BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Popierdółki o wszystkim i o niczym
Autor Wiadomość
Chasing The Sun 

Barfuje od: IV.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wysłany: 2018-09-28, 20:26   Krwiodawstwo

Chciałabym zacząć oddawać krew, stąd moje pytania do barfujących krwiodawców ;-) Jak często oddajecie krew? Jak się czujecie zaraz po jej oddaniu jak również czy fakt oddawania wpłynął w jakiś szczególny sposób na Wasze samopoczucie? Chciałabym prosić także o opinie inne osoby, np. te które świadomie nie oddają krwi gdyż np. mają przekonanie o szkodliwości tego procederu dla organizmu dawcy.

Komanka 

Barfuje od: 03.11.2012
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2018-09-28, 20:59   

Chasing The Sun,
oddaję krew od 18 lat, nie tylko krew pełną, ale także płytki krwi. Czasem jestem w krwiodawstwie regularnie kilka razy w roku, a czasem z dłuższymi przerwami z różnych względów (niektóre sytuacje zdrowotne i życiowe dyskwalifikują na jakiś czas).
Wbrew powszechnym mitom oddawanie krwi nie uzależnia, nie zmusza do kolejnej donacji i nie powoduje nadciśnienia (chciałabym :-P , jestem niskociśnieniowiec).
Po oddaniu czuję się dobrze, tego dnia nie forsuję się fizycznie, nieco więcej się nawadniam i tyle. No i nieodmiennie odczuwam satysfakcję, że mogę pomóc. :-D

Poboczna korzyść to regularna wiedza o stanie zdrowia - przed oddaniem krwi robiona jest morfologia, a po oddaniu dodatkowe badania.

Przed pierwszą wizytą warto zajrzeć na stronę centrum krwiodawstwa, aby wiedzieć, jak się przygotować i czy w danej chwili jest się potencjalnie zdolnym do donacji.

Szczerze polecam, to fajny sposób na danie czegoś od siebie innym :kwiatek:

Chasing The Sun 

Wysłany: 2018-09-28, 21:06   

Komanka,
Dzięki :kwiatek: Czy monitorujesz poziom żelaza? Czy przed badaniem badają poziom cukru? Czy osoby z lekką nadwagą też oddają? :-)

Komanka 

Barfuje od: 03.11.2012
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2018-09-28, 21:27   

Gospodarkę żelazową w organizmie najlepiej badać, jeśli jest potrzeba, poprzez: morfologia+żelazo+ferrytyna.

Poziom samego żelaza we krwi odzwierciedla sytuację bieżącą, to wynik zmienny w krótkim okresie czasu (nawet w ciągu dnia), a ferrytyna to białko pełniące rolę magazynu żelaza w organizmie i czasem lepiej pokazuje, co się dzieje.
Raz na jakiś czas robię badanie ferrytyny. Parę lat temu miałam anemię z niedoboru żelaza z powodów błędów żywieniowych, ferrytyna była bardzo niska i od tamtej pory na wszelki wypadek co jakiś czas kontroluję ferrytynę.

Cukru przed donacją się nie bada, bo nie oddaje się krwi na czczo, ale po śniadaniu.

Nadwaga nie jest przeciwwskazaniem.
Przeciwskazaniem są kwestie zdrowotne i inne, z których się dawca "spowiada" wypełniając przed donacją szczegółowy kwestionariusz.

Chasing The Sun 

Wysłany: 2018-09-28, 21:38   

Dziękuję Komanko :kwiatek:
Zapoznałam się z kwestionariuszem, spełniam wszelkie wymogi. Tylko jakiś czas temu wyszedł mi wyższy cukier, brałam lek, który mógł go podnosić, ale nie jestem pewna czy to tylko jego wina. Lek odstawiłam, musiałabym chyba zbadać przed oddaniem nie tylko żelazo, ale i cukier aby mieć pewność, że cukrzycy komuś nie podam. Bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje "nieszablonowe" pytania ;-)

doradora 

Barfuje od: 09.2014
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2018-10-01, 06:34   

Chasing The Sun, prędzej przeciwwskazaniem jest za niska waga niż za wysoka :)
odnośnie cukru we krwi, to nie przekażesz komuś cukrzycy, bo nie jest przecież zakaźna

Odpowiedz do tematu