BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF a wyniki badań
Autor Wiadomość
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-17, 17:42   

Powinnaś zrobić po prostu szeroki profil diagnostyczny z uwzględnieniem przede wszystkim trzustki
(ze specyficzną lipazą trzustkową), wątroby, tarczycy, no i oczywiście jonogram. Inaczej można tylko gdybać co to może być.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-19, 14:54   

Witajcie.
Mam kolejne wyniki, chyba nic groźnego się nie dzieje?
Mam wątpliwości co z żywieniem. Wetka mówi, że powinnam już karmić jak kota nerkowego obniżać fosfor, i białko ale czy na pewno? Ta kreatynina już wróciła do normy, może to kwestia odwodnienia?

https://megawrzuta.pl/download/d11526bd5ccff7bd2eb10336a8aa8061.html
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-25, 12:52   

hop hop, kochani podpowiedzcie czy powinna coś żywieniu zmienić?
wetka zaleciła nam karmę dla nerkowców, ale mam wątpliwości..
Mia aktualnie wróciła do zwykłego barfa
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-25, 21:29   

Wetka stwierdziła, że problem leży w nerkach tylko i wyłącznie na podstawie podwyższonej kreatyniny ? Nie diagnozuje się choroby na podstawie tylko jednego parametru. Wetka powinna zlecić szereg badań, żeby ustalić co jest powodem wzrostu kreatyniny, a nie zalecać karmę nerkową.
A kotce wrócił już apetyt ?
Tak w ogóle, jeśli okazałoby się, że kotka zaczyna mieć problem z nerkami, to o wiele lepszym rozwiązaniem byłby barf nerkowy, dostosowany do potrzeb Twojego kota, a nie gotowa karma dla nerkowców. Każdy chory kot ma inne potrzeby i nie ma czegoś takiego jak karma uniwersalna dla wszystkich kotów nerkowych.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-26, 07:16   

Tak tylko na podstawie tego. Nie wie, że zrobiliśmy jeszcze usg i badanie moczu.
Kotka już jest wesoła, bawi się i je normalnie.
Gotowej karmy nie daję i nie chce dawać.
Wróciliśmy do barfa, ale zwykłego, stąd moje pytanie czy powinniśmy na podstawie tylko tej jednorazowo podwyższonej kreatyniny robić barfa nerkowego?
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-26, 10:42   

Moim zdaniem nie powinnaś teraz zmieniać kotce diety. Na razie ją obserwuj, powtórz za parę tygodni badania, tylko niech to będzie jakiś porządny, duży przesiewowy profil diagnostyczny (dla tych kilku parametrów, to mi osobiście byłoby szkoda kłuć kota i stresować). Być może potrzebna będzie zmiana diety, ale niekoniecznie na nerkową, bo przecież może chorować inny organ.
Podwyższona kreatynina wskazuje, że faktycznie nerki gorzej pracują, ale przyczyną może być inna choroba, która z kolei rzutuje na gorszą pracę nerek. Wtedy należy jak najszybciej leczyć przyczynę, a nie jej skutki. Dlatego tak ważna jest szczegółowa diagnostyka.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-26, 10:56   

A mogłabyś mi napisać dokładnie jak głupiemu :P jaki to jest ten szerszy profil? Tak, żebym mogła pójść powiedzieć: "proszę mojemu kotu zrobić..." :lol:
Myślałam, że sam jonogram to już jest rozszerzona diagnostyka :mrgreen:
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2019-11-26, 15:52   

darianna1,
zwykle robię profil P7 w Labwecie http://labwet.pl/badania-...boratoryjnych/. Musisz dopytać, do jakiego laboratorium wysyła Twój wet i dobrać analogicznie z ich oferty podobne badanie.
 
 
darianna1 


Wiek: 32
Dołączyła: 27 Wrz 2017
Posty: 97
Wysłany: 2019-11-26, 17:38   

Super, dziękuję
 
 
Agnikot 

Barfuje od: 04.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 03 Mar 2018
Posty: 89
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2019-11-26, 20:57   

Warto też zamiast zwykłej lipazy zrobić specyficzną kocią lipazę trzustkową (fPL).
 
 
my_summertime 


Dołączyła: 06 Sty 2020
Posty: 3
Wysłany: 2020-01-13, 13:35   Wyniki kotów a dieta

Cześć,

Mam wielką prośbę o zerknięcie na wyniki i podpowiedzenie na co muszę zwrócić uwagę.

Kotów sztuki dwie, dziewczyna Świnka i chłopak Rudy.

On był zdrowy, ona miała problemy z układem moczowym, struwity. Byłam na karmie suchej (wiem, niedobrze) RC i na puszkach mokrych,Bozita rybna (u Rudego podejrzewali alergię, więc byliśmy tylko na rybnej).

Chłopak jest teraz odwodniony, ale generalnie lekarz twierdzi, nie widzi przeciwskazań, żeby przechodzić na BARF. Aż dziwne, że się nie sprzeciwia:) Radzi tylko, żeby stopniowo, bez szku dla ktow. To rozumiem.

Ale prośba o spojrzenie na wyniki właśnie pod kątem BARFa, czegoś unikać? Coś szczególnie dawać?

Podaję link do wyników

Wyniki
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-29, 00:40   Profil Barf- badania

Zanim zdecydujemy o dodatkowej suplementacji miedzi, cynku, manganu, witamin , bo wychodzi nam niedomiar w kalku, to teoretycznie powinno zrobić się badania w kierunku ewentualnych niedoborów.
Jestem bardzo zainteresowana, czy ktoś, korzystał z takiej kontroli barfa.
Szczególnie mnie interesują witaminy A, D, B1, B2, B6 z innych Cu, Mn, Zn, ewentualnie selen. Jakie zakresy referencyjne podają laby dla poszczególnych oznaczeń?
Badania są drogie ale czy wiarygodne?
Pewno niewielka ilość osób je zleca. Gdzies tu na forum były podane wyniki z laboklinu i vetlabu, dla jednego z wymienionych przeze mnie metali. Podane tam zakresy referencyjne czyli normy, chyba drastycznie się różniły.
Będę bardzo wdzięczna za każde info odnośnie badań.
 
 
Carmaniola 


Barfuje od: 11.05.2017
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 59
Wysłany: 2020-02-04, 11:45   

kryska napisał/a:
Pewno niewielka ilość osób je zleca. Gdzies tu na forum były podane wyniki z laboklinu i vetlabu, dla jednego z wymienionych przeze mnie metali. Podane tam zakresy referencyjne czyli normy, chyba drastycznie się różniły.


Oj, chyba się mylisz z tą ilością osób zlecających dodatkowe, poza morfo, badania. ;-)
Zakresy referencyjne w różnych labach rzeczywiście nieco się różnią, ale nie wiem czy to efekt różnic pomiędzy nimi czy też zmiany w czasie, bo badania robię zasadniczo raz do roku, chyba że jest coś nie tak i trzeba powtórzyć. Te niżej są z VETLABU.

Fosfor nieorganiczny mmol/l 0,800-1,90
Magnez mmol/l 0,600-1,30
Potas mmol/l 3,00-4,80
Sód mmol/l 145,0-158,0
Wapń mmol/l 2,30-3,00
Wapń zjonizowany mmol/l 110-125
Chlorki mmol/l 110-130
Cynk μmol/l 8,40-12,7
Miedź μmol/l 4,88-13,5
Żelazo μmol/l 9,50-30,4
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-04, 23:08   

Carmaniola
Ja wyraźnie napisałam o jakie oznaczenia mi chodzi, nie o te które wchodzą w skład jonogramu, bo te nie wyobrażam sobie by nie robić. Chodzi o te , które wchodzą w skład profilu Barf. Chyba tylko 2 laby go robią.
Osoba, która na forum zamieściła wyniki z laboklinu dodała, że w labie zdziwili się, że ktoś zleca oznaczanie metali śladowych jak Mn, Cu, Zn, o innych już nie wspomnę.
Na forum była dyskusja w wątku suplementy/ niedobory czym suplementować te metale. Wszyscy powoływali się na niedobór w mieszankach jaki podawał kalk. Jakoś nikt nie powołał się na wyniki badań krwi a tylko one wg mnie, mogą być wystarczającą przesłanką do dodatkowej suplementacji tych pierwiastków z racji ich dużej toksyczności ( Mn, Cu ).
Była też mowa o niedoborze magnezu w mieszankach, oczywiście wg kalka. Oczywiście mi tez wychodził a w jonogramie moje koty mają go bliżej górnej granicy!
Moje pytanie dotyczące zakresów referencyjnych wynikało z porównania tych , które udało mi się ustalić na forum. Niestety laby nie chcą osobom prywatnym udzielać takich danych.
I tak :
Laboklin 2016r
miedź 13,4-16.9 umol/l
cynk 12.2 - 15.3 umol/l
mangan < 20 ng/ml
Vetlab 2017r
miedź 4.88 - 13.5 umol/L
Vetlab 2018r
miedź 9.4 - 21.9 umol/L to dostałam na PW
cynk 8.3 - 14.5 umol/l

No chyba jest się nad czym zastanowić zanim się wybuli kasę.

Ale dzięki za Cu i Zn. Z którego roku one są?
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-05, 02:32   

Apropo Mg

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/634758

Nie wiem jak obecnie bada się poziom Mg.

Sam nie wiem co myśleć o jonogramach.
Ostatnio widziałem jonogram psa, który 5 lat jada tylko 6 skrzydełek dziennie gotowanych 1,5h z ryżem marchewką i natką + woda w której gotowały się skrzydełka - z supli pije tylko lugola i jakiś płyn na stawy!
W jonogramie wszystko w normach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne