BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-05-30, 11:51   

aina,
Dzięki, przeczytałam i zrozumiałam;)
Hebe,
Chyba jestem nadgorliwym poczatkującym "Barferem", bojącym się źle zbilansować mieszankę. Niby wiem, że kalkulator jest wskaźnikiem jakich norm się trzymać i niewielkie odchylenia są akceptowalne, a podstawa to różnorodność! W naturze kot je różne mięsa, które nie maja idealnych wartości: np bardziej tłusta mysz czy wychudzony pisklak.

Dziękuję za wyjaśnienia
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-05-30, 19:48   

Tiamina napisał/a:
(...) podstawa to różnorodność! W naturze kot je różne mięsa, które nie maja idealnych wartości: np bardziej tłusta mysz czy wychudzony pisklak.


Otóż to! :love: :kwiatek:
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Oscietra 


Dołączyła: 19 Mar 2022
Posty: 16
Wysłany: 2022-06-01, 21:04   

Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia BARFowania i strasznie jestem tym podekscytowana. Będzie o tyle łatwiej, że jak Oli dostał mieszankę testową, to wciągnął ją jakby to była najlepsza rzecz na świecie, więc z wprowadzaniem będzie raczej z głowy, choć zobaczymy :D
Wszystko pod kontrolą dietetyka bo w przypadku kota (pies prawie zdrowy (czekamy na jeden wynik), ale też z pomocą dietetyka) mamy sporo problemów i musi mieć zindywidualizowaną mieszankę (mniej fosforu, mniej tłuszczu, więcej tauryny, omeg itd.). Trzymajcie kciuki!
 
 
aniadud 

Dołączyła: 07 Cze 2022
Posty: 12
Wysłany: 2022-06-07, 20:49   Początki

Chciałabym zacząć podawać swoim kotom Barfa, ale nie wiem od czego zacząć. Jakie suplementy powinnam mieć na start?
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-06-08, 02:05   

Dla zdrowych dorosłych kotów będziesz potrzebowała podstawowe suplementy-
żółtka,taurynę,olej rybny suplementujący wit.D,olej dostarczający kwasy Omega 3,algi morskie,
drożdże browarnicze,suplement żelaza(hemoglobinę),wit.E,suplement wapnia(mączka ze sorupek jaj),oraz sól(himalajska,morska niejodowana,kłodawska niejodowana).

To do zrobienia kompletnej mieszanki,ale możesz na początek(zobaczyć jak futra będą jadły),
dodać chociaż taurynę,skorupki,sól.
 
 
ewa.sz 


Barfuje od: ewa.sz
Dołączyła: 25 Lip 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-07-26, 12:08   

Dzień dobry,

Moje rudaski są dorosłe (kicia - 5 lat i kiciuś - 4 lata). Mają za sobą epizody struwitowe, dlatego do tej pory karmiłam mokrą karmą z puszki Vet Urinary (Gussto, Brit, Concept for life) oraz zwykłymi wysokomięsnymi Gussto lub Dolina Noteci. Nie podaję kotom karmy suchej już od dawna. Chętnie próbują od czasu do czasu surowego mięska lub łososia.

Słyszałam, że koty dorosłe, ze skłonnością do dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych nie powinny dostawać mączki kostnej ani zmielonych kości z mięsem. Czy to prawda?
Czy to oznacza, że będzie OK, jeśli zakupię mięso i trochę podrobów oraz dodam następujące suplementy: żółtko, sproszkowane skorupki jaj, taurynę, olej z dzikiego łososia, drożdże browarnicze oraz sól himalajską i taurynę?

Pozdrawiam,
Ewa
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-07-26, 12:28   

ewa,a ty masz dostęp do kalkulatora?

jeszcze potrzebne będą algi morskie,suplement żelaza(hemoglobina),wit.e
 
 
ewa.sz 


Barfuje od: ewa.sz
Dołączyła: 25 Lip 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-07-27, 09:54   

Witaj Pieszczoch!
Mam już dostęp do kalkulatora, ale ponieważ jestem jeszcze zielona, to na razie czytam ABC i patrzę na gotowe przepisy zamieszczone na Forum.
Dzięki wielkie za podpowiedź o algach, hemoglobinie i vit E.

Na razie nurtuje mnie cały czas kwestia mączki kostnej - podawać, czy nie? Koty są dorosłe, miały problemy ze struwitami - być może kotce wraca, bo ostatnio kilka razy nasikała poza kuwetą. Jutro zamierzam złapać jej mocz i zanieść do badania. Sikanie u kotki może być także sprawą behawioralną, ale to już inna kwestia. Generalnie obydwoje załatwiają swoje potrzeby regularnie.
Mam chyba trochę ułatwione zadanie, bo moje koty są karmione tylko "lepszymi" puchami i surowym mięsem, aczkolwiek nie ma gwarancji, że od razu zjedzą mieszankę Barfową z suplami.
Kocica jest mniej wybredna, ale Rudzik potrafi nie zjeść pół dnia, jeśli cokolwiek mu nie pasuje i wtedy muszę mu dawać co innego, żeby się nie głodził.
Pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-07-27, 14:36   

ewa.sz, a masz wyniki badań i jonogram? bo to na pewno by ułatwiło. Zawsze też możesz nie używać maczki kostnej i tyle i dawać (pewnie w Twoim przypadku) cytrynian wapnia
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-27, 14:40   

ewa.sz,

Mączkę kostną podaje się raczej kociętom do 12-tego miesiąca życia.
Dorosłym suplementuje się: mączkę ze skorupek jajek (zdrowym kotom), cytrynian wapnia (przy podwyższonym pH moczu, dla alergików), węglan wapnia (dla kotów nerkowych) albo wapno z alg (dla zdrowych kotów lub alergików). Ale to jaki suplement wapnia zastosujesz zależy też od wyników badań kotów.
 
 
ewa.sz 


Barfuje od: ewa.sz
Dołączyła: 25 Lip 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-07-27, 22:55   

Nie mam jeszcze badań, ale jutro zamierzam zanieść mocz kocicy najpierw. Na razie ułożyłam taki przepis:
Waga
650,0 g Indyk udziec ze skórą
750,0 g Kaczka mięso ze skórą
750,0 g Wołowina pręga
200,0 g Kaczka serce
150,0 g Indyk żołądek
3,0 szt Żółtko jajka
110,0 g Wątroba kacza
2,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
3,6 g Mączka z alg morskich
6,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
19,7 g Fortain
1,4 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
5,0 g Olej z łososia SALMOPET
15,0 g Mączka ze skorupek Pokusa
10,0 g Sól himalajska
6,0 g Tauryna
580,0 g Woda
100,0 g Kurczak żołądek
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-07-29, 12:59   

ewa.sz, a mogłabyś napisać dokładne parametry mieszanki jakie Ci wyszły?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-07-30, 14:08   

ewa.sz, polecam jak będziesz mieć ten przepis, to zrób proszę zdjęcia albo zrzut ekranu i wstaw na przykład przez https://www.fotosik.pl/ Wtedy nam jest łatwiej (i szybciej) dać Ci znać co jest ewentualnie do zmiany. Najlepiej 2 zakładki - BARF, z wydrukiem przepisu i z Liczydłem :)

I pytanie - na pewno masz Fortain jako suplement żelaza?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
ewa.sz 


Barfuje od: ewa.sz
Dołączyła: 25 Lip 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-07-31, 16:45   

Czy to o to chodziło: https://www.fotosik.pl/zdjecie/30f190d1e80f0002
 
 
ewa.sz 


Barfuje od: ewa.sz
Dołączyła: 25 Lip 2022
Posty: 7
Wysłany: 2022-07-31, 16:51   

i jescze to: https://www.fotosik.pl/zdjecie/90c1e4dde48b8ce8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne