BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-03-06, 21:35   

Po wrzuceniu do kalkulatora przepis, który jest na 6 kg karmy.
1900,0 g Kaczka mięso ze skórą
750,0 g Wołowina pręga
700,0 g Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości
150,0 g Kurczak mięso ze skórą
265,0 g Indyk serce
130,0 g Kurczak żołądek
130,0 g Wołowina płuco
4,0 szt Zoltko jajka
90,0 g Wątroba indycza
7,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
6,5 g Mączka z alg morskich
11,0 g Drożdże browarnicze Pokusa
50,0 g Hemoglobina wieprzowa Pokusa
2,5 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
23 g Mączka ze skorupek Lunderland
9,5 g Tauryna
15,0 g Mączka kostna GRAU z kości wołowych
12,5 g Sól himalajska
1750,0 g Woda
I teraz:
- dla purystów - 3 żółtka duże lub 4 mniejsze( w kalkulatorze żółtka czynią cuda)
- wody można dodać i pół litra więcej, wtedy też nie będzie źle.
ps. dzięki Hebe, za cierpliwość do mojej "twórczości".
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-10, 09:20   

Janek napisał/a:
wody można dodać i pół litra więcej, wtedy też nie będzie źle.

Taka mała podpowiedź.
Nie każdy kot lubi jak jest dużo wody w mieszance. Niektóre muszą mieć jak najbardziej suche, a niektóre lubią "zupkę barfową". Więcej wody można przemycić w mieszance w mielonym mięsie np. dwukrotnie, bo bardziej woda się wchłania.
to samo tyczy się mielonego mięsa i krojonego. Niektóre chcą jeść taki mus, a inne tylko pokrojone.

Ty będziesz mieć kociaka, więc raczej nie będzie grymasił, bo młode to zjada wszystko co mu się da :mrgreen:
Powodzenia!
 
 
Janek 

Dołączył: 05 Lut 2023
Posty: 18
Wysłany: 2023-03-10, 20:21   

Zdaję sobie sprawę, że ilość wody w mieszance będzie uzależniona od kota, lepiej przechowywać w zamrażarce mniejszą ilość, a potem ewentualnie przed podaniem rozrobić do akceptowalnej konsystencji dla kota.
Moja wypowiedź wiązała się z widełkami kalkulatora jeśli chodzi o zawartość wody w mieszance i chęci kota do wypijania samej wody.
Zastanawiam się nad robieniem galaretek mięsnych na bazie żelatyny bądź agaru. Zobaczę jak kociak będzie zasysał karmę i barfa.
ps. na razie na początku bez mamy i rodzeństwa i w nowym środowisku chcę mu zaoszczędzić stresu i podawać mu mokrą karmę, taką jaką dostawał u hodowcy. Ale po krótkim czasie chcę stopniowo, powolutku wprowadzać barfa.
 
 
Martynaxyz 

Dołączyła: 23 Paź 2022
Posty: 7
Wysłany: 2023-03-20, 18:59   

Cześć,

od jakiegoś czasu dokształcam się w zakresie karmienia barfem, ale do eksperta mi daleko, dlatego proszę o weryfikację przepisu.

Mam kocurka, 7 miesięcy ma skończone więc dostęp do jedzonka jeszcze ma prawie cały czas, obecnie waży 4,8kg. Zdjęcie przepisu zostawiam w linku. Jeżeli chodzi o odstępstwa - dodaje więcej wody, bo kot nie chce pić czystej wody. Oraz przepis docelowo ma być z parzonym mięsem, bo takie bardziej smakuje młodemu.



Za wszelkie uwagi z góry dziękuję i pozdrawiam,
Martyna :)
 
 
Tiamina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Sty 2022
Posty: 250
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-21, 11:56   

Martynaxyz, cześć

Przepis jak dla mnie jest Ok. Tylko:
Wrzuć go jeszcze raz do kalkulatora, bo minimalnie masz za niski stosunek wapń: fosfor i niektórych suplementy też minimalnie są za nisko m.in wit A, witD i żelazo.

Mała podpowiedź: jak się robi jakieś poprawki w przepisie, to warto jeszcze raz wpisać go do kalkulatora, bo pojawiają się mała przekłamania.
 
 
Issevi 

Dołączyła: 09 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-03-29, 07:22   

Cześć,
w mojej rodzinie pojawiły się dwa futra.
Mila - Maine Coon, prawie 9 miesięcy i ok 5 kg wagi
Amber - Maine Coon, 3,5 miesiąca i 2,4 kg wagi

Obie są na barfie od samego początku - już w hodowli były tak karmione. Do tej pory korzystałam z przepisów udostępnionych przez hodowców (Mila na podstawie kalkulatora Barfny Świat) lub mieszanek mi przekazanych w wyprawce (Amber mieszanki z FC, Mila z odrębnymi suplami Lunderland). Mam również książkę Kocie Smaki - i to było przez ostatni czas podstawa diety kocisk.

Bardzo proszę o ocenę przygotowanego przepisu. Z tego co zrozumiałam to kociaki mogą dostawać mieszanki z kaloryką w górnych granicach. Jedyne co zrobiłam sama to ręcznie obniżyłam zawartość hemoglobiny - tutaj już na podstawie wcześniejszych doświadczeń wiem, że więcej nie przejdzie. Starsza kotka strajkuje, fuj, ble i nie je gdy dodaję hemoglobiny zgodnie ze wskazaniem kalkulatora.
Edit: coś wstawianie zdjęć z linku nie działa, mam linki z postimg. Spróbuję poprawić lub w inny sposób udostępnić


 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-29, 08:04   

Issevi, z wątróbką bym zjechała, żeby Witamina A była bliżej tej środkowej normy.

Nie chcesz ściągnąć najnowszej wersji kalkulatora?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Issevi 

Dołączyła: 09 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-03-29, 10:13   

Cześć,

dziękuję za info o nowej wersji. Kalkulator pobierałam jakoś w styczniu i nie spodziewałam się, że jest nowa wersja. Do następnego przepisu wezmę już nową wersję. :)

Zmieniłam na 100g wątróbki i wartość witaminy A spadła do 81 281 jednostek. Tylko szukam teraz informacji w kalkulatorze jakie są widełki? Chyba nie potrafię znaleźć, stąd też nie wiem czy podana wartość to dolna, górna czy średnia wartość.

Czy teraz przepis jest OK?

 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-03-30, 08:05   

Issevi, wersja 2.0b - poznaję po tym, że w Liczydle jest więcej wpisane (np fosfor na dzień).

No właśnie widzę, że w Excelu tego tak wprost nie widać (w Androidzie już są widoczne). Te wartości, które są są takimi optymalnymi w normach. Dlatego jak zdrowy kot, to warto do nich dążyć. Ja osobiście bym zmniejszyła tą wątróbkę jeszcze o 15 g do około 85. I potem poprawiła jeszcze skorupki, żeby były wapń:fosfor był koło tych 1,15
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Issevi 

Dołączyła: 09 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-03-30, 10:08   

Bardzo dziękuję za po pomoc,
własny barf nie taki straszny ;)
 
 
Kocur_ 

Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 11
Wysłany: 2023-04-06, 21:10   

Witam ponownie!
Wracam z kolejnym przepisem i chciałbym poprosić o opinie i wskazówki. Oczywiście widzę, że tłuszcz jest nieco przekroczony, tym razem zależało mi żeby wyraźniej większość kcal pochodziła z tłuszczu a nie białka. Pytanie czy tak może pozostać czy konieczne jest odtłuszczenie mieszanki? No i przy okazji pewnie jeszcze czegoś nie widzę co jest nie tak :D.
Zostawiam screeny i poproszę o opinie, dziękuję.

https://ibb.co/Fx4ZPQD
https://ibb.co/2ktzFKf
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-07, 06:52   

Kocur_, jedyne co bym poprawiła, to ciut zjechała w dół z wątróbką, żeby być bliżej średniej normy. Reszta super :) Co do tłuszczu i białka, to może w suchej masie jest przy górnej granicy, ale B:T:W jest ok. Pewnie i tak nie planujesz tak tłusto karmić cały czas, więc tym bardziej nie ma problemu.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Issevi 

Dołączyła: 09 Sty 2023
Posty: 5
Wysłany: 2023-04-07, 07:09   

Cześć,
czy jeszcze ja mogę poprosić o ocenę mojego przepisu? Wołowina i kurczak + wątróbka z indyka. Hemoglobina zmieniona ręcznie, bo jedno z kocisk nie chce jeść.

Mam pytanie techniczne - kupuję paczkowaną wątróbkę 500g. Do przepisu schodzi ok 80g. Czy resztę mogę poporcjować, zamrozić i użyć do następnych mieszanek? Cykl mrożenie - rozmrożenie do zrobienia barfa- zamrożenie mieszanki- rozmrożenie do posiłku nie popsuje mięsa?



 
 
Kocur_ 

Dołączył: 04 Sty 2023
Posty: 11
Wysłany: 2023-04-07, 08:20   

@Hebe Dziękuję! Ok tak zrobię. Raczej kolejny przepis będzie kolejnym kombinowaniem więc nie będzie na pewno 1:1 taki sam ja ten i wtedy bardziej to przypilnuję. Ostatni był daleki do górnej granicy "tłustości" ten jest lekko ponad więc w szerszym rozrachunku gdzieś tam się to wyrówna.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-04-07, 12:57   

Kocur_, otóż to :) no i wiadomo też, że wartości teoretyczne z kalkulatora na pewno odbiegają od rzeczywistych tych mięs, które upolujesz :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne