BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o sporządzenie przepisu. PILNE
Autor Wiadomość
Chandni 

Wiek: 31
Dołączyła: 12 Sty 2018
Posty: 152
Wysłany: 2020-11-13, 20:23   

Potwierdzam, można znaleźć tu bardzo dużo przepisów. W receptuariuszu Shanaa nie raz podawała przykłady przepisów dla zdrowych kotów. Sama z nich korzystałam na początku przygody z barfem. Dla Ciebie przydatny też będzie wątek o żywieniu kociąt. Powodzenia!
 
 
MałySol 

Dołączyła: 15 Gru 2020
Posty: 3
Wysłany: 2021-02-08, 07:02   Prośba o przepis. Pilna sprawa!

Cześć. Niestety należę do tych co maja kitku specjalnej troski. Robię wszystko co w mojej mocy żeby jej pomóc. Już umieszczalam jeden post na jej temat, ale teraz pilnie potrzebuje jej zmienić jedzonko. Mam przepis ułożony przez dietetyka, niestety teraz brakuje pieniądza żeby prosić o kolejny, a okazało się, ze Sol ma uczulenie na indyka. Podaje gotowane mięsko, bo ma zapalenie trzustki, plus podejrzenie IBD i niewydolność nerek. Sama boję sie coś skomponować. Bede wdzięczna za pomoc. Wklejam obecny przepis:
Wszystko jest gotowane.
Mieso bez skory, udo indyk 1200g
Indyk udo ze skora 600g
Pierś indycza 400g
Serca indycze 450g
Watroba indyk 66g

Żółtka 3
Olej z watroby dorsza 3,4 g
Drozdze browarnicze 8g
Weglan wapnia 18,6g
Algi morskie 2.1g
Sol 9.1g
Tauryna 9.5
Wit E 1g
Woda 500g

Indyka chciałabym zamienic na wolowine, ale kompletnie nie wiem jaka ma być, ile podrobów itp.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-02-08, 09:27   

MałySol, napisz do mnie na priv albo na priv na Barfny Świat. Spróbujemy razem coś pokombinować
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Halina50 

Dołączyła: 27 Wrz 2020
Posty: 16
Wysłany: 2021-03-18, 17:17   prosze pomoc sporzadzic przepis

Witajcie, bardzo potrzebuje waszej pomocy. Zazwyczaj korzystam z kilku przepisow sprawdzonych przez tutejsze madre glowy ale dzis potrzebuje sklecic kolejny i niestety nie mam dostepu do kompa . Kupilam krolika , ktorego jeszcze nie cwiczylam na futrach a wyglada na to ,ze zasmakuja. Bede wdzieczna gdybyscie pomogli skomponować. Podaje co mam
1163 gr - krolika b/ kosci
828 - zoladki z indyka
778 -serca z indyka
2148- udo indyka ze skora , b/ kosci
350- wolowe chude
2000- wolowe sredniotluste
zoltka
tran z dorsza Lundergrand
olej z dzikiego lososia Lunderg
maczka ze skorupek
algi
drozdze Lunderg
krew Pokusa
tokovit 200
Oczywiscie co trzeba bedzie z mieska lub podrobow ,jeszcze dokupie
aha , kotow mam trzy ,11 mies, waga 12kg, zdrowe (tfu tfu tfu)
z gory dziekuje
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-18, 18:57   

Proszę bardzo:
Mieszanka na 29 dni dla 12 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 407 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 163,0 g Królik mięso
2 148,0 g Indyk udo ze skórą
350,0 g Wołowina chude mięso
2 000,0 g Wołowina średniotłuste mięso
778,0 g Indyk serce
828,0 g Indyk żołądek
8,0 szt Żółtko jajka
230,0 g Wątroba indycza
17,5 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
9,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
21,8 g Drożdże browarnicze Lunderland
114,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
5,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
54,5 g Mączka ze skorupek Lunderland
38,7 g Sól himalajska
21,0 g Tauryna
2 500,0 g Woda
1 500,0 g Wołowina szponder


Dodałam wołowy szponder, by mieszanka była tłustsza i polepszył się stosunek białka do tłuszczu (pierwotnie białka było za dużo). Teraz jest trochę lepiej – mamy białka 5,3g/kgkota, stosunek wagowy B:T 2:1, stos. energ. B:T 1:1.1

Dodałam też wątrobę z indyka i sól himalajską

Nie wiem jaką masz hemo – wołową czy wieprzową? W przepisie dałam wieprzową

Lekko przekroczone są normy potasu i sodu, ale zachowany jest stosunek K:Na 1,35

Stosunek Ca:P 1,15

Sporo brakuje Mg, kwasu foliowego, i biotyny. Z mikroelementów trochę mało miedzi i manganu.
 
 
Halina50 

Dołączyła: 27 Wrz 2020
Posty: 16
Wysłany: 2021-03-19, 08:02   

Wielkie dziekuje za pomoc. Hemoglobine faktycznie mam wieprzowa. Jeszcze tylko pytanie czy ten niedobor o ktorym piszesz na dole mozna czyms uzupelnic? mam jeszcze Bio spiruline Lunedg , troche moge podsypac ale tez boje sie , bo tylko jeden z kotow jest na nia obojetny i zjada mieszanke , dwa pozostale musza byc dobrze wyglodniale , zeby chciec ruszyc.A co bys poleicila na niedobory?
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-22, 06:48   

Moja też nie znosi spiruliny, więc jej nie daję. Miedzi dużo jest w wątrobie kaczej, gęsiej, jagnięcej, więc gdy tylko uda mi się je zdobyć (najczęściej jest to wątroba kacza, czasami trafię gdzieś na gęsią) kupuję więcej i mrożę małe porcje, by potem móc je wykorzystać w mieszankach. Kacze mięso też ma jej więcej niż inny drób. Manganu trochę jest w wapniu z alg i ten stosuję zamiast skorupek. Ozór wołowy też go trochę zawiera. Magnez uzupełniam cytrynianem magnezu (czy dicytrynianem) - suplementy dla ludzi. Tak samo kwas foliowy (suplement wyłącznie w formie folianów), wit. B12 (oby nie cyjanokobalamina) i biotynę. Suplementuję też wit. K. Ja mam ograniczenia w doborze podrobów więc muszę się posiłkować w ten sposób.
Twoje koty są zdrowe, nie jesteś więc ograniczona w wyborze - przeanalizuj w kalku różne mięsa i podroby pod kątem mikroelementów czy niedoborowych witamin i je stosuj w mieszankach. Raz to, raz tamto. Cały czas powtarzam - w barfie różnorodność to podstawa ;-)
 
 
Halina50 

Dołączyła: 27 Wrz 2020
Posty: 16
Wysłany: 2021-03-23, 21:18   

Dziekuje bardzo
ale wiedza , naprawde
sama bym tego nie ogarnela
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-24, 06:39   

Aj tam, aj tam ;-) Tobie też się to z czasem poukłada w głowie :kwiatek:
 
 
Gutek 

Barfuje od: 08.2020
Udział BARFa: 25-50%
Dołączył: 04 Sie 2020
Posty: 4
Wysłany: 2021-04-14, 19:10   

Cześć wszystkim!

Jestem początkujący jeśli chodzi o BARF (do tej pory robiłem tylko proste mieszanki z Felini complete według ich zaleceń). Chciałem stworzyć coś prostego na początek z użyciem suplementów naturalnych wykorzystując kalkulator i wyszło mi coś takiego:
Kod:

Mieszanka na 16 dni dla 5 kg kota           
Orientacyjna dzienna porcja: 164 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)           
    Waga       
    1500    g    Wołowina pręga
    400    g    Kurczak serce
    4    szt    Żółtko jajka
    105    g    Wątroba kurczaka
    1,1    g    Tran z wątroby dorsza Lunderland
    1,9    g    Mączka z alg morskich Lunderland
    5,7    g    Drożdże browarnicze Lunderland
    20    g    Hemoglobina wieprzowa Pokusa
    5,8    krop    Witamina E (firmy Allcura)
    7,1    g    Mączka kostna GRAU z kości wołowych
    11,1    g    Mączka ze skorupek Lunderland
    7,6    g    Sól himalajska
    152    g    marchewka gotowana, bez soli
    5    g    Tauryna
    223    g    Woda
    45    g    Smalec gęsi


W praktyce podałem w kalkulatorze wołowinę/serca/żółtka a resztę kalkulator dodawał automatycznie jeśli chodzi o ilości. Czy jest to odpowiedni sposób używania tego kalkulatora? Niby nie ma nic na czerwono, ale w podsumowaniu nie wygląda to idealnie:
Energia: 43kcal/kg
Woda: 24g/kg
Białko: 5,6g/kg

Czy powinienem więc dodać w tym wypadku trochę więcej tłuszczu i dwa razy więcej wody niż kalkulator automatycznie przeliczył? Czy powinienem do tego dodać olej z łososia?

Jeśli strzeliłem tutaj jakąś poważną gafę to przepraszam i obiecuję poprawę :)
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2021-04-14, 22:49   

Podaj mi numer telefonu na PW. Ktos mi kiedyś pomógł ja Ci też pomoge Gutek. Tylko nie wiem kiedy bede dostepny/zalogowany.

Tymczasem ewakuuj się do do przywitalni by wiedzieć przynajmniej kogo karmić bedziemy. Pełna konspiracja :mrgreen: :food:

Wszak widzisz że ja wielokrotnie karany jestem.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-04-15, 02:06   

KaiKai, czemu się żalisz? Zasłużyłeś na ostrzeżenia swoimi niekulturalnymi wypowiedziami, mam nadzieję, są ciągle w archiwum i możesz sobie je przypomnieć.

Gutek nie masz powodu do obaw. Do przywitalni faktycznie zapraszam :-D
Sprawdziłam przepis na starej wersji kalka, więc mam niewielkie różnice. Czemu dałeś mączkę kostną i skorupki razem? Jeśli to Grau Kalzium Plus to oba są suplementami wapnia, ok, jeśli masz powód, ale wtedy mniej któregoś z nich, bo wyszedł mi stosunek wapń:fosfor 1,65 czyli za dużo dla zdrowych kotów. Mi skorupek wyszło 5,5 g przy tej mączce, co podałeś. Jeśli to suplement fosforu, to są jej różne rodzaje w kalku, musiałbyś doprecyzować. Poza tym ogólnie ok, białka trochę dużo, tłuszczu mało, najlepiej byłoby dodać kawałek tłustego mięsa, bo sama pręga Ci tego nie da, ale bez dramatu na jednorazową akcję. Następnym razem zrobisz bardziej wszechstronnie ;) Większość się trzyma norm, poza tym wapniem, patrzysz by suma była jak najbliżej normy, ale niektóre suple mogą być powyżej, inne poniżej, a jeszcze inne trzeba pilnować, tu się przyda lektura o konkretnych suplementach. Wody mi wyszło 424 g, na luzie dobij do 500, olej wpisujesz sam podając ilość, od razu zmieniłby Ci wynik. Przepisy można testować w receptariuszu, ten temat to raczej pilna pomoc, gdy komuś kalk nie działa, a mięso czeka, ale patrz, nie krzyczę ;-)
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2021-04-15, 08:28   

małga, Bez przesady , w którym miejscu ja sie żale ? Stwierdziłem tylko fakt że jestem wielokrotnie karany i wcale nie mówie że niesłusznie. Doskonale tez wiem co pisałem ,więc bez tego typu rad, proszę.
 
 
Gutek 

Barfuje od: 08.2020
Udział BARFa: 25-50%
Dołączył: 04 Sie 2020
Posty: 4
Wysłany: 2021-04-15, 10:50   

KaiKai, małga bardzo dziękuję za odpowiedzi. Następnym razem poruszę taki temat w receptariuszu.
Co do mączki kostnej to ma to być suplement fosforu. To co mam odpowiada temu co dodałem do kalkulatora, czyli mączka kostna Grau z kości wołowych, która ma 22,6% wapnia i 17,7% fosforu. W wersji kalkulatora którą mam (1.9c) przy podanych ilościach wychodzi 1,15 wapń:fosfor. Czy aż tak duża różnica może się pojawiać w różnych wersjach kalkulatora?. Wiem że temat wapń:fosfor jest bardzo istotny i nie chciałbym zrobić tutaj błędu.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-04-15, 13:13   

Najnowszy powinien być najaktualniejszy. Poprzednie mogą nie mieć wszystkich danych wpisanych, ale też nie sprawdzałam dla tej mączki, czyli możliwe, że wyszło inaczej. Ostatnio chyba mniej chętnych do robienia korekt w receptariuszu, ale po to jest :-D
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne