BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak przestawić psa na BARF?
Autor Wiadomość
Mikasa08 

Dołączyła: 25 Kwi 2018
Posty: 8
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-05-05, 11:00   

Kilka dni za nami i idzie tak bezproblemowo, że aż się boję, że coś robię źle. Początek żwaczami, dodana mielona wołowinka i też okej. Niedługo zacznę dodawać podroby. Znalazłam tylko drobiowe, to chyba lepiej nie podawać ich od razu z wołowym posiłkiem, tylko osobno, co nie?

Na razie też w ogóle nie daję kości, ale mała zajada się skorupkami z jajek, dodaję też troche oleju z łososia do tego wszystkiego. Nie chcę jej za szybko tym wszystkim zarzucić. Jak nie poje na razie warzyw czy owoców, to nic się nie stanie? Martwie się, że może jej brakować witamin czy błonnika.
 
 
magdaZ 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 11 Cze 2018
Posty: 9
Skąd: JeleniaGóra
Wysłany: 2018-06-12, 12:44   

Dzień dobry :)
Bardzo przepraszam jeśli odpowiedź na to pytanie już padła, a padła na pewno tylko szperam, szukam i nie widzę, a nurtuje mnie to wielce. .. czy dawkę zarełka oblicza się biorąc pod uwagę aktualną wagę psa i z tego procent, czy wyciągac procent z maksymalnej wagi, którą osiągnie w dorosłym życiu? Pieseł ma chyba 14 miesięcy i waży 30 kg. Szlachetny mieszaniec ;) ale myślę, że 35 kg to maks. dostaje 600g ale pochlania to w minute i później ma wzrok wygłodnialego stwora, jak tylko zauważy jakis ruch w kuchni. Pozdrawiam
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-06-13, 12:18   

magdaZ, witamy na Forum :kwiatek:
Koniecznie zajrzyj do Powitalni, wrzuć fotki pieseła.
Co do Twojego pytania:
dagnes napisał/a:
Jedni podają 10% wagi szczeniaka, inni 2-3% docelowej wagi, jaką szczeniak ma osiągnąć w dorosłości. W rzeczywistości ani jedna metoda, ani druga nie musi prowadzić do wyliczenia prawidłowej porcji. Moim zdaniem szczeniakowi w tak wczesnym wieku najlepiej jest nie wydzielać pokarmu, tylko dawać tyle ile chce zjeść i obserwować, bo to czas najintensywniejszego wzrostu i on potrzebuje teraz naprawdę bardzo dużo jedzenia (jeśli zbytnia zachłanność prowadzi do przejadania się i np. wymiotów, to wiadomo, że trzeba zmniejszyć porcję). Uważne obserwacje doprowadzą cię do oszacowania właściwych rozmiarów porcji dla pieska. Nie trzymaj się kurczowo żadnych procentów, bo możesz tym zaszkodzić psu.

Twój już nie jest w fazie intensywnego wzrostu, ale i tak z wypowiedzią Dagnes się zgadzam w 100%. Każdy pies jest inny. Sama mam w domu dwie suczki, mieszańce, o podobnej wadze, w podobnym wieku, a jedna je prawie 2 razy tyle co druga i znacznie od niej tłuściej, by utrzymywała wagę i nie wyglądała jak szkieletor ;-)

Zaczynasz więc orientacyjnie od tych %, a potem ustalasz dawkę indywidualnie na podstawie obserwacji - czy pies nie chudnie lub za bardzo nie tyje. Jeśli ciągle głodny, zwiększ porcje, może dotłuść? Nie piszesz jak karmisz, zastanów się, czy nie za chude mięsko? Początki to zawsze delikatne eksperymenty. Powodzenia.
 
 
magdaZ 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 11 Cze 2018
Posty: 9
Skąd: JeleniaGóra
Wysłany: 2018-06-14, 06:59   

Dzień dobry. Bardzo dziekuję za cenne odpowiedzi. Może faktycznie za chude mięso, niestety dopiero czekam na dostawę od barfiaków, a póki co to indyk, wołowina..to co dostępne.
Taka mnie refleksja naszła na temat liczenia, suplementów, bilansowania.. czy jak ktos karmi gotowanym to też tak mocno stara się zbilansować posiłki wdg.kalkulatora, czy dają jak leci?
I jeszcze jedna rzecz jeśli mogę :) Jak traktować w procentach mięso zwane "wołowina indyk z kością"?
Jako kości? Cholerka trudne to jest. Ale pies na nieszczęsliwego nie wygląda, wcina wszystko z zapałem, energii ma tak spokojnie na dwa psy, więc może dietka mu odpowiada. :)

Pozdrawiam
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-06-14, 13:06   

Gotowane powinno się skomplementować jeszcze bardziej, ponieważ podczas obróbki termicznej mięso traci na wartości, niektóre aminokwasy ulegają zniszczeniu. Niedobory mogą wyjść dopiero po latach w postaci chorób oczu, serca, kośćca, padaczki itp., a nawet problemów behawioralnych. Beztroska właściciela może go kosztować sporo monetek, jeśli będzie chciał wyprowadzić psa na prostą.
Ale oczywiście - nie wszyscy suplementują. Silny psi organizm długo potrafi maskować problemy zdrowotne. A dumny właściciel będzie trąbił w około, że "on tak od lat karmi i pies ma dobrze".

Co do
magdaZ napisał/a:
"wołowina indyk z kością"
to nie pomogę. Sama nie kupuję moim zwierzakom mielonek, wyłącznie mięso w kawałkach albo nawet części tuszy jakości human grade. Jeśli to produkt dobrej jakości, powinien być opisany procentowo - ile czego zawiera.
 
 
magdaZ 

Barfuje od: zaczynam
Dołączyła: 11 Cze 2018
Posty: 9
Skąd: JeleniaGóra
Wysłany: 2018-06-14, 13:16   

I właśnie moja beztroska i podejmowanie decyzji zanim impuls pt. "weź pomyśl, przeczytaj, mądrzejszych posłuchaj" poskutkowalo zamrażarka wypełniona po brzegi miksem pt. Wołowina indyk z kością. Firma wydawała się profesjonalna, opis jedzonka - wołowina i indyk z kością - a to niespodzianka ;-) Może jakoś się tego pozbede, po troszkę. Póki co karmienie spędza sen z powiek.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-06-14, 14:16   

magdaZ,
dla bezpieczeństwa traktowałabym więc jako mięsne kości i dodawała w małych porcjach do posiłków. Obserwuj też kupę, czy twarda konsystencja nie sugeruje, żeby zmniejszyć ilość kości w posiłku. No i nie wiemy, czy to mięso mięśniowe, czy z podrobami :-( Jeśli masz taką możliwość, napisz pytanie do producenta.
No cóż, początki są trudne i jeszcze niejeden błąd przed Tobą ;-) Całe szczęście psy to twarde sztuki.
 
 
betty 

Barfuje od: 7 lat
Wiek: 41
Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 16
Skąd: warszawa
Wysłany: 2018-10-18, 22:25   Kiedy wprowadzać Kości do diety?

Powiedzcie prosze kiedy mniej wiecej wprowadzic kości... pies wyzeł niemiecki 9 miesiecy, od 3 tyg przestawiany na Barfa. Narazie jadl tylko skrawki wołowe i cielece z tluszczem. Czasem jezyk.
Jak i ile wprowadzic chrząstki i kości? jak czesto podawac do porcji? wiem ze kosci ogolnie w porcji powinny stanowic 20 % diety.
Czy do kazdego posilku od razu mu je serwowac czy do co któregos póki co?

I jeszcze dodatkowe pytanie- co zrobic jak nie chce jesc podrobow- pluca, nerki,watroba?
_________________
Betty, Tosca, Tizzy, Kicia
 
 
chiliburritos 

Dołączyła: 30 Paź 2019
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-11-18, 11:11   

U mnie tez jest problem z podrobami, jesli dam mieso z koscia czy samo mieso np z olejem i suplami zjedza chetnie (ale tutaj tez tylko kurczak i wolowina inne miesa typu indyk, krolik, slabo) ale jak tylko dodam podroby nie rusza - co zrobic z tym fantem?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne