BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Flavue 

Wysłany: 2021-04-21, 09:15   

IzabelaW, Dzięki za wskazówkę, tak zrobię :kiss:

Ala-ma-kota 

Wysłany: 2021-06-03, 23:24   

Hej,
Dopiero zaczynam z barfem, kociak jeszcze ze mna nie jest, odbieram go dopiero w lipcu ale jest obecnie w hodowli na barfie i chce zeby od 1 dnia mial u mnie go rowniez. Siedze calymi wieczorami, czytam i sie doksztalcam ale przeraza mnie to narazie bo nie chce kotka 'uszkodzic' robiac zle mieszanki. Mam juz kalkulator i zrobilam moja 1 mieszanke. Czy moglibyscie sprawdzic czy jest ok? Liczylam na kota 2kg bo jak kotek wyladuje u mnie to tyle srednio powinien wazyc, z tym ze wiem ze mlode kociaki (bedzie mial 3.5 miesiaca jak do mnie trafi) maja jesc ile zechca - to rowniez mnie stresuje bo nie chce zeby mial za duzo bialka i innych skladnikow. Wogole czemu to musi byc takie stresujace :D Wiem ze tluszcz jest mocno przekroczony ale ponoc kociaki potrzebuja wiecej wiec moze jest ok

(miniaturki zdjec nie dzialaja wiec daje linki do nich)

https://paste.pics/12dbd58724269c46e600e47ada0a9b49

https://paste.pics/CP8JL

Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2021-06-04, 22:50   

Kociaki jedzą więcej mieszanki, bo mają zwiększone zapotrzebowanie na WSZYSTKIE składniki ;-) . Przygotuj mieszankę jak dla dorosłego kota, wybierz sobie jakąś wagę (np. kot 5 kg, bo to się wygodnie przelicza), posprawdaj czy mieszanka jest teoretycznie odpowiednia dla tego domniemanego kota (= czy wszystkie proporcje pasują) i więcej się tym nie przejmuj.
Obserwuj malucha tylko czy np. nadmiernie nie tyje/chudnie.
Jeżeli mieszanka jest dobrze przygotowana to nie przejmuj się, że kociak wcina 2 x więcej. Po prostu to znaczy, że potrzebuje 2 x więcej białka i innych składników.

Pamiętaj też, że "tłuszcz mocno przekroczony" to prosta droga do (brzydko mówiąc) sraczki. Obserwuj kupy - jeżeli są błyszczące, "tłuste" to znaczy, że tłuszcz trzeba obniżyć. Dużo zależy tutaj od kota - Sierra mogła sam tłuszcz jeść i nic jej nie było (po za fruwaniem pod suftem z nadmiaru energii*), Tulka przy nawet minimalnym nadmiarze miała już kuwetowe sensacje.

Do tego uczciwie uprzedzam, że taki 2kg kociak będzie żarł ilości zbliżone do 4-5 kg dorosłego kota. U mnie rekord padł u 4-miesięcznej wówczas (obecnie rocznej, ważącej 4 kg) Tulki - w jeden dzień wciągnęła 350 g mieszanki :twisted: . Nie wiem ile wtedy ważyła, nie pamiętam.
Obecnie Tulka jada po ok. 150 g na dzień (do dnia dzisiejszego nie wyliczam jej dawki)

*I to nie była przenośnia... skubana, po pradziadku (serwalu) ma wyskok na 2 m z miejsca, 2,5 m z rozbiegu :twisted: .

Ala-ma-kota 

Wysłany: 2021-06-05, 06:34   

Ok rozumiem czyli nie mam co panikowac poki co, po prostu mam sie trzymac parametrow bo kociaka nie przedawkuje :D mysle ze z czasem nabiore wiecej pewnosci siebie w tworzeniu posilkow, jak zobacze ze kociak wcina i jest zdrowy. Dziekuje za pomoc :kwiatek:

Jestes pewna ze kot nie mial tam gdzies red bulla podpijanego? jak na 2.5m potrawil skakac to to juz pod latanie podchodzi :D

Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2021-06-06, 17:57   

Nie panikować, w naturze dzieciarnia też je jak dorosłe, tylko więcej :mrgreen:

Red bulla pijam wyłącznie w pracy, jakieś 10 km od niej... a Księciunio (mój TZ, jej właściciel) już w ogóle takimi wynalazkami wzgardza :lol: .

Nie, to zdecydowanie geny po przodkach (dorosły serwal spokojnie wyskakuje na te 3,5 m z miejsca)... dla kontrastu moja Tuleczka najukochańsza czasami nie daje rady na krzesło wskoczyć :-P . To taki przyziemny, mały skoczny kot o zupełnie innej budowie ciała (Sierra - chart! Tula - jamnik, a przynajmniej posokowiec :lol: ). Za to Tulka jest mistrzem wspinaczki, Sierra jak nie może gdzieś wskoczyć to nie wie co ma z łapami zrobić! Co udowadnia moc genetyki - Sierra to "lądowy" kot z wielkich równin (w końcu... Savannah), a Tula to kot syberyjski, kiedyś na końcu nazwy "leśny" się dodawało - do przeciskania się przed krzaki i biegach po drzewach czy skoków na zwierzynę z góry ma budowę idealną!

Odpowiedz do tematu