BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
T4 na BARFie
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-05-25, 17:18   

Nam nowy trop do sprawdzenia, który na kilku przypadkach się już potwierdził. T4 wzrasta też jak kot ze zdrową tarczycą ma za dużo jedzenia i zaczyna przybierać.

Być może natura wie jak zabójcza dla kota jest otyłość i próbuje to blokować? Wystarczy zmniejszyć ilość jedzenia i jest spadek. I może dlatego normy w Idexx są aż do 4.66 dla kotów bezobjawowych?

aina 

Wysłany: 2018-07-05, 19:05   

Rano Szarka , która jednak niepokoi mnie mocniej lub słabiej będzie miała powtórkę T4 . Na początku roku miała w IDEXX 29.6 nmol/l . Norma 10 - 60 ale jest również napisane 30 - 60 Grey zone in old or symptomatic cats . Szarka ma 5 lat , więc nie starość ale jej zachowanie oraz wątłość ? 29.6 to blisko 30 :-/

aina 

Wysłany: 2018-07-08, 15:17   

lekarz wykluczył wynik 29,6 jako podejrzany . W piątek wyszło 2,6 mcg/dl ( inna jednostka ) przy normie 1,506 - 4,801 .

2,6 mcg/dl x 12,87 = 33.488 nmol/l
skorzystałam z przelicznika idexx

zakres referencyjny idexx 10 - 60 nmol/l ( z " szarą strefą " 30 - 60 )
zakres laborat. z wczoraj ( po przeliczeniu ) 19,38 - 61,78

gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-07-08, 18:08   

Sprawdź serce (echo, ciśnienie) i nerki (kreatynina, fosfor i USG). To powinno więcej powiedzieć.

aina 

Wysłany: 2018-07-08, 22:33   

dzięki , o sercu , ciśnieniu zapomniałam , powtórzone po 4 i pół miesiąca nerki wyglądają na w porzo , dopiszę wyniki

gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-07-20, 08:40   

Znalazłam na jednym forum, że w jednej z książek do ziołolecznictwa jest takie info: "Nadczynnosc tarczycy moze byc skomplikowaną formą awitaminozy B1,C,D,E." - to jedyna rzecz, która mogłaby tłumaczyć to, że im dłużej jakiś kot jest na BARFie to ma niższy poziom T4. Syntetyczne witaminy z karm to jednak nie to samo co naturalne. O ile kot witaminę C umie sobie sam syntezować pod warunkiem, że ma sprawną wątrobę, o tyle resztę musi mieć z jedzenia.

gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-08-11, 11:12   

Susu po kolejnych badaniach: schudła z 5,3 na 4,8 kg (to ogromny kot i wyjątkowo umięśniony), więc T4 spadło z 3,25 na 2,49. Przy wzroście wagi T4 też wzrosło.

Z tego wnioski są dla mnie dwa:
1) poziom T4 przy braku objawów nadczynności (czyli przy sporej szansie, że nadczynności jako takiej nie ma) zależy w sporym stopniu od ostatnich zmian wagi a szczególnie od ich kierunku,
2) nadwagą dla kota jest zabójcza skoro organizm ma tak sprawny mechanizm podnoszenia T4, które przyspiesza metabolizm.

Malutkiej spadło jeszcze mocniej T4 a nie schudła zbytnio. Ale... dostaje ekstrakt z żywicy boswellia serrata o mocnym działaniu przeciwzapalnym; pytanie więc czy stany zapalne szczególnie jelit też nie mogą podnosić T4. Jakby nie patrzeć samo T4 trochę podniesione o czymś świadczy, ale niekoniecznie o nadczynności tarczycy.

Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2018-10-17, 13:12   

gpolomska napisał/a:
poziom T4 przy braku objawów nadczynności (czyli przy sporej szansie, że nadczynności jako takiej nie ma) zależy w sporym stopniu od ostatnich zmian wagi a szczególnie od ich kierunku,

bardzo ważna informacja dla nas. Lisa ostatnio nam bardzo przytyła i wyliniał jej ogon. Morfologia i jonogram w porządku. Ogon czysty bez żadnych stanów grzybiczych, pasożytniczych itp. Przez ostatnie 3 miesiące był u naszych sąsiadów generalny remont, wiercenia, borowania itp. a Lisa strasznie boi się hałasów, tak więc podejrzewamy, że ogon wyłysiał jej ze stresu. Nie dawało mi to jednak spokoju i zaczęłam szukać w internecie. Znalazłam informację, że łysiejący ogon i przytycie to może być niedoczynność tarczycy, która jest bardzo rzadko spotykana u kotów, ale oczywiście musiałam to sprawdzić. I co się okazało? T4 - 3,33 przy normie 1,00-2,50 a fT4 1,86 przy normie 0,5 do 2,60 według vetlabu, czyli tak jak pisała Gpolomska: T4 powyżej normy, fT4 w normie, kot ostatnio przytył (na barfie od 8 miesiąca życia a ma 3,5 lat). Weterynarz oczywiście twierdzi, że to nadczynność tarczycy, którą trzeba leczyć, bo inaczej doprowadzi do przerostu mięśnia sercowego. Zasugerowano nam zrobienie echa serca i USG tarczycy a potem tabletki Thiafeline, które jednak są bardzo źle tolerowane przez koty i powodują wymioty (masakra) lub wycięcie tarczycy, ale po 2 / 4 latach dochodzi do niewydolności nerek !!!!
Po przeczytaniu całego wątku:
- zrobię oczywiście USG tarczycy
- zrobię echo serca (chociaż w czerwcu miała robiony kardiogram przy usuwaniu kamienia i stomatolog twierdził, że serce ma jak dzwon)
- zabieramy się za odchudzanie (jeszcze nie wiem jak mam to zrobic przy dwóch kotach) i po 3 miesiącach powtórzymy wyniki

gpolomska 
Admin techniczny

Wysłany: 2018-10-17, 18:15   

Zwróć jeszcze uwagę na jelita i choroby autoimmunologiczne/alergie: Malutkiej po kuracji boswellią T4 mocno spadło, choć ona na tarczycę nie działa.

Może być T4 w normie i kot mieć nadczynność, a może być ponad normę a nadczynności nie ma. Poza tym wg IdeXX dla tych samych jednostek norma jest do 4,66 o ile kot nie ma objawów nadczynności; jeśli kot ma objawy to mają normę do 2,33.

Ponadto przy nadczynności kot chudnie a nie tyje. Ja bym kota nie męczyła echo i USG na razie tylko poczekała ze 2-3 miesiące po czym zbadała jeszcze raz T4 (i oczywiście dawała mniej jedzenia - u mnie Susu dostaje 40 kcal i 4g białka na 1kg kota i B:T 1,7:1 - 1,8:1, bo inaczej tyje a jest chodzącą górą mięśni; chudsza mieszanka podawana w większych ilościach odbija się od razu podniesionym fosforem - niby w normie, ale po co przeciążać nerki - ale Susu ma mega przyswajanie; Malutka waży 3kg i musi zjeść na swoją wagę, bo nie to chudnie: je mniej niż Susu a kupy robi więcej).

Arora 

Wysłany: 2018-10-18, 09:29   

Gpolomska,
bardzo dziękuję za wszystkie uwagi. Tak jak napisałam Lisa nie ma zadnych objawów nadczynności, dlatego na razie nie panikuję. Na USG się już umówiłam na jutro i zrobię dla spokoju i jeżeli wszystko będzie dobrze, to dam jej spokój i powtórzę badania za 2 / 3 miesiące. Przeczytałam też w internecie, ze T4 ma duze wahania dobowe, więc może to tez miało wpływ na wynik. A tymczasem będą ją obserwować i postaram się odchudzić, chociaż tak naprawdę to ja nie umiem stwierdzić, czy ona jest za gruba: ma korpulentną budowę ciała, krótką szyję i bardzo puszystą sierść, ale ostatnio po wadze widzę, że przytyła 300g, a to dużo (ma już 3 lata, więc już nie rośnie) i zeberek też nie widać. Wszyscy mówią, że obydwie moje kotki są bardzo duże (nie wiem, czy to nie zasługa barfa, że tak urosły)

Arora 

Wysłany: 2018-10-19, 15:28   

Lisa już po badaniu USG - wszystko w porządku, tarczyca bez żadnych zmian, tak więc dajemy jej spokój, odpoczywamy od badań i obserwujemy. Kolejny raz przekonałam się, że zanim zdecyduje się o jakimkolwiek leczeniu farmaceutycznym, trzeba wykonać inne badania albo powtórzyć je jeszcze raz. Gdybym posłuchała wetki, to Lisa niepotrzebnie byłaby faszerowana hormonami :hair:

Odpowiedz do tematu