BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie przy chorej trzustce
Autor Wiadomość
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-08-21, 16:45   

dawidleonow,
przy zapaleniu trzustki wstrzymaj się z surowizną. Podawaj raczej chude (z niewielką ilością naturalnego tłuszczu), gotowane mięso i gotowane warzywa. Co to tego, opinie na Forum są raczej spójne:
dagnes napisał/a:
Przy zapaleniu trzustki gotowane mięso jest bezpieczniejsze (powoduje, że trzustka wydziela mniej enzymów niż podczas jedzenia surowego).
Tylko nie przesadzałabym z tą chudością mięsa bo zajedziesz psu wątrobę. Nie za duża ilość tłuszczu, ale jednak widoczna na mięsie, powinna zostać. Do tego węglowodany jedzone w oddzielnym posiłku, najlepiej gotowane warzywa.


Dorzucę jeszcze:
dagnes napisał/a:
Zamiast ryżu dawałabym ziemniaki gotowane w łupinkach, obrane (ziemniaki to też warzywa ). Ogólnie najlepiej stosować warzywa z niską zawartością błonnika.
Odradzam ryż, bo on, jak każde zboże, zawiera substancje antyodżywcze, a nie chcemy by chora psina jeszcze mniej wartości odżywczych przyswajała.

Mniejsze porcje, ale częściej. Wrócić do surowego możecie dopiero po ustabilizowaniu parametrów trzustkowych.
Zachęcam Cię do uważnego przeczytania tego krótkiego wątku ze szczególnym zwróceniem uwagi na posty Dagnes.

RC faktycznie poprawi wyniki i pięknie zamaskuje problem, ale go nie wyleczy.

Jak wyglądała Wasza dieta do tej pory? Dobrze zbilansowany BARF nie jest powodem chorób trzustki, inaczej większość naszych psów notorycznie by chorowała. Może piesio zjadł coś np na spacerze, zatruł się?
 
 
Kacper2 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 20 Sie 2018
Posty: 2
Wysłany: 2018-08-21, 17:11   

Anilina
Dziękuje za szybką odpowiedz ;-)
Czytam wszystkie wątki dotyczące trzustki i diety po zapaleniu odkąd Kacper wylądował w szpitalu.

Absolutnie nie obwiniam Barf-u i też twierdzę, że może coś dorwał na podwórku. Podejrzewam też, że dostawał dużo za duże porcje niż właściwie powinien( Kacper waży 10kg, dostawał prawie 600g surowizny przez kilka dni przed atakiem) niestety nie było mnie przy nim a osoba, która się nim opiekowała była „ nadgorliwa”.

Czasu nie cofnę ale raczej nie spuszczę go teraz z oka.

Myślę, że dieta jest dobrze zbilansowana. Kacper po zmianie z chrupków na BARF jest nie do poznania.
 
 
Figazg 

Dołączyła: 26 Mar 2019
Posty: 1
Wysłany: 2019-03-26, 20:38   Zapalenie trzustki

Witam
U mojego pieseła lat 12, 8 kg stwierdzono zapalenie trzustki. Poziom Lipazy 2640, po miesiącu badanie kontrolne Lipaza 2670.
Początkowe objawy to wodniste kupy. Pies przez miesiąc był na Animondzie Intenstinal kurczak i indyk. Wet zalecił tez karmę suchą dietetyczną. I niestety pieseł bardzo przytył (tu akurat winie chrupki pomimo ,że dawkowałam jak w opisie). Ale biegunki minęły. Innych objawów nie miał. Apetyt ma tak wielki, że chyba pożarł by przysłowiowego konia z kopytami. Pomimo, że w kwesti diety przez miesiąc pilnowaliśmy aby pies niczego innego nie jadł poziom Lipazy nie obniżył się. Zastanawiam się nad BARFem. Informacji jest tu nadmiar. Ale jest to dla mnie czarna dziura. Pustka. Poczytałam o rodzajach mięs, o suplementacji ( mam wszystko podawać ?), o problemach z kalkulatorem diet. I płaczę. Pomoże nam ktoś przez te zawiłości przejść?
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-11-24, 16:38   

dzień dobry , piszę tu ale nie mam pewności czy psu rzeczywiście szwankuje trzustka . Teraz tylko wyrywkowa informacja że lipaza = 445 I/U Idexx profil geriatr. norma 0- 250
Czy chodzi o lipazę trzustkową skoro zapis jest taki
Pancreas :
Glucose
Test
a-Amylase
Lipase
Cholesterol
Fructosamine

W tej chwili najbardziej chodzi o to że nie mogę chyba karmić surowym mięsem, bardzo proszę o potwierdzenie/zaprzeczenie , przejście na barf gotowany


Latkowi któryś rok rośnie ALP i ALT , teraz jeszcze GLDH , na wątrobie jest zmiana guzowa (usg z marca ) .
Ma min 15 lat , choroby po nim nie widać . Na forum jestem chyba od końca 2016 , w jakiś czas potem zaczął jeść barfa . Od miesięcy bez węglowodanów , bo nie wiem jaki to guz .
Gdy prócz barfa jest puszka , to w niej bywa np. 2 % warzyw i 1% wiórków kokosowych zbędnych zdaje się . Pies dostaje poniżej 100 g gotowizny i nie codziennie ( waży < 9 kg )
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-11-24, 18:58   

Jeśli dobrze pamiętam, to z w profilu geriatrycznym Idexxu jest badana ogólna lipaza w surowicy.
A że lipaza może być produkowana w organizmie przez różne komórki (np. komórki nabłonka jelit) to samo oznaczenie aktywności lipazy w surowicy psa (a kota jeszcze bardziej) nie należy do czułych badań. W przypadku podejrzenia zapalenia trzustki zalecane jest oznaczenie aktywności swoistej lipazy psiej (cPLI, cPL) lub lipazy oznaczanej metodą kolorymetryczną DGGR. Warto też zrobić test TLI, mierzący poziom specyficznych dla trzustki enzymów (trypsyny i trypsynogenu), których wzrost obserwuje się głównie przy ostrym zapaleniem trzustki lub przy ostrym rzucie zapalenia przewlekłego. Spadek natomiast wskazuje na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki.
Sprawdź profil trzustkowo-jelitowy w Idexxie, kiedyś w nim była lipaza swoista, kwas foliowy i wit. B12 (to też warto zbadać), ale nie wiem, czy teraz też nie dołożyli TLI (jak w maju robiłam te badania Miziuli to coś mi sie kojarzy, że było coś zmienione w tym profilu)
Przyda sie też oznaczenie fruktozaminy (czy nie ma cukrzycy). No i oczywiście usg trzustki
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2021-11-25, 07:07   

aina,jeśli pies rzeczywiście miałby problemy z trzustką,to lepiej przejść na gotowanego barfa.
Mój Tobi niedawno miał kłopoty z trzustką!Najprawdopodobniej ktoś? :-? coś? :evil: wrzucił mu przez bramkę!No,a on to sobie gdzieś schował,i zaczął po odrobinie podjadać! :shock:
Fatalnie się czuł!Nie chciał nic jeść!A Lisek ma już od dość dawna chorą min.trzustkę!
Największy kłopot jest,bo żadne z nich gotowanego barfa,nie chce jeść!
Ja wtedy mięsko zaparzam!I tylko w taki sposób jest zjadane!Nie ma innego sposobu!
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-11-25, 18:34   

IZABELA
masz rację , idexx odpowiada że to lipaza ogólna .
Forma zapisu myląca wg mnie , bo pod słowem pancreas
Dziękuję za szczegółowe wskazówki
PIESZCZOCH
wiem o Twoim Lisku wiem
moje jedzą bez problemu
wetka mówi żeby maksymalnie rozdrobnić papu dla odciążenia trzustki , więc mielę / cieniutko kroję ( blendera nie mam ) mięso i wtedy krócej jest we wrzącej wodzie która " obrabia " drobne kawalątki . Woda tylko przykrywa papkę do niemal wyparowania .
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-11-27, 14:53   

takie pytanko
we wtorek będę uzgadniać z wetem diagnostykę trzustki Latka

czy te parę gramów wątroby ( bilansuję codziennie ) można na surowo dawać , mam jakiś opór że temperatura niszczy witaminę A , szukam informacji w necie
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2021-11-27, 16:46   

daj.aina,daj-ja cały czas daję.albo surowe,albo j.w.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-11-27, 23:18   

Pieszczoch , wiem , że mogę przynudzać drobiazgowością . Jak mam siłę , to rozkminiam co mi przyjdzie do głowy , żeby zwierzom nie zaszkodzić :-> :kwiatek:
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2021-11-28, 06:55   

aina,nie przynudzasz! :kwiatek:
Wiem,że robisz wszystko,aby ulżyć zwierzakom!
Dobrze,że nie widzisz,co ja wyczyniam,aby to moje białe futro(chociaż coś jadło).
Daj tej surowej wątroby-chociaż do momentu,kiedy ustal.z wet.odpowiednią diagnostykę.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-11-28, 17:57   

A pies ma jakieś objawy kliniczne wskazujące na problem z trzustką lub ogólnie z ukłądem pokarmowym?
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2021-12-02, 23:39   

IzabelaW
Tak jak napisałam w pierwszym na tej stronie poście, po Latku nie widać choroby . Pomyliłam wizytę u weta w tym tygodniu z wtorkiem w przyszłym tygodniu .
Latek waży 9 kg , w żadnym razie nie jest gruby , chyba szczupły .
Najniższa dzienna ilość tłuszczu w diecie na kg masy psa jaką kiedyś znalazłam = 1g ( zdaje się w Co w sierści piszczy )
zaniżyłam wagę Latka do 8 kg , tej sprzed lat ( gdy był zgrabniutki , choć nieproporcjonalny ) żeby spożywał 8g tłuszczu/dobę , aż trzustka zostanie zdiagnozowana . W dzisiejszej rozmowie telef. lekarz zasugerował obniżenie tłuszczu do 4 g .
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2022-04-02, 01:50   

O Łatku powinnam napisać długi post , ponieważ mam dużo wątpliwości .
Swoista lipaza była badana w gabinecie dopiero 27 ego stycznia , ponieważ tak długą dietę z maksymalnie obniżonym tłuszczem zalecił lekarz przed sprawdzeniem tej trzustki . Nie dopytałam , czy chodzi mu o najchudsze mięso czy też o dodawanie samego tłuszczu do posiłku ( nigdy nie dotłuszczałam )
cPL wyszło 344,7 ng/ml
adnotacja : < 200 ng/ml norma
200 - 400 podejrzenie zapalenia trzustki
> 400 zapalenie

może ta krótka informacja na forum sprawi , że uda mi się znależć czas na opisanie status quo Łatka ,
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2022-06-14, 01:30   

dopisuję coś o Łatku , może przyda się ( w celu obrania jakiegoś toku żywienia )
cPL powtórzona 4 czerwca - 161,8 ng/ml
na te parę miesięcy wykluczyłam żółtka , nie podobało mi się to , ponieważ uważam je za dobrodziejstwo , ale nie miałam pewności , czy nie zaszkodzą trzustce .
Tak radykalnej obniżki tłuszczu też obawiałam się .
Zawiesiłam również podawanie boswellii serraty ( tej polecanej przez dagnes i wg dawkowania Margot - Barf a choroba nowotworowa ( koty ) str.15 , post Margot z 14 maja 2021 ) ; podawałam na wypadek , gdyby boswellia miała zmniejszyć Łatkowy guz na wątrobie .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne