BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przerabiane noże do szarpaka
Autor Wiadomość
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-08, 10:42   

Sojuz, mógłbyś wyjaśnić różnicę między nożykiem jedno- i dwustronnym? Mam starą, ręczną maszynkę i chętnie bym sobie usprawniła przyrządzanie mieszanek (widzę, że nie tylko ja nie przepadam za tą czynnością :-/ ), ale nie wiem, jaki mam nożyk ani jak to sprawdzić.
Piszesz o zmodyfikowanych dwu- i jednoramiennych nożykach. Sam to usprawniasz? :-D
Czyli chcąc ciąć mięso na maszynce potrzebuję uciętego nożyka + szarpak? Jaki nożyk polecałbyś w celu otrzymania większych kawałków?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-18, 22:13   

OK. Postanowiłem wrzucić zdjęcia dla rozjaśnienia sprawy.

Sporządzenie przepisu, przygotowanie i porcjowanie mieszanki o wadze 2,4kg zabiera mi ok. 3,5 godziny (prędkość przerobowa to jakieś 0,7 kg mieszanki na godzinę) przy ręcznym krojeniu mięsa.

Korzystając z maszynki z szarpakiem czas ten udało mi się skrócić o niecałą godzinę (jakieś 45-50 minut). W tym przypadku prędkość przerobowa wzrosła do ok. 0,92kg mieszanki na godzinę)

Po ucięciu dwóch ostrzy i zmontowaniu zestawu szarpak + nóż "połowiczny" nr 8 mogłem wyszarpywać mięso rzędu wielkości 0,8-1,4cm. Czyli mniej więcej takie, jakie kroiłem ręcznie. Dla mnie jest to bardzo duże ułatwienie sobie roboty.

Zdjęcia z dzisiejszego przygotowywania mieszanki.


Częściowo pokrojone mięso tak, aby weszło do maszynki


Mięso po przepuszczeniu przez maszynkę z szarpakiem


Inne ujęcie wyszarpanego mięsa

Wskazówki:
- warto najpierw zmielić przeznaczoną część mieszanki, zmienić sito i nóż, i dopiero wtedy wyszarpywać mięso, ponieważ w ten sposób komora mieląca częściowo wyczyści się z mielonki
- mięso bardziej na wpół rozmrożone niż na wpół zamrożone doskonale się wyszarpuje i nie wkręca zbytnio w nóż
- niezależnie od rodzaju mięsa wyszarpuje się ono w podobny sposób
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2013-09-18, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-18, 23:03   

Spójrz na zdjęcie poniżej. I niech inni niepewni w tym temacie także się tym zainteresują, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.


Zestaw na górze to zestaw do mielenia. Sitko oczkowe z nożem o 4 ostrzach.
Zestaw na dole to zestaw do szarpania. Sitko szarpakowe z nożem o 2 ostrzach.

rEni, koszt sitka szarpakowego nr 8 to ok. 20zł, a noża między 11 a 18zł, zależnie czy jest to nóż jednostronny (tańszy) czy dwustronny (droższy). Pierwsze posty tego tematu wyjaśniają różnicę między nożami.
Ostatnio zmieniony przez Sojuz 2014-03-15, 22:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-19, 06:46   

rEni, sitko szarpak możesz kupić na allegro (ja tak kupowałam).
Jeśli chodzi o nożyk z dwoma ostrzami, to dzięki uprzejmości Sojuza mam takie dwa lub trzy. Zobaczyłam, jaki mam w zestawie i taki u niego zamówiłam z obcięciem skrzydełek.

Dzięki temu przygotowanie mięsa jest mniej męczące i trwa trochę krócej (odpada krojenie w kosteczkę - bo kosteczkę robi szarpak).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
agal 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 296
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-19, 06:50   

Normalny nożyk w zestawie z szarpakiem także czyni cuda :D Tzn. szarpak czyni :D Mam go dzięki uprzejmości Ani i jej Taty :D, który także odrestaurował mi maszynkę (normalny zelmer 500W). Chcę Wam powiedzieć, że normalnym własnie zelmerem mielę kości z kurczaka (oczywiscie fermowego, prawdziwego biegającego on by nie dał rady; te fermowe łamią się jak gałązki :( ).

ag.
  Zaproszone osoby: 1
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-20, 23:47   

Czyli nóż jednostronny ma wszystkie ostrza w jednym kierunku skierowane i takie krótsze, a nóż dwustronny ma 2 ostrza w jednym kierunku i 2 w przeciwnym kierunku. W życiu bym się nie spodziewała. :hair: :niewiem:

Muszę jeszcze zidentyfikować, czy mam w maszynce nóż jednostronny, czy dwustronny, bo nie są zamienne i jeśli producent wyprodukował Zelmer Symbio z danym rodzajem noża to już innego nie włożę?

dzięki Wam za infa, zaopatrzę się na pewno tylko muszę najpierw podreperować budżet.
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-21, 05:19   

Na zdjęciu z sitkami i nożami powyżej oba noże są jednostronne.
Nóż jedno- i dwustronny ma krawędź tnącą o tej samej długości. Nóż jednostronny zawdzięcza swoją nazwę dlatego, że krawędzie tnące są po jednej stronie noża. Natomiast nóż dwustronny - krawędzie tnące znajdują się po obu stronach noża.

Nóż jednostronny ma łącznie 4 krawędzie tnące


Nóż dwustronny ma łącznie 8 krawędzi tnących, ale w maszynce tylko 4 po jednej stronie pracują. Dzięki temu do jednego noża można stosować dwa sitka lub zmienić stronę roboczą noża, gdy druga się stępi. Rozumiem, że to trochę zawiłe, ale prościej chyba się tego nie da wytłumaczyć :-P
 
 
rEni 


Barfuje od: wiosny 2013
Udział BARFa: 25-50%
Wiek: 48
Dołączyła: 10 Kwi 2013
Posty: 247
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-22, 22:57   

Super Sojuz, filozofia noża zaczyna być mi coraz bliższa :)

Tylko po co miałoby się stosować 2 sitka do jednego noża dwustronnego? po co w ogóle stosować 2 sitka?
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-23, 05:18   

Żeby lepiej zmielić np. kości czy utrzeć mięso na tatar ;-) Stosuje się sitka oczkowe o dwóch rozmiarach. Najpierw mieli się wstępnie sitkiem o większych oczkach, a następnie o mniejszych.

Zdaje się, że harpia zgłaszała się na zrobienie tematu o maszynkach do mielenia :-D Ja aż takim ekspertem nie jestem. W końcu ile to jest kilkanaście kg mięsa w porównaniu do weteranek, które przemieliły już z tonę mięsa 8-) Mi tam wystarczy taki zestaw, jaki obecnie posiadam.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-23, 07:12   

rEni napisał/a:
Tylko po co miałoby się stosować 2 sitka do jednego noża dwustronnego? po co w ogóle stosować 2 sitka?

rEni nie stosuje się dwóch sitek na raz
ale jak mielę skrzydła z kośćmi to najpierw mielę je na dużych oczkach z nożykiem z czterema ramionami, a później jeszcze raz to przepuszczam przez małe sitko i nożyk z czterema ostrzami.

Jeśli chodzi o szarpak i nożyk z czterema ramionami, to wychodziło mi takie samo mięso po zmieleniu jak z tego największego sitka z okrągłymi oczkami (i nożyk z czterema ramionami).
Przy zmianie nożyka z czterema ramionami na dwuramienny, mięsko wychodzi w większych kawałkach, takie jak przy drobnym krojeniu. Tylko krojenie odpada i robota idzie szybciej.

Moja kolejność pracy maszynką do mielenia mięsa i używane do tego sitka i nożyki:
1. sitko o największych oczkach + nożyk 4 ramienny - skrzydła z kościami, trochę mięsa z tłuszczykiem,
2. małe sitko + 4 ramienny nożyk - podroby, trochę mięska i ponowne mielenie skrzydeł z kościami,
3. szarpak + nożyk 2 ramienny - mielenie większych kawałków,
i to tyle w wykonaniu maszynki
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-09-23, 13:19   

A ja zmieliłam mięsko na szarpaku z użyciem nożyka jednośmigłowego, który przygotował mi Sojuz :kwiatek: . No i wszystko pięknie. Kawałki odrobinę większe. Koty zadowolone a pancia mniej roboty ma.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-23, 14:27   

To nożyk z jednym ramieniem też da radę pracować? Nie ułamie się :shock: o kurcze.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-09-23, 14:56   

Wypróbowałam na 7 kg mięsa dopiero. Idzie jak burza. Mam nadzieję, że popracuje sobie trochę u nas :faja: . Zobaczymy jak upora się z wołowiną i ścięgnami. Skóra z udźca indyczego fajnie się poszarpała.
 
 
elaiedzia 


Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 106
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-10-09, 14:15   

Czy mogła byś wstawić zdjęcie takiego noża z jednym ramieniem?
 
 
elaiedzia 


Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 106
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-05, 10:13   

Hej Sojuz , sitko mojego Zelmera ma średnicę 6 cm. To 5tka, czy 8semka, pomożesz rozkminić?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne