BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
rybak16 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączył: 29 Lip 2021
Posty: 1
Wysłany: 2021-07-30, 14:23   Barf od zera

Cześć wszystkim. Mam 2 bengale i chciałbym podpytać o BARF`a. Zdecydowaliśmy się na tą dietę, pierwsze przepisy mamy z hodowli. Sami już też coś złożyliśmy ale....

1. Ciężko mi znaleźć informacje co samemu muszę liczyć poza tym co kalkulator mi podaje na tacy, jak rozumiem samo to, że składniki znajdują się w widełkach nie wystarcza? Dodatkowo trzeba przeliczać proporcje?
2. Nie mogę znaleźć na forum informacji na co zwracać dodatkowo uwagę, forum zawiera sporo informacji ale bardzo porozrzucanych i ciężko wyłuskać konkrety :( a osoba początkująca, która nie wie co jest ważne nie ma również pojęcia czego szukać
3. Trafiłem na aplikacje https://meatpoint.io wygląda całkiem nieźle ale jak przepisy stamtąd przerzuciłem do calca to co najmniej 4 elementy były poza skalą (nie pamiętam które). Dodatkowo przygotować przepis bez wołowiny graniczy z cudem, macie jakieś opinie o ten apce?

Czy ktoś jest w stanie mnie pokierować?

4. Dodatkowo młode kociaki powinny jeść bez ograniczeń - czy to znaczy, że powinienem dokładać im jak widzę, że zjadły? Aktualnie dostają porcję tak jak w hodowli czyli rano i późniejszym popołudniem. Na raz wszystkiego nie zjedzą (mają około 2-3 podejścia) ale mimo wszystko pewnie zjadły by więcej gdybym im dał (Bonny ma niesamowity apetyt i waga skacze zastraszająco do góry. Oba bengale 6 miesięcy - siostry i jedna ma około kg 3,2 druga około 4 kg)

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Poniżej zdjęcie kociaków :)

 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-07-30, 16:26   

Witam :kwiatek:

U kociaków* najłatwiej jest karmić "do syta" i obserwować. Jeżeli nie będą tyć (patrz na brzuchu, a nie wagę! One ciągle rosną!) to wtedy należy im jedzenie ograniczyć. Po moich doświadczeniach z Savannah uprzedzam - najedzone do syta mogą mieć więcej energii :twisted: .

Możesz też poszukać ile dokładnie kalorii powinny jeść kociaki w tym wieku (w wątku o żywieniu kociąt Dagnes podawała jak się to zmienia przez pierwszy rok życia) i na tej podstawie wyliczać im porcje.

*Dorosłe koty też trzymam na porcjach "na oko" - prześlicznie trzymają wagę, żadne nie jest otyłe.
 
 
xwrnkx 

Dołączyła: 06 Wrz 2021
Posty: 12
Wysłany: 2021-10-05, 07:55   

Hej! Naszło mnie takie pytanie o karmienie kociaka BARFem. Z tego co wyczytałam nie powinno się mocno ograniczać kociakom jedzenia, bo rosną i potrzebują dużo energii. Teoretycznie, z mojego przepisu na kociaka kilogramowego wynika ze powinna jeść ok. 35 gram dziennie - to bardzo mało. Czy jak będzie jeść więcej to z kolei będzie sytuacja że na dany dzień przyswoi więcej mikro i makroelementów i może to wpłynąć na jej zdrowie?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-10-05, 09:06   

xwrnkx, małe kociaki mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na różne składniki niż koty dorosłe. A co ważne też w mieszankach - to to, że składniki są zbilansowane względem siebie i dając więcej to bilans dalej jest ten sam. Czyli nawet jak kot zje więcej fosforu, to automatycznie zje więcej wapnia, co zbilansuje fosfor. I tak dalej :) Dla kociaków możesz patrzeć na kaloryczność mieszanki, żeby była trochę większa, to się maluch szybciej powinien najeść

Tutaj też możesz poczytać więcej o przepisach dla kociąt:
https://www.barfnyswiat.o...p?p=11665#11665
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
xwrnkx 

Dołączyła: 06 Wrz 2021
Posty: 12
Wysłany: 2021-10-05, 11:52   

Hebe, bardzo dziękuję za odpowiedź! Jesteś nieoceniona :love:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-11, 13:56   

Kochani, chciałabym się upewnić, że nie robię błędu przy korzystaniu z kalkulatora. Moje dwa kociaki nie mają jeszcze roku, czyli nie limituję jedzenia. Jeżeli nie limituję, to znaczy, że w kalkulatorze nie podaję ilości jedzenia na dzień w gramach i nie podaję zapotrzebowania energetycznego? Jeżeli wyczyszczę te dwie pozycje, to białko mam 5,1g/kg jeżeli zapotrzebowanie energetyczne podam 60kcal to białko skacze mi na 6,8g/kg. Z obecnymi składnikami kalkulator białko pokazuje mi na poziomie 59%, czyli ok. B:T 1,8:1. Będę wdzięczna za pomoc.
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-11, 13:59   

Jeszcze dodam, że nie podając tych pozycji kalkulator w liczydle w komórce B8 podaje ilość 496g, natomiast moje kociaki zjadają +/- 700g.
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-12-11, 16:44   

Kociaki poniżej roku będą zjadać więcej niż teoretycznie wychodzi z kalkulatora ;-) .
Do sprawdzania czy wszystko się zgadza zawsze wpisywałam przykładową wagę kota (np. 5 kg, bo wygodnie się liczy).

Absolutnie nie należy się przejmować faktem, że kociak zjadł więcej niż 5,1g białka na kilogram (czy czegokolwiek innego) - rosnący kociak ma większe zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze... jednak w dalszym ciągu proporcje są zachowane (czyli np. potrzebuje 1,2 razy więcej* wszystkiego na kg masy ciała niż dorosły kot). Wpisanie takiej przykładowej wagi ułatwia sprawdzenie, czy mieszanka jest dobrze zrobiona ;-) .

*Albo 1,5... albo 1,1... Zależy w jakim wieku i na jak etapie rozwoju akurat jest kociak. Naprawdę najłatwiej jest zostawić decyzję kotu :mrgreen:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-11, 17:47   

Sierra, dziękuję. Wagę zawsze podaję. Aktualnie łącznie to 14,77kg :mrgreen: Chodziło mi o to, że w liczydle w kalku 2_0b w komórkach N3 i N5 nie muszę niczego wpisywać jeżeli podaję wagę? Bo jak tam wpisałam to ponownie przeliczyły się dane i wyszły inne wartości m.in. białka i mało nie zeszłam...
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-12-11, 18:22   

Tutaj nie odpowiem z prostego powodu... Po ostatnim czyszczeniu komputera nawet nie mam kalkulatora, więc nie mam jak zerknąć co jest w której komórce :oops:
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-11, 19:11   

Sierra, i tak dziękuję za chęci :kwiatek: może ktoś inny pomoże :-> Te dwie komórki to:
- Jeżeli podajesz inną ilość BARF na dzień:
- Jeżeli chcesz podawać ilość porcję wg ilości kcal na dzień na kg kota:

Wydaje mi się, że jeżeli podaję wagę to nie muszę tego wypełniać, ponieważ kalkulator sam podaje ilość jedzenia przy danej wadze, ale nie mam pewności a nie chcę zaszkodzić....
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-29, 15:32   

Hebe a może ktoś inny podpowie mi jak mam korzystać z kalkulatora?
Jeżeli w arkuszu Liczydło nie podaję innej ilości barfa na dzień oraz nie podaję kaloryczności (komórki N3 i N5 puste) to kalkulator wylicza sam dzienną porcję z białkiem na poziomie 5,1, energią 45,2kcal. Jeżeli jednak wpiszę w komórkę N5 60kcal, to białko skacze do 6,8g. Teoretycznie rozumiem, ponieważ większa porcja na tą samą ilość kilogramów kociaka, białko musi wzrosnąć na kg. Jednak do końca dalej nie oganiam i nasuwa mi się szereg pytań:
1. Nie wypełniając N3 oraz N5 karma jest dobrze zbilansowana?
2. Moje koty mają po 11 miesięcy (MCO), czyli jeszcze nie limituję, czyli nie powinnam niczego wpisywać w komórki N3 i N5?
3. Jak osiągną dojrzałość powinnam się opierać na zapotrzebowaniu energetycznym i wpisywać w N5 50-60kcal bądź w N3 konkretną ilość i do tego dostosowywać białko, czy pozostawić N3 i N5 puste?
4. Czy może zawsze powinnam uzupełnić komórkę N3 lub N5 bez względu na wiek kociaków?

Szczerze mówiąc trochę się pogubiłam i nie wiem jak poprawnie korzystać z kalkulatora... Pomocy :cry:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-29, 21:23   

Flavue, rzuć okiem co Dagnes napisała o białku tutaj:
https://www.barfnyswiat.o...583105#12583105

Nie wiem czy dobrze oddam i wyjaśnię Twoje wątpliwości, bo ja moim kotom daję porcje "na oko" i nigdy nie patrzyłam się na ilość białka na kg kota na dzień (zobacz opis do liczydła w kalkulatorze) ;) I tak samo nigdy nie patrzyłam się na kalorie. To co mnie interesowało, to jak się ma białko do tłuszczu. Żeby proporcje na 100g mieszanki były właściwe. Jakby przyjmuję to, że moje koty są jak ich pańcia, która jednego dnia je dużo, innego mało, trzeciego na śniadanie zjada ciasto, a czwartego jest super zdrowo i wegan - i wyniki ma spoczko ;)

Kalkulator przyjmuje bardzo prosty i ogólny przepis na wyliczenie sugerowanej ilości mieszanki - 25 g mięsa na 1 kg kota na dzień. Ale nie bierze pod uwagę tego czy kot jest rosnący, czy jest to kotka z małymi czy stary gruby nieruchawy leń. Ale jak wiesz, że Twoje koty są młode i szalone, to jak młody i szalony człowiek, który np uprawia sport to można się popatrzeć na zapotrzebowanie kaloryczne. Kot leń ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż młody biegający kociak. Analogicznie jak u ludzi. I wtedy mając takie szaleńce jak Ty masz, to możesz poprawić ilość g mieszanki na dzień wpisując np, że Twoje hiper aktywne koty potrzebują 60 kcal na kg/dobra. Automatycznie i logicznie (jak napisałaś) skoczy Ci białko. Ale to nie jest źle, że skoczy (-> patrz post Dagnes). Zakłada się, że koty rosnące mogą żreć ile fabryka dała. MCO to już w ogóle może być 200% zwykłego dachowca. Więc to co ja Ci proponuję, to możesz pójść moją drogą (na oko, obserwując swoje koty, ruchliwość i sylwetkę), albo jak rosną to dawać im ile wlezie, a potem np patrzeć się na kaloryczność (np przyjąć jako wyjściową 55 kcal/kg/dzień) i potem korygować.

Coś rozjaśniłam czy jest tylko gorzej? :D
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2021-12-29, 22:20   

Hebe, chyba tak, dziękuję :kwiatek: Tylko się upewnię, czy dobrze zrozumiałam. Panicznie boję się, że źle obsługuję kalkulator i niechcący zrobię im krzywdę. Panikara jestem w takich kwestiach od urodzenia :oops:
Czyli - nie muszę niczego wpisywać w tych komórkach, tylko opierać się na stosunku BT oraz normach dotyczących mikroelementów? Jeżeli tak, to łatwizna :-) Jeżeli stwierdzę, że jednak nie mogą przekraczać konkretnej ilości kalorii z jakiegoś powodu, to wpisuję np. 60kcal i sprawdzam również tylko BT i mikroelementy? Wtedy w zależności od ilości zjedzonej karmy białko będzie różne, ale wszystkie składniki odpowiednio zbilansowane?
Kochana Hebe jeśli tak to ma wyglądać, to życie jest piękne :kiss:
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-12-30, 12:23   

Flavue, wiadomo, że ja nie jestem jakimś wyznacznikiem, ale ja tak robię w sumie od zawsze. To jakby kocie zjadło dwie złapane myszy, a nie jedną. Jedna mysz jest dobrze zbilansowana. To dwie myszy też są dobrze zbilansowane. Trzeba pamiętać o różnorodnych mięsach do mieszanek (i różne mieszanki). Bo na dobrą sprawę - wartości mies w kalkulatorze są jakimiś tam średnimi. Wiadomo, że mięso, które kupujesz nie ma dokładnie takich samych wartości jak są w kalkulatorze i już całe wyliczenia białka 5,2 g/kg/dzień (bo np 5,3 już jest super źle - spotkałam się z takim podejściem na niektórych grupach FB) się rypie. Ważne, żeby nie robić mieszanki tylko np z piersi z kurczaka albo tylko z łoju wołowego, bo to tak jakby człowiek jadł tylko jabłka albo tylko boczek :) Barf serio nie jest jakiś trudny :D
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne