BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Świadomość ciała
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Udział BARFa: 75-90%
Pomógł: 10 razy
Wiek: 27
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-12, 19:09   Świadomość ciała

Źródła nie podam, bo to mój autorski tekst ;-)

Świadomość ciała to nic innego jak wyczucie własnej fizycznej powłoki, możliwość wpływania na jej stan i możliwości.

Co mnie skłoniło do zgłębiania tej fascynacji? Powody są natury osobistej, ale także potrzeba poznawania siebie i dążenie do samodoskonalenia.


Trochę o medytacji

Medytacja to pierwszy krok ułatwiający pojmowanie świadomości ciała. Bowiem mocne skupienie pozwala w pełni wykorzystywać potęgę umysłu. Medytacja to niekoniecznie siedzenie w pozycji lotosu kilka godzin, w bezruchu i skupieniu. Z czasem, po kilkuset próbach, stan umysłu taki jak podczas zwyczajnej medytacji przychodzi tak łatwo jak ruch ręką. Dzieje się tak właściwie z każdą umiejętnością: sztuka doskonalenia to ciągłe powtarzanie, ćwiczenie. W końcu dojdziesz do takiej perfekcji, przy odpowiedniej motywacji, że w ciągu kilku sekund będziesz w stanie się głęboko zrelaksować. I jeszcze jedna uwaga: do medytacji nie są Ci potrzebne żadne specjalne umiejętności typu świadomy sen, hipnoza, itp. – po prostu naucz się w miarę szybko „spuścić parę”, wyciszyć się, odciąć od zewnętrznego świata.

Jeżeli nigdy nie medytowałeś, warto zacząć od położenia się w pozycji półleżącej, aby przypadkiem nie zasnąć, i spróbowania wyciszenia myśli, odprężenia się przez ok. pół godziny. Wystarczy jedna taka sesja dziennie, choć może być ich więcej. Następnie, po kilkunastu próbach warto „zapaść się głębiej”. Najlepiej zobrazować to poprzez skupienie wzroku w punkcie i zanurzenie się w nim, wejście do jego wnętrza. Praktycznie to po prostu zrobienie zeza, jednocześnie starając się patrzeć w górę. Natomiast efektem będzie zamroczenie, przy odpowiednio silnym działaniu, skupieniu. Owe zamroczenie to tak głębokie „zanurzenie się”, że na ułamek sekundy traci się świadomość i nastanie chwilowa dezorientacja. Jak najszybsze odzyskanie orientacji w tym ćwiczeniu ma na celu trenowanie koncentracji.


Twoje ciało, Twój umysł

Wiedza powszechna stanowi, że układ nerwowy jest tak rozbudowany, iż można sądzić, że impulsy nerwowe „dochodzą” do prawie każdej komórki w ciele. Ponadto pracą organizmu w dużej mierze sterują także hormony, które kontroluje właśnie OUN (ośrodkowy układ nerwowy, potocznie mózg), z pewnymi wyjątkami. Dowodem na tak rozbudowaną sieć neuronów może być fakt, iż skóra marszczy się pod wpływem wilgoci nie z powodu osmozy, ale impulsów nerwowych. Udokumentowano, że palce, które były w wyniku urazu odcięte, a następnie chirurgicznie przyszyte nie marszczyły się w wodzie (medycyna nie jest jeszcze w stanie zszywać bardzo drobnych nerwów). Naukowcy domyślają się, że marszczenie się skóry w wodzie zwiększa jej przyczepność (powierzchnię), aby móc lepiej „odpychać się” od wody, co z kolei ułatwia pływanie.

Jak więc uzyskać dostęp do rozszerzonej świadomości ciała? Jak móc wpływać na jego stan i zachowanie? Odpowiedź jest prosta: odkrywanie. Co, jak, dlaczego, a może tak, może inaczej… Tylko dociekliwe obserwacje i analizy są w stanie nauczyć nas samych kontrolować to, czego według powszechnej opinii zwykle kontrolować świadomie się nie da. Drogi Czytelniku, ja mogę jedynie wskazać Ci drogę, ale Ty sam musisz ją pokonać. W tym względzie nie uważam się za mistrza, a Ciebie za ucznia, wszak uczeń może przerosnąć mistrza. Ja jedynie dziele się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Jak to wykorzystasz zależy wyłącznie od Ciebie.

Pierwsza próba
Pamiętaj, że myśl jest najważniejsza. Jedna, mocna skupiona myśl. Koncentracja ma kluczowe znaczenie w kontrolowaniu własnego ciała. Gdy już opanowałeś przyzwoicie sztukę medytacji, na początek zacznijmy może od wyczucia wnętrza Twojego ciała. Poczuj jak przepływa przezeń krew, wyobraź to sobie. Dopasuj tempo ćwiczeń do własnych możliwości. Nie narzucam Ci tego, nie zmuszam do trzymania się konkretnych schematów. Opracuj własne jeżeli będą wygodniejsze. Jeżeli coś nie zadziała, spróbuj podejść do sprawy z innej strony, wypróbuj kilka wariantów i oszacuj który będzie najskuteczniejszy. Niestety efekty nie przyjdą z dnia na dzień. To co dobre i pożądane przychodzi niechętnie, ale wielkimi krokami.

Procesy podświadome stają się… świadome
Następnym krokiem może być wyrzut adrenaliny do krwiobiegu. Tak, można to zrobić świadomie! Postaraj się i przypomnij co czujesz w klatce piersiowej w chwili wystraszenia się. Czy nie jest to coś w rodzaju ucisku? Spróbuj odtworzyć to uczucie, własnymi myślami.

Inna możliwość: temperatura ciała, poprzez kontrolę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Trochę teorii. Wszystkie naczynia krwionośne mają tzw. warstwę środkową, na którą składają się mięśnie gładkie i tkanka łączna. Poprzez regulację przepływu krwi w skórze jesteś w stanie regulować jej temperaturę. Skóra zawsze pełni rolę radiatora, ośrodka chłodzącego krew. Jeżeli zwiększysz dopływ krwi do skóry – zmniejszysz temperaturę ciała, odwrotnie natomiast: zmniejszając przepływ krwi w skórze zwiększysz temperaturę ciała. Oczywiście zmiany będą rzędu kilku dziesiętnych stopni Celsjusza, ale są one bardzo odczuwalne.

Odczuwanie bólu. Tu działanie podejmujesz tylko w sferze percepcji, starając się zwiększyć lub zmniejszyć wrażliwość na ból. Jeżeli odczuwasz ból w jakimś miejscu ciała, wyobraź sobie że jest to zlepek „złej energii” który emituje nieprzyjemne promieniowanie. Następnie pomyśl, że ten zlepek znika. Tak po prostu. Nie ma zlepku, nie ma bólu.

Odczuwanie głodu. Aby rozwiązać problem przejedzenia się bądź odczuwania głodu wyobraź sobie, że zmniejszasz rozmiar swojego żołądka, myśląc przy tym albo o byciu najedzonym, albo byciu głodnym. Podobnie możesz zrobić przy zgadze, nadkwasocie czy innych dolegliwościach drażniących układ pokarmowy.

To nie wszystko co można zrobić ze swoim ciałem używając do tego własnego umysłu, są jeszcze inne możliwości kontrolowania procesów podświadomych, ale nie będę tu opisywał wszystkich. Postaraj się odkryć je samemu.


Sfera hormonalna

W OUN znajduje się taki gruczoł zwany przysadką mózgową. To fabryka wszelakich hormonów, poczynając od kontrolowania snu kończąc na przemianach metabolicznych. Innymi ważnymi gruczołami dokrewnymi są tarczyca i przytarczyce. Organizm jest sterowany nie tylko impulsami nerwowymi, ale także chemią – hormonami. Manipulacja hormonami to już „wyższa szkoła jazdy” i należy zachować ostrożność, aby sobie nie zaszkodzić. Nie potrafię tego opisać, ale zmienianie poziomu hormonów we krwi to jakby skupiona myśl, tak mocna i na tyle lekka, żeby można było ją porównać do ruchu ręki, ale w połączeniu z innym działaniem, który jest bardzo egzotyczne i nie sposób tego opisać. Trudno się tego nauczyć, ale przy odpowiedzialnym wykorzystaniu można wiele zdziałać, np. zacząć utrzymywać wagę bez specjalnej zmiany diety, choć rodzaj spożywanego pokarmu ma ogromne znaczenie. Można także zredukować zapach własnego potu, leczyć stany zapalne, wspomagać gojenie ran i wiele innych.


Korzyści

Zapytasz pewnie, drogi Czytelniku, jakie będziesz miał z tego korzyści? Można wymieniać ich wiele, ale na pewno poczujesz się szczęśliwszy, będziesz miał więcej energii, motywację do działania. Przy większym nakładzie pracy: odmłodzenie ciała, lepsza koncentracja i pamięć, i co by nie ukrywać, poprawienie odporności. Przy wieloletnim praktykowaniu zrozumiesz gdzie robisz błędy a gdzie odnosisz sukcesy. Co Tobie szkodzi a co służy, np. w kwestii pożywienia. Świadomość ciała pozwala też zrozumieć otaczający Cię świat, pozwala z perspektywy spojrzeć na pewne sprawy oraz skłania do refleksji nad życiem.


Podsumowanie

Będąc zdolnym lepiej kontrolować własne ciało można wiele nauczyć się o siebie samym, jednocześnie móc polepszać własne samopoczucie, motywować się do dalszego działania. Świadomość ciała to nieustanna praca nad sobą. Tych samych lub podobnych rzeczy uczeni są mnisi i inni członkowie zakonów duchowych czy sztuk walki. Umysł jest potężny, ale by wykorzystać jego moc musisz nauczyć się ją kontrolować.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Chasing The Sun 

Barfuje od: IV.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Mar 2018
Posty: 149
Skąd: Rainbow
Wysłany: 2018-09-28, 22:24   

Sojuz, ;-)
a co sądzisz o afirmacjach? Stosujesz? To też praca z samym sobą, wymaga ogromnego skupienia i wydaje mi się, że cierpliwości... Jak się tego nauczyć?
_________________
Lokah Samastah Sukhino Bhavantu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne