BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Sól dla czworonoga i jego człowieka
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-09-14, 19:36   Sól dla czworonoga i jego człowieka

Zacznę od oczywistej oczywistości – sól jest naszym drapieżnikom niezbędna i nie możemy w żadnym wypadku zrezygnować z podawania jej, jeśli chcemy utrzymać je w zdrowiu. W naturze pozyskują sól z kości, płynów ustrojowych i tkanek upolowanych ofiar. W BARFie musimy ją suplementować jeśli zwierzak nie zjada całego zwierzęcia. Jest ona przede wszystkim źródłem sodu i chloru. Niektórzy myślą także o dostarczaniu za jej pomocą jodu, co jednak nie jest właściwe. Pozostałe pierwiastki zawarte w różnych rodzajach soli mają marginalne znaczenie, choć stają się wartościowe jeśli sól jest kamienna, naturalna, niewarzona, niewybielana chemicznie, niejodowana i bez dodatku antyzbrylaczy. Ale po kolei...

Obecnie powszechny jest pogląd o szkodliwości soli i konieczności jej ograniczania. Niestety jest w tym sporo racji, gdyż sól używana obecnie jest wyłącznie produktem chemicznym i ma niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza gdy jest spożywana w dużych ilościach. Jednak wszyscy potrzebujemy soli do zachowania życia i zdrowia, więc jemy taką jaka jest w sklepach (oraz w większości wyrobów spożywczych w ogromnych ilościach). A jaka jest?

Naturalna sól kamienna jest łatwo przyswajana przez organizm, także zawarte w niej dziesiątki naturalnych mikroelementów. Jest czysta, nie zawiera zbędnej chemii i ma korzystne działanie na organizm. Ta dostępna w sklepach (nawet jeśli produktem wyjściowym była naturalna sól kamienna) została poddana działaniu wysokiej temperatury oraz związków chemicznych mających ją „oczyścić” i wybielić, była wielokrotnie płukana i odparowywana. Jest ona czystą chemią, czystym chlorkiem sodu, który dodatkowo został „wzbogacony” o sztuczny jod oraz tzw. antyzbrylacz.

Obecne przepisy UE nakładają obowiązek jodowania soli, w celu rzekomego zapobiegania jego niedoborowi wśród ludności. Powszechne jodowanie soli, a co za tym idzie prawie wszystkich produktow bedących w sprzedaży, wcale nie jest obojętne dla zdrowia, a często wręcz szkoliwe. Wielu jest uczulonych na jodek potasu, dla wielu jest on niewskazany z przyczyn zdrowotnych, powodując nasilenie objawów chorobowych. Chemicznie wytwarzany i dodawany do soli jod to właśnie jodek potasu - nieorganiczny związek mający sporo działań ubocznych i bardzo słabo przyswajany przez żywe organizmy ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Jodek_potasu ), w związku z czym musi być dodawany w sporych dawkach, aby uzyskać jakiś efekt.
Wystarczającym źródłem naturalnego jodu są ryby i skorupiaki morskie, lub inne produkty zawierające ten pierwiastek w postaci naturalnej, organicznej – np. algi morskie. Ale przepis jest przepisem i cała UE została „uszczęśliwiona” dodatkową chemią.

Wiadomo, że sól jodowana nie nadaje się np. do przetworów, zwłaszcza ogórków kiszonych czy kapusty. Dlatego istnieje przepis zezwalający na sprzedaż soli niejodowanej wyłącznie do przetworów (głównie sezonowo); w Polsce dostępna jest niejodowana kamienna sól z Kłodawy (w 3-kg opakowaniach). Przetwory nie udają się na soli jodowanej, gdyż jodek potasu zabija bakterie kwasu mlekowego, potrzebne m.in. do fermentacji. Tak samo jak zabija je w przetworach, zabija również te pożyteczne bakterie w przewodzie pokarmowym. Potem kupujemy suplementy zawierające te cenne bakterie (probiotyki) i interes się kręci.

Kolejnym dodatkiem do soli są antyzbrylacze. Brzmi niegroźnie, gdy na opakowaniu soli kuchennej mamy napis: „antyzbrylacz (E536)”, ale jeśli producenci musieliby podawać pełne nazwy to pewnie nie tak chętnie dodawaliby ten syf do soli. E536 to żelazocyjanek potasu ( http://pl.wikipedia.org/w...ocyjanek_potasu ) – nieorganiczny związek chemiczny, który uznawany jest za nietoksyczny ze względu na dużą trwałość wiązań chemicznych. Jednak ten „nietoksyczny” związek pod wpływem działania silnych kwasów ulega rozkładowi wydzielając cyjanowodór. Silny kwas to między innymi chlorowodór (kwas solny) – podstawowy sok wydzielany przez żołądek. U drapieżników kwas ten jest bardziej stężony niż u ludzi, więc i działanie na żelazocyjanek potasu silniejsze, a wydzielanie trującego cyjanowodoru łatwiejsze.
Żelazocyjanek potasu znajduje się we wszystkich solach jodowanych, a także w części soli morskich. Sól jest wtedy „ładniejsza”, nie zbryla się i łatwo przelatuje przez dziurki solniczki. Konsumenci są zachwyceni.

Jakiej zatem soli używać?
Ja używam w swojej kuchni, zarówno dla ludzi jak i dla kota, wyłącznie soli himalajskiej:
http://www.natura24.pl/go..._id=241&lang=pl

Myślę, że tanim odpowiednikiem w warunkach polskich mogłaby być niejodowana sól kamienna do przetworów z Kłodawy, do kupienia w supermarketach, taka:
http://www.sol-klodawa.co...g-sezonowa.html
lub taka:
http://e-zdrowie.abc24.pl...6629&pro=132336 .

Jod można i należy suplementować oddzielnie – wyłącznie jodem naturalnym, organicznym. Do tego celu służą ryby morskie, skorupiaki i algi. W przepisach barfowych używa się głównie mączki z suszonych alg morskich oraz, częściowo, łososia lub/i krewetek.
W mojej „ludzkiej” kuchni także używam alg morskich jako źródła jodu w okresach gdy nie jemy ryb. Dodaję algi np. do sałatek.
W soli morskiej, takiej czystej, bez dodatków, uzyskanej poprzez odparowanie wody nie ma wystarczającej ilości jodu. Jednak taka sól zawsze będzie lepsza od tej chemicznej. Jeśli nie była warzona i traktowana chemią, a także nie dodano do niej jodu i antyzbrylaczy to dla czworonoga też może być.

Jeśli chodzi o inne gatunki soli, dostępne na rynku i często uważane za "dobre", to np. sól z Wieliczki nie jest już naturalną solą kamienną. W Wieliczce zakończono wydobywanie soli w 1996 roku, a produkcja odbywa się poprzez utylizację wód wpływających obecnie do kopalni. Kopalnia jest przede wszystkim obiektem turystyczno-uzdrowiskowym. Inne kopalnie soli kamiennej również są już zamknięte: w Bochni w 1990 roku, w Baryczy w 1998 roku. Złoża soli w Inowrocławiu i Ciechocinku są eksploatowane wyłącznie metodą wypłukiwania solanki, sól jest warzona, oczyszczana, jodowana i z dodatkiem antyzbrylacza. Zatem - prawie wszystko, co znajdziecie w sklepach to sól chemiczna z jodkiem potasu i żelazocyjankiem potasu.

Ponieważ łatwo o pomyłkę przy zakupie soli, dołączam fotki opakowań jakie można spotkać w sklepach.
Kłodawa produkuje także sól kamienną jodowaną, w 1-kg opakowaniach, gdzie z przodu nie pisze nic o jodowaniu, ale z tyłu w składzie znajduje się jodek potasu. Ta jodowana sól wygląda tak:



Sól niejodowana (ta "właściwa") sezonowa, sprzedawana jest w 3-kg opakowaniach i na przedniej stronie jest wyraźny napis, że sól jest niejodowana. Wygląda tak:



lub tak:

_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
karola7 

Barfuje od: 09.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 94
Skąd: Łódź
Wysłany: 2011-10-18, 19:01   

Chciałam zapytać o sól himalajska, czy taka będzie nadawała się dla kotów :

http://allegro.onet.pl/so...1872112152.html

lub

http://allegro.onet.pl/so...1877306201.html

Nie bardzo rozumiem dlaczego ta sól jest różowa ;-) i nie wiem czy różowa będzie w ogóle odpowiednia do mieszanek.
_________________
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2011-10-18, 19:24   

Ja kupilam sol himalajska w Lilli's bar, i tez jest rozowa! Sprzedawana jest dla zwierzat.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2011-10-18, 19:45   

Karola7, ta sól himalajska jak najbardziej nadaje się dla kotów (dla ludzi też ;-) ).

karola7 napisał/a:
Nie bardzo rozumiem dlaczego ta sól jest różowa

W pierwszym poście podawałam linka do dość obszernego opisu soli himalajskiej po polsku:
http://www.natura24.pl/go..._id=241&lang=pl

Jest tam m.in. wyjaśnione, dlaczego ta sól jest różowa:

Cytat:
Sól Himalajska posiada biało-różowy kolor, jest on zależny od koloru skały z której pochodzi. Im bardziej różowy kolor tym więcej żelaza znajduje się w danej soli.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Mari 


Barfuje od: 02.2010
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-18, 19:47   

Powiem jedno - dla mnie sól himalajska jest najsmaczniejsza! Nie wiem dlaczego, ale ją uwielbiam!
 
 
Hari 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 5 miesięcy
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2011-12-02, 18:01   

co sądzicie o tej odmianie soli himalajskiej ( opis brzmi ciekawie ) : http://www.natura24.pl/go...id=1655&lang=pl
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-12-02, 20:37   

a dlaczego ona jest taka droga? i czym w zasadzie różni się od tej: http://www.natura24.pl/go..._id=241&lang=pl
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Hari 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 5 miesięcy
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2011-12-02, 21:04   

w/g opisu podają , że jest najczystsza z najczystszych .
w porównanie składu obu soli już się nie zagłębiałam .
sama jestem ciekawa dalszych opinii .
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2012-01-07, 13:22   

Ta sól, którą interesuje się Hari to halit - zwykła sól kamienna, naturalna, o mniejszej zawartości domieszek minerałów niż "tradycyjna" sól himalajska. Nie wiem czemu jest o wiele droższa, może dlatego że jest rzadsza na terenach, na których wydobywa się sól himalajską, a może to kwestia promocji. Z pewnością będzie nieco bardziej słona niż ta różowa, ale osobiście nie widzę powodu, dla którego miałabym płacić za nią wielokrotnie więcej niż za "zwykłą" himalajską.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Hari 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 5 miesięcy
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 35
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2012-01-07, 13:49   

Dzieki za opinie dagnes :kiss: .
Kupiłam wcześniej różową himalajską i sama jej używam - pycha ;)
_________________
koty birmańskie Annapolis*PL
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-07, 16:36   

Ja myślę, że struktura kryształu w przypadku soli nie ma żadnego znaczenia, no chyba, że będziemy ją wysypywać w ogrodzie, czy na podjeździe ;-) Kubiczna sól himalajska dobra jak każda inna naturalna. Istotnych różnic nie widzę, natomiast fakt przeprowadzania przez Chińczyków eksperymentów jądrowych w Pakistanie skutecznie zniechęcił mnie do kupowania czegokolwiek, co pochodzi z tamtego rejonu.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-08, 11:53   

Organic Farma Zdrowia - delikatesy, można u nich kupić z marszu wiele produktów dla naszych ogoniaków.
SÓL rozmaita....a ta z Kłodawy w 1 kg opakowaniach za 3 zł z groszami.
  Zaproszone osoby: 2
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-15, 09:29   

Soli himalajskiej używam juz od dawna (wielka ulga gdy wypłynęła informacja na temat oszustw solnych).
Ale gdzieś wcześniej przewinęły mi się takie cosia jak mączka z krewetek, łososia czy innych stworów morskich, jako dostarczycieli jodu. A byc może jeszcze czegoś.
No i teraz mam prośbe. czy można by ten temat (mączek rybnych, mączek ze skorupiaków, krewetek, kryla) rozwinąć. Jedyne co udaje mi się znaleźć to bogata oferta tychże własnie w sklepach dla karpiarzy...
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-15, 09:47   

Cytat:
Ale gdzieś wcześniej przewinęły mi się takie cosia jak mączka z krewetek, łososia czy innych stworów morskich, jako dostarczycieli jodu.


Niestety nie spotkałam się w książkach, czy artykułach o tym aby mączki z takich stworów zamierały dużo jodu. Dodatkowo sposób produkcji i surowce do produkcji takich mączek przemawiają za tym by ich nie stosować jako suplementu, czy zamiennika czegokolwiek. Trochę było napisane już o tym w tym temacie: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=589
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-12, 08:50   

Ja zakupiłem sobie taką nietypową sól morską z Włoch (Tesco), w cenie 5zł/kg bodajże. Bez żadnej chemii, ziarna są rozmiarów 4-8mm. Sól szczerze powiedziawszy smakuje identycznie jak woda morska (czyli powinna być ok).

Producent na opakowaniu zamieścił taką informację (z pamięci, sól trzymam w pojemnikach):
Produkt nierafinowany, uzyskany z wody Morza Śródziemnego, bez dodatków chemicznych.
Opakowanie to gruby worek foliowy, więc można było obejrzeć, co się kupuje :-)

Sprawdziłem te informacje organoleptycznie:
- zmieliłem sól, zbryla się potwornie
- niektóre ziarenka miały w sobie czarne fusy
- sól nie jest idealnie biała, ale szarawa
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne