BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy Jadłospis - prośba o pomoc i oocenę
Autor Wiadomość
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-11-08, 15:00   

Może wtrącę na koniec swoje 3 grosze.
Sprawa jodu... bliski mi temat (mam psa z niedoczynnością tarczycy).
Jak już zapewne zauważyłeś - patrząc na psa i na siebie w lustrze- pies to nie człowiek. Zupełnie inny układ pokarmowy, zupełnie inne zycie, zupełnie inne wymagania pokarmowe bo zupełnie inny metabolizm.
Człowiek dorosły, nie będący w ciąży i podczas laktacji, normalnie żyjący potrzebuje 200 mcg jodu dziennie na całego siebie. Pies - aby utrzymać swój metabolizm potrzebuje 40mcg na każdy kg swojego ciała dziennie.
Powiem Ci więcej - mój pies waży w tej chwili niecałe 40kg 9dzis się idzie wazyć) - dostaje Euthyrox w dawce 800 na dobę (syntetyczna l-tyroksyna). I jest to najniższa dawka lecznicza dla jego wagi. Do górnego progu ma jeszcze bardzo daleko. Człowieka który wazy 70kg (czy nawet więcej) taka dawka w ciągu doby zabiłaby. Nawet nie byłoby sensu podejmowac działań ratunkowych. Serce by mu wyskoczyło pod sufit.

A teraz bardziej na poważnie. Zostaw na chwile kalkulartor i zamknij oczy. wyobraź sobie swojego psa w lesie... zobaczył królika/ zająca i poszedł go zjeść. Wiesz jak wygląda zając? To teraz zobacz go martwego na desce... ma krew, ma wnętrze - ile ma tego w środku? i co wchodzi w skład? Popatrz ile wazy taki zając, i wyobraź sobie jaki jego procent to krew (no dobra - częściowo wsiąkła w ziemię), ile ma skóry z futrem - pewnie peis ja zostawi w spokoju, tak jak łepek gdy będzie już syty. ale ile ma tłuszczyku? Ile kości a ile mięska?
takie właśnie zwierz pokroju zajaca jest najbardziej naturalnym pokarmem dla Twojego psa. Jeżeli wyliczysz dawke dzienna według obliczenia że dla szczeniora dużej rasy średnio 6-10% wagi ciała (nie wierze aby jakiś pies był w stanie pochłonąć 10%), i podzielisz tego zająca na kawałki (pewnie wyszłoby kilka zająców), to okaże się że jednego dnia dostał kawałek przodu z sercem, drugiego dnia kawałek tyłu z nerkami. tak przykładowo. Każdego dnia ilość kości będzie się nieco różnić. Ilość tłuszczu też - bo zając ma rozłożone wszystko nierównomiernie.
Ta praca Twojej wyobraxni jest dla Ciebie najlepszym kalkulatorem dla psa.
Oczywiście Twój pies nie pójdzie sobie upolować nikogo (mam nadzieję :mrgreen: ). Tak więc krew musisz mu dołożyć - suszona hemoglobina i pod takim hasłem szukaj w necie. Oczywiście Twój pies na wolności szukałby sobie ziółek, kłaczy, wyjadałby owoce spod drzewa... ale to marginalne ilości. Na pewno nie zrobiłby sobie sera... nie poszedłby polowac na ryż.
Ponieważ musisz psa karmić tym co kupisz, a to jest nieco już przechodzone... uzupełnij mu ten jod, żelazo, witaminy ale w sposób naturalny. Żadnych tabletek sztucznych z apteki!
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-08, 16:47   

Dzięki isabelle30 za obrazowe wytłumaczenie :-) Jak często podajecie te suplementy? Muszę określoną ilość suplementów podać w ciągu trzech tygodni, podać to jednorazowo w jakiś konkretny dzień w środku wszystko na raz, czy rozkładać tak, żeby codziennie miał coś innego ?
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
Badianek 

Barfuje od: 2 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Maj 2013
Posty: 54
Skąd: Grodzisk maz.
Wysłany: 2013-11-08, 18:11   

W tym drugim jadłospisie nadal mało jest podrobów. Serce to głównie jednak mięsień.
Pomyśl żeby dodać nerki,śledzione,płuco. Suplementy,ja daje codziennie po troszku, no może nie wszystkie na raz.
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-11-08, 19:10   

isabelle30, a ja się zastanawiałam skąd ja mam taki dziwny sposób układania jadłospisu dla psa...

Robertx, suplementy dawane są codziennie. Każdy ma swoją porę.
 
 
 
Robertx 


Wiek: 31
Dołączył: 07 Lis 2013
Posty: 37
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2013-11-08, 20:10   

Dzięki za odpowiedź:) A co do podrobów, to będę dawał przy zachowaniu tych proporcji to, co się pod rękę nawinie u rzeźnika, ale jeszcze tego nie mam w domu więc nie miałem jak wpisać, bo nie wiem co to konkretnie będzie - ale najważniejsze, że "trzon" którego się będę w miarę luźno trzymać już mam :)
_________________
Można żyć bez dobermana... Ale po co?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne