BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drożdże browarnicze
Autor Wiadomość
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2018-10-21, 11:41   

po przenalizowaniu składów róznych drożdży odjęłabym od tych 25g. ok. 7g., które prawdopodobnie stanowi popiół. W większości analiz gdzie jest podawany popiół stanowi on 6-8%, wiec chyba węgli będzie 27+19=46g./100g. coby się mniej wiecej zgadzało. Bo w większości drożdży gdzie jest podana ilośc węgli (i sumarycznie wszystko się zgadza bo sumuje się mniej wiecej do 100) stanowią one własnie 40-50%.

Chociaz jak czytam te różne analizy róznych drożdży to strasznie duże sa rozbieżności pomiędzy nimi. Nawet poziom Wit.B potrafi sie róznić kilkudziesięciokrotnie o innych pierwiastakch nie wspominając. Trochę mnie w zwiazku z tym zastanawia wiarygodność tych wszystkich danych. Mam wrażenie, ze więcej w nich błędów i przemilczeń niż faktów :/ Albo wartość odżywcza drożdży jest aż tak niestabilna w zależności od technologii ich pozyskiwania ? Ostatnio pisałam nawet do jednego producenta z prośba o podanie pełnego składu i w odpowiedzi dostałam zupełnie inne dane niż te podane na ich stronie :/ Więc albo partia partii nierówna zupełnie, albo sami nie wiedzą co piszą :/
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2018-10-28, 13:20   

scarletmara, drożdże browarnicze są produktem naturalnym i jako takie muszą różnić się parametrami w zależności od warunków, w jakich rosły (istnieją tysiące gatunków piwa, robione z różnych składników, warzone w odmiennej temperaturze, dostępności skłaników poakrmowych dla drożdży, odmiennym pH itd.).
Nawet drożdże jednego producenta bedą się różniły składem w zależności od partii, stąd mamy tzw. analizę typową dla danego produktu (uśredniona, udostępnianą zwykle na stronie internetowej) oraz analizę konkretnej partii, która powinna być na etykiecie lub dostępna u producenta na żądanie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2018-10-28, 16:20   

wszystko byłoby pięknie i prosto gdyby taką analizę mozna było łatwo dostać, ale w praktyce to nie takie proste niestety :( Tylko rzeczywisty producent czyli firma, która wytwarza dany suplement bez problemów udostępnia analizy kazdej wyprodukowanej partii. Dystrybutorzy i producenci*, którzy sa producentami jedynie z nazwy nie są az tak chętni bo mają swoje powody.
 
 
Czytczyt 

Barfuje od: 08.2018
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 17 Lip 2018
Posty: 52
Skąd: Katowice
Wysłany: 2019-03-25, 15:26   drożdże konieczne?

Czy drożdże są niezbędne, jeśli wg kalka wszystkie wit z gr. B są w normie (lub ponad normę, jak to bywa nawet przy udziale drożdży w przepisie)? Gdy robię przepis bez drożdży,w witaminach niewiele się zmienia (są mniej przekroczone normy np.), a jest to kolejne źródło fosforu, który przy nerkowcu musze ograniczyć, a wciąż jest w granicach 3,5 niezmiennie.
Zrezygnowałam całkowicie z żółtek jakichkolwiek (alergia) i mam zamiar zrezygnować z drożdży. Przepisy wyglądają dobrze, tak jak przed zaprzestaniem stosowania. Czy one są faktycznie niezbędne?
 
 
Szary 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Sie 2017
Posty: 47
Wysłany: 2020-08-15, 17:27   

Prosze podpowiedziec, gdzie dobre drozdze mozna kupic. Sklepu ekozwierzak nie ma, na allegro nie chce kupowac. Prosilaby o podanie sprawdzonego sklepu i marki, na pewno macie doswiadczenie.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-08-16, 11:40   

Ja kupuję-sklep.ekome.pl-drożdże browarnicze Lunderland.


ps.właśnie tak dopajam moje futro!
 
 
deringer 

Dołączył: 29 Wrz 2020
Posty: 11
Wysłany: 2021-02-02, 01:33   

Z opinii na forum i grupie przeczytałem, że drożdże jakościowo wypadają kolejno BarfFeed (40pln/180g)>Lunderland (35pln/700)>Pokusa.
Dwa ostatnie mają badany skład, a Pokusa wypada gorzej składowo oraz są ciemniejsze. Lunderland też nie wszystkim smakuje.
Znaleźliście może lepsze produkty na allegro lub w sklepach, o zalecanym jasnym kremowym kolorze oraz smaczne dla kotów? Może jest jeszcze jakiś przebadany składowo produkt?
Pod hasłem 'drożdże browarnicze' nic się nie pokazuje prócz ww., ale 'płatki drożdżowe nieaktywne' już tak.
 
 
Sherin 

Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 16 Lut 2021
Posty: 2
Wysłany: 2021-02-22, 11:35   

A ja bym chciała wiedzieć, czy te drożdże są naprawdę niezbędne? W kalkulatorze witaminy B wychodzą mi wzorowo z normą.
Byłabym wdzięczna za odpowiedź
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-02-23, 08:52   

Sherin, może poczytaj o witaminach B tutaj:
https://www.barfnyswiat.o...p?p=90854#90854
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2021-10-14, 19:47   Zawartość błonnika w różnych produktach drożdżowych

Trochę mnie zastanowił rozrzut zawartości włókna w różnych drożdżach - około 25 razy. "Ludzkie" mają dużo błonnika, a "zwierzęce" około 1%. Rozumiem, że to produkt naturalny, ale różnica jest naprawdę spora.
scarletmara napisał/a:
https://allegro.pl/vitasol-drozdze-piwne-dla-psa-witaminy-250g-i6838992148.html
https://allegro.pl/vitasol-drozdze-piwne-dla-psa-witaminy-1-kg-i6198717982.html
a najtańsze dla ludziów jakie znalazłam wychodzą po 66zł za kg:
https://allegro.pl/drozdze-piwne-w-proszku-dla-ludzi-450-g-i7580581808.html
Stąd:
Cytat:
białko surowe 43%
tłuszcz surowy 2%
włókno 1%
popiół 6,6%
związki bezazotowe wyciągowe 34%
skrobia 6,2%
cukier 1,2%
Dla ludzi:
Cytat:
Tłuszcz: 1,9 g (w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,9 g);
Węglowodany: 26 g (w tym cukry <0,5 g);
Błonnik: 20,3 g;
Białko: 38,7 g;
Sól: 0,2 g;

Z pierwszej strony wątku drożdżowego:
koniczynka napisał/a:
Czyste drożdże browarnicze w postaci proszku (z sklepu Ekozwierzak) (...)
WŁAŚCIWOŚCI:
Białko surowe 43%
Tłuszcz surowy 2%
włókno 1%
(...)
Lunderland Drożdże browarnicze (...)
Analiza:
Białko 43%
Tłuszcz 1%
Włókno 1%
Tutaj czyste Saccharomyces cerevisiae, a błonnika 25%. Czy można bezpiecznie podawać kotom drożdże z tak dużym procentem błonnika, czy lepiej jednak trzymać się tych dedykowanych dla zwierząt? Do tej pory korzystałam z tych dla zwierzaków, na ludzkie nie patrzyłam.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2022-12-18, 11:43   

znów pytam ( inne osoby też poruszały temat ilości drożdży ) czy można sypać np. gram drożdży/100g mięsa (ilość dla kota i małego psa z etykiety lunderland) , a nawet 3g (zapis z forum , musiałabym przeszukać) . Wiadomo , że kalk pokazuje ponad gram dla np.400g mięsa :-/
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-12-18, 12:59   

aina, przyznam się, że nie rozumiem za bardzo pytania. Chodzi o to czy możesz dawać więcej witamin B do mieszanek niż sugeruje kalkulator? Moim zdaniem to wszystko można :D Kalkulator jest maszynką pomocniczą, wyliczającą w przybliżeniu suplementy. Wiadomo, że jak jest potrzeba, to dodaje się czegoś więcej albo mniej.

A tak serio, to z tego co kojarzę, to też nadmiar witamin z grupy B jest wysikiwany. Generalnie na samym początku zabawy i tworzenia kalkulatora testowaliśmy różne metody jego wyliczania. I było ustawiane wyliczanie do której z konkretnych witamin B i tych drożdży było tak dużo, że koty nie chciały tego jeść, bo mięso potrafiło "walić piwskiem" :-P Więc te 3 g drożdży na 1 kg mięsa zostało trochę wypracowane jako zdroworozsądkowa uśredniona wartość. Myślę, że jakby moje koty miały gorszą sierść czy znalazłabym kota w opłakanym stanie to pewnie dodawałabym do mieszanki więcej drożdży.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne