BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dokarmianie ptaków
Autor Wiadomość
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-09, 22:06   

Anna, super artykuł. Dziękuję za wstawienie linku :kwiatek:
W największe tegoroczne mrozy poszłam wysypać trochę karmy do pobliskiego karmnika i co w nim zobaczyłam prócz połówek bochenków chleba? ..... wielki kawał baleronu... na oko ponad pół kilo... szkoda, że obok nie było widelca i noża... :roll:
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-03-09, 22:25   

ciocia_mlotek napisał/a:
anna187 napisał/a:
Kuropatwy i bażanty ziarno zbóż

Ziarna zbóż nie są naturalnym pokarmem tych ptaków. Nie pogardzą, owszem, ale nie powinien to być nigdy ich podstawowy pokarm

anna187 napisał/a:
Odsyłam do artykułu dr Kruszewicza

http://www.stop.eko.org.p...le=article&id=6

Problemem takich autorytetów jest to, że często nie potrafią wyjść poza ramy własnych, ludzkich ograniczeń i stereotypów. Inne z kolei "autorytety" twierdzą przecież, że najlepszym pokarmem człowieka są zboża, więc jakże by nie mogły być pokarmem ptaków...?

Ciocia_mlotek ma absolutną rację - zboża i inne ludzkie, neologiczne pokarmy nie są naturalnym pożywieniem ptaków, tak samo jak nie są naturalnym pożywieniem ludzi. To, że ludzie jedzą zboża i karmią nimi ptaki, nie znaczy jeszcze, że tak jest prawidłowo i zdrowo. A nie jest. Powoływanie się na wypowiedzi tzw. autorytetów jako argument, czy też niezbity dowód w dyskusji jest nie tylko zwykłym chwytem erystycznym, ale pozornie zwalnia też autora postu z opracowania własnej, niezależnej (od autorytetów i "autorytetów") opinii. Wielka szkoda, bo z ludźmi można przecież dyskutować i spierać się na argumenty, a z "autorytetami" niestety nie :roll: .

dr Andrzej Kruszewicz napisał/a:
Czerstwe pieczywo może być doskonałym pokarmem dla kaczek i gołębi
(...)
Odpowiednim pokarmem dla kuropatw i bażantów są ziarna zbóż i grube kasze.
(...)
tam gdzie występują sierpówki, gołębie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę, a także pokrojone w 1 -centymetrowa kostkę czerstwe, białe pieczywo
(...)
w przypadku odwiedzin stadka trznadli, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych

Osoba, która coś takiego pisze nie może być dla mnie żadnym autorytetem, ponieważ nie zadała sobie trudu odpowiedzi na proste pytanie: co jest (było?) naturalnym pokarmem tych ptaków?
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2013-03-09, 22:54   

Ponieważ do mnie przylatują w większości te popularne gatunki (np sierpówki które lęgną się na tui za oknem) chyba w przyszłym roku zrezygnuję jednak z dokarmiania, bo jak widać nie jest to konieczne. Nie trzeba nikogo i niczego uszczęśliwiać "na siłę" - dobrymi chęciami ....itd :evil:
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-18, 16:33   Zepsute mięso

Mam taką prośbę dla mieszkańców Warszawy i okolic.
Otóż, jak Wam się popsuje mięso ( np. zamrażarka odmówiła współpracy ) i nie macie co z nim zrobić, a wyrzucić szkoda.
To ja bardzo chętnie się śmierdziuchem zaopiekuję, tj dam ptakom do jedzenia. Nie to że to dla mnie lub moich zwierzaków.
Ogólnie jestem zainteresowana padliną :-)
dzięki
Ania
 
 
Zofijówka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 542
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-08-18, 22:05   

Anna, masz ptaki drapieżne na utrzymaniu?
Mojej padliny raczej byś nie chciała ruszać ;-) naprawdę nie szło tego tykać...
_________________
teriery irlandzkie - hodowla Zofijówka http://www.zofijowka.cba.pl
Hand Made'owe saszetki na smakołyki http://www.facebook.com/pages/KLIK-Smakołyk/330114460426507?sk=photos_albums
 
 
anna187
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-18, 22:17   

Mam mam całkiem duże stado. Od października do marca karmię je regularnie . Teraz pewnie oprócz indyków (padłych na serc) , kur ( zdechłych ze starości) przeterminowanego mięsa z sklepu dostaną jeszcze ochłapy z Wiskitek . :-P
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-10-14, 14:40   

Przeniesiono z tematu "Chrząstki"

;-) wiemy z postów dagnes w tym temacie i w "barfne abc dla psów-psia kupa na barfie s.11 o bezużyteczności,szkodliwości chrząstki w nadmiarze zjadanej przez psa,kota,człowieka(ssaka).Chodzi chyba o wszystkie chrząstki nie tylko kurze?
A czy ptakom nie zaszkodziłyby,przydały do czegoś?surowe,gotowane,może zmielone.To samo pytanie odnośnie kości drobiowych,wszystkich,nie tylko kurzych,surowych i gotowanych zmielonych.Może ktoś wie :-> Nie podaję domowym zwierzakom chrząstek i kości ,pomyślałam o ptakach
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2018-10-15, 22:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-10-14, 15:55   

aina,ja dokarmiam ptaki.W ogrodzie mam pięć karmików.Cudownie jest usiąść zimą,przy dużym oknie tarasowym z kubkiem kawy,i obserwować przylatujące ptaki.Dużo ptaków to ziarnojady.Ale np.sroka,sójka,kruk,jastrząb,krogulec,myszołów,czy gawron,chętnie się zadowolą surowymi najlepiej zmielonymi na drobno kośćmi.Ja w taki sposób szczególnie zimą pozbywam się kości. :->
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-10-22, 23:15   

P i e s z c z o c h , dziękuję :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne