BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-23, 07:59   

Sese73, pierwszy przepis - super. Na przyszłość - spokojnie możesz dać trochę więcej podrobów, tak, żeby było 15%-20%.

Drugi wrzuciłam właśnie w kalkulator i mam dwie uwagi - odejmij trochę wątróbki, żeby dorównać z witaminą A do średniej normy i trochę sodu, żeby mieć współczynnik potas:sód na poziomie około 1,35.

Marchewka nie potrzebna, jeżeli kot zdrowy i nie ma problemów z wypróżnianiem.

Nie widzę dokładniej jaki masz tam dodany tran z wątroby dorsza. I sprawdź proszę czy Twoja mączka z alg ma dokładnie tą samą ilość jodu co ta w kalkulatorze. Niestety suplementy zmieniają czasami wartości - i to nie tylko mączka z alg Pokusy, ale ostatnio dostałam info, że te z Lunderland też. Więc warto dla bezpieczeństwa zawsze porównać to co mamy w kalkulatorze z tym co jest na opakowaniu.

Masz idealne bilanse B:T:W w obu przepisach :kciuk:

Nic tylko działać :food:
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Callanthe 

Dołączyła: 22 Sty 2023
Posty: 1
Wysłany: 2023-01-25, 09:14   

Dzień dobry :)

Czy mogę prosić o weryfikację przepisu?
Dwa kotki, jeden około 5 kg i 3,5 roku, drugi młody, 3,5 miesiąca 2,3 kg.


 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-26, 17:44   

Callanthe, jest git :) Jedyne co, ale bez tego też nic się nie dzieje - może być trochę więcej podrobów, bo teraz jest ich około 13%. I Trochę poprawić skorupki, żeby wapń:fosfor był 1,15. Ale i bez tego przepis jest ok.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Madelka 

Barfuje od: jeszcze nie
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 20 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-01-30, 13:09   

Dzień dobry.
Mogę prosić o sprawdzenie? Carmen, kastrowana kotka, wiek 2lata 8 mies/ 3,5kg wagi

https://ibb.co/8d6PCXx
https://ibb.co/TRJBh0w
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-30, 13:26   

Madelka,
ja bym obniżyła trochę białko, tak, żeby stosunek B:T:W był np 1,6:1:0


Fajnie jakbyś podała z jakich mięs użyłaś, bo łatwiej by było podpowiedzieć co poprawić.
np zamiast piersi z kurczaka lepiej użyć uda itd.
też nie wiadomo jaka jest zawartość podrobów w Twojej mieszance.

Dodaj kilka rodzajów wątróbek, żeby podbić trochę miedź.
W screenie nie ma pokazanej zawartości fosforu. Dorosłym kotom nie potrzeba wysokiej zawartości.
 
 
Madelka 

Barfuje od: jeszcze nie
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 20 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-01-30, 15:03   

Łopatka wieprzowa 818g
Schab wieprzowy 500g
Filet z piersi indyka bez skóry 322g

zawartość podrobów obliczałam na 15%.
Co do wątróbki poki co tylko tą widuję u mnie w sklepach, ale muszę rozglądnąć sie za indyczą albo kaczą?

Pytanko mam, mogę zmniejszyć ilość wody? moja kotka woli raczej takie mniej wodniste pokarmy, nawet jak do komercyjnej karmy dolewałam wody to niechętnie jadła
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-30, 16:25   

Madelka,
Co do mięs, pierś zamieniłabym na udziec z indyka i pokombinowałabym z karkówką wieprzową tak by dotłuścić mieszankę, możesz pododawać inne rodzaje mięs, do których masz dostęp. Na końcu poprzedniej strony masz przepis Sese73 z poprawnymi parametrami białka i tłuszczu.

Wątróbka kacza zawiera więcej miedzi od indyczej, ale warto je mieszać bo każda wątróbka ma inną zaletę.

Jeśli chodzi o wodę możesz dolewać jej mniej, ale musisz w inny sposób zachęcić kotkę, żeby wypiła odjętą ilość wody. Ja swoje koty dopajam strzykawką, ale to koty specjalnej troski. Podobno z fontanny koty chętniej piją wodę.
 
 
Madelka 

Barfuje od: jeszcze nie
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 20 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-01-30, 20:41   

Dziękuję.
Kotka pije z fontanny właśnie, zobaczyła jak drugi młodszy chętnie z niej korzysta i się przekonała.
Zerknę na poprzedni przepis i poprawię swój.

Będę na dniach na sklepach, poszukam mięs jakie mamy i coś ukręcę :-)

Ostatnie pytanko. Drugi kociak ma 6mies i 3,5kg wagi, nie jest otyły, sylwetkę ma normalną. Dla niego kalkulator wylicza dzienną porcję jak dla dorosłego kota i rozumiem że porcji będzie więcej w ciągu dnia tak żeby uzupełnić jego zapotrzebowanie (wyliczyłam der 404) oczywiście podając porcje jedzenia na żądanie? Co za tym idzie mieszanki starczy na mniejszą ilość dni niż pokazuje kalkulator
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-01-30, 21:41   

Madelka, super, że Twoja kotka pije z fontanny.

Szukaj mięs bardziej żylastych, poprzerastanych, tłustych tzw drugiej klasy np. Wołowe: antrykot, pręga,rozbratel, kurczak indyk: nogi - uda, udźca czy podudzia. Zresztą jak zaczniesz układać przepisy to zorientujesz się które dobrze się komponują. Uważaj na mięsa mielone marketowe, bo potrafią dodawać do nich sól i inne dodatki. Do dotłuszczania mieszanki możesz dodawać szpinder, łatę lub boczku jeśli używasz wieprzowiny. Albo smalec lub tłuszcz wołowy kaczy, ale lepsze tłuste mięso.

Jeśli chodzi o kociaka to tak dajesz tyle ile chce zjeść. Dla mojego kociaka kalk wyliczył 105 g mieszanki dziennie a zjada prawie 300g :shock: i jeszcze potrafi podjeść starszym ciotkom.
Kociak sam reguluje sobie ile ma zjeść.
Tak mieszanki nie starcza na illść dni jaką pokazuje kalkulator :mrgreen:
 
 
Madelka 

Barfuje od: jeszcze nie
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 20 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-02-01, 08:25   

Dziękuję! Kalkulator mega sprawa, nie jest to aż takie trudne jak się to wydawało 😉 nawet widzę że i kotka je już chętniej swoje porcje, widać i ona się przekonuje.
Powoli będę tworzyć następny przepis, wrzucę w niedługim czasie.

Ostatnie pytanie mam. Starsza nie potrzebuje mączki, młodszy tak. Czy mogę zrobić jedną mieszankę i młodszemu obliczyć porcję mączki na mieszankę i dzielić na średnią ilość porcji i podawać prosto do miski bezpośrednio przed jedzeniem?
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-02-01, 08:35   

No pewnie,że możesz :kwiatek:
 
 
Madelka 

Barfuje od: jeszcze nie
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 20 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-02-01, 09:58   

Dzięki wam serdeczne za pomoc! Buziaczki i tulaski dla waszych kociaków ♥️
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-02-01, 21:23   

Madelka napisał/a:
tulaski dla waszych kociaków ♥️
dla Twoich również
 
 
Kocur_ 

Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 11
Wysłany: 2023-02-13, 21:17   

No dobra to czas na debiut jeśli chodzi o przepis mieszanki. Także poproszę o wszelkie wskazówki bądź linki do wątków, które mi podpowiedzą co robię źle. Przepis wyklucza wieprzowinę bo nie mam pojęcia skąd wziąć przebadaną pod kątem wirusa Aujeszkiego, dlatego robiłem z tego co mam obecnie dostępne. Wraz z doświadczeniem będę chciał też wprowadzać dziczyznę. Kaczka jest podzielona na mięso ze skórą i udo bo mam dostępne "ćwiartki". Ilości poszczególnych mięs na razie ustalam raczej po omacku.

https://ibb.co/QYPPhx6
https://ibb.co/JRSfNcx
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-14, 15:57   

Kocur_, na pierwszy rzut oka wygląda ok. Nie liczyłam ile jest % podrobów. I czy mógłbyś napisać jakie jest B:T:W energetyczne, bo akurat tak screen obcięty, że nie widać.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne