski rozum za dużo.
Edit: znalazłam jeszcze takie źródło: http://m.petmd.com/blogs/...-fish-oil-30731
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-07-28, 19:13   

Traganek ja i Mika jesteśmy Ci ogromnie wdzięczne za pomoc :)

Ja chciałam dawać tak dużo omega-3 na podstawie tej odpowiedzi http://www.barfnyswiat.or...c&start=630#top
Potwora napisał/a:
(...) Nie wiem jakie zapotrzebowanie mają psy, ale mój 4kg kot dostaje dwie 500mg kapsułki dziennie, tak jak już wyżej wspomniałam.

Pomyślałam, że skoro 4 kg kot ma 1000mg na dzień, to Mika musi mieć 3 razy tyle.


Ale, te linki, które dałaś wyjaśniają sprawę omega-3 dla psa.

Jeszcze raz Ci dziękuję za pomoc :)
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-08-02, 06:40   

Mika nadal źle sie załatwia.
Tzn. raz jest dobrze - uformowana kupa, raz rozwolnienie (tego samego dnia, w ciągu tego samego "posiedzenia")
W czwartek dostała antybiotyk - lekarz mówił, ze to jakiś na jelita, który działa 3 dni, następnie w niedzielę też jej podałam (zastrzyk podskórny). Wydawało mi się, ze jest lepiej, ale jednak nie do końca.
Wczoraj dzwoniłam do weta i mówi, ze teraz będzie chciał jej podać sterydy, ze to zapalenie jelit (czy jakos tak się wyraził).
Na razie waham się czy jechać....

Co mogę jeszcze zrobić?
Dołożyć jej gotowanego ryżu :-/ , aby nie miała biegunki?
Jestem pewna, ze to przez moje tłuste mieszanki, już stare wyrzuciłam, teraz je tylko te nowe, które maja juz dobre proporcje?

Te nowe mieszanki je 7 dni, powinna byc juz poprawa?
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-08-02, 12:42   

Zdecydowałam, ze nie pojadę po sterydy do weta.

Postanowiłam zrobić mieszankę z podgotowanego mięsa. Doczytałam już jak to zrobić, dam więcej tauryny.
Wzbraniałam się przed gotowaniem mięsa, bo wtedy to już nie jest BARF, ale nie mam wyjścia. Zrobię mieszankę na 3 tygodnie, jeśli po tygodniu nie poprawi się stan kupy, to poddam się i pojadę do weta.

Zastanawiam się, czy nie wylewać wody od gotowania mięsa - chciałabym pozbyć się trochę potasu (mamy problem z potasem we krwi) i fosforu z mięsa, witaminy uzupełniam easyBARF sensitive.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2017-08-02, 19:19   

Jakie warzywa podajesz? Jaki jest udział %. Najlepiej byłoby gdybyś pokazała przepis i prt sc w normami ( zakładka Barf), jaką dawkę dzienną podajesz itp.
O zapaleniu jelit nic nie wiem, trudno mi się wypowiedzieć czy leczenie sterydami przy tym schorzeniu jest konieczne.
_________________
Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-08-03, 08:48   

Ostatnie, zmodyfikowane przepisy, z mniejsza ilością tłuszczu:

1.



[img][/img]



2.







Użyłam jednak wody z gotowania mięsa (bo ostatnia mieszanke podgotowałam), poniewaz duzo w niej tłuszczu było, a tak to bym go wylała i ten pies by faktycznie chodził głodny.

Woda, która mi została (bo całej nie zużyłam) dałam kotu do wypicia, nie otruję go (w sensie, że zaburzam jego BARF - stosunki Ca:P, K:Na itp)?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne