BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator i Liczydło dla zaawansowanych
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2014-06-25, 13:33   

malarek napisał/a:
Gdzie znajdę informację jak przeliczać jednostki IE/mg/ml ? Mam problem z dozowaniem witaminy E gdyż mam inną niż w kalkulatorze i nie mam pojęcia jak ją wprowadzić :-x

Tutaj jest opisane: http://www.ferretta.pl/di...ny-przelicznik/ , a tutaj kalkulatorek: http://www.etoolsage.com/...U_Converter.asp
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-06, 17:33   

dagnes napisał/a:
Dla rosnących kotów sporządzamy mieszankę wyłącznie pod kątem parametrów w suchej masie oraz właściwych proporcji składników, tak aby jej skład odzwierciedlał możliwie najlepiej skład naturalnych kocich ofiar.

Czy mogłabym poprosić o informację, jakie są te najwłaściwsze proporcje składników? Kalkulator ma w niektórych przypadkach dość szerokie zakresy...
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-06, 19:55   

Zakresy są szerokie ponieważ każdy kot jest inny i ma inne potrzeby. Na ustalenie właściwych proporcji białko:tłuszcz:węglowodany mają wpływ takie zmienne jak wiek (także w zakresie kociąt - inaczej wygląda sprawa u 3-miesięcznego malucha, a inaczej u 10-miesięcznego podrostka, choć oba to kociaki), aktywność fizyczna, w tym spacery lub swobodne wychodzenie z domu, temperatura pomieszczeń, w których kot przebywa, pora roku, czynniki stresogenne, ilość kotów w domu, płeć, stan hormonalny, w tym wykastrowanie/brak kastracji i jeszcze parę innych drobiazgów.

Z tych właśnie powodów nie da się wyznaczyć sztywnych proporcji dla każdego, w tym dla wszystkich kociąt. Zakresy są tak skonstruowane, by opiekun na podstawie obserwacji kota oraz wiedzy o jego stanie, aktywności i środowisku sam mógł w ich ramach skonstruować mieszankę dopasowaną do potrzeb konkretnego kota. Wszystkie mieszanki mieszczące się w zakresach kalkulatorowych są ogólnie prawidłowe, ponieważ w tych właśnie zakresach mieszczą się proporcje składników u naturalnych kocich ofiar. Jednak wybór konkretnych parametrów należy do opiekuna kota, znającego jego potrzeby (potrafiącego je ocenić poprzez obserwację lub metodą prób i błędów).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-06, 20:45   

Dziękuję dagnes :kwiatek:

Chyba brakuje mi jakichś podstaw, bo na razie nie za bardzo na podstawie obserwacji kota potrafię ocenić jego potrzeby :-| Jedyne co widzę, to że je mniej, gdy jest gorąco - ale to chyba większość kotów tak ma.

Czy można gdzieś w sieci poczytać dokładne analizy proporcji składników w naturalnych kocich ofiarach oraz o tym, w jaki sposób wpływają na potrzeby kota wszystkie te parametry, o których wspomniałaś?
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-06, 20:54   

Znalazłam takie ciekawe opracowanie, może Ci się przyda :mrgreen:
http://www.ferretta.pl/di...we/sklad-myszy/
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-11, 11:35   

saphirith1987, tutaj masz przeanalizowaną całą gamę zwierzaków, mogących stać się kocimi ofiarami:
http://www.rodentpro.com/qpage_articles_03.asp

Odnośnie wpływu parametrów, o których pisalam na proporcje składników mieszanki, to przede wszystkim trzeba zawsze patrzeć na to, jak wpływają one na zapotrzebowanie energetyczne danego kota. Im więcej energii potrzebuje kot, tym więcej tłuszczu może mieć mieszanka (jednak w przypadku zwiększania się aktywności kota, zwiększa się również jego zapotrzebowanie na białko, tyle że nie aż tak jak na tłuszcz). Zwiększone zapotrzebowanie na energię generuje jednocześnie zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały, stąd konieczność podawania wówczas kotu zwiększonej ilości pokarmu o proporcjonalnym składzie i zawartości wszystkich substancji odżywczych. Z tego wniosek - zwiększanie kaloryczności samej mieszanki (kcal/kg pokarmu) może odbywać się poprzez zwiększanie jej tłustości, ale tylko do pewnych granic, po przekroczeniu których tłustsza mieszanka przestanie pokrywać zapotrzebowanie kota na białko, witaminy i minerały (pisałam trochę o tych zależnościach tutaj).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-11, 18:17   

Dziękuję shana55 za linka, wczytuję się w te informacje w wolnych chwilach.
dagnes bardzo dziękuję za linki i za wyjaśnienia, trochę mi się rozjaśniło :kwiatek: Żeby mi było wygodniej, to chyba sobie wrzucę niektóre z tych zwierzaków do Kalkulatora, będę tworzyć testowe przepisy jednoskładnikowe i patrzeć jak się proporcje układają :-P
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-12, 11:37   

saphirith1987 napisał/a:
Rozumiem, że skoro mieszanka ma 4516 kalorii, a wody w niej jest łącznie 2550g, to tą różnicę 1966g po podzieleniu na liczbę porcji powinnam dolewać jeśli kicia żadnej dodatkowej wody nie przyjmuje poza tą w jedzeniu? Wychodzi taka zupa, ale na szczęscie nie czyni to posiłku niejadalnym.

Czy warzywa w kalkulatorze to są gotowane na parze czy tradycyjnie?

Ostatnie pytanie :-) Rozumiem, że wszystkie te normy składników odżywczych poza tauryną są liczone w odniesieniu do wagi mięsa, czyli jeżeli mam za chude mięso i dodaję dodatkowy tłuszcz, np. skórę, to normy są troszkę zaniżone? Podobnie jest chyba z wątróbką - jej ilość też, z tego co widzę, nie wpływa na wartości norm.

saphirith1987 :kwiatek:
Tak czytam i czytam Twój post i zastanawiam się po co Ci takie dziwne wyliczenia wody????
Kalk sam w sobie wylicza optymalną ilość wody do danej mieszanki i podaje optymalną ilość mieszanki na dzień dla podanej wagi kota i nie ma już potrzeby niczego wymyślać i kombinować :shock: Jeśli dasz do mieszanki dokładnie tyle wody ile kalk podaje, wszystko jest ok, dasz więcej to też Ci kalk wyliczy porcję mieszanki ze zwiększoną woda. Jeśli kota nie trzeba dopajać z powodów urologicznych taka ilość wody wystarczy.
Te serca podobno niewiele sie różnią, ja też tak policzyłam. Z olejem Grizzly Ci nie pomogę bo nie używam, zresztą na forum jest cały wątek poświęcony olejom, poczytaj i uważaj na dawkowanie wit.D. :mrgreen:
Mam nadzieję, że pamiętasz, że kociakom nie wylicza sie ilości mieszanki, jedzą ile chcą.
Warzywa możesz gotować jak chcesz, one i tak nie mają dużych wartości odżywczych dla kota, służą tylko jako balast. (czasem podnoszą potas)
Wszystkie składniki odżywcze są liczone pod kątem całej mieszanki nie tylko mięs,
i oczywiście, że zwiększenie ilości wątroby zwiększy także poziom wit A.!!
Co do przepisu to wapń z fosforem w górnej granicy normy, tak samo sód i potas, drożdży trochę za dużo, ale w sumie może być. Mieszanka powinna zawierać 700g wody (przynajmniej mnie tak kalk pokazał) i nie wiem czy Ci wystarczy na 22 dni :twisted:
Jeśli to kociak jeszcze, to dodałabym trochę dodatkowego tłuszczu dla energii.
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-12, 13:11   

shana55, dziękuję za odpowiedź :kwiatek:

Z tą wodą chodziło mi o to, że kilka razy już czytałam (prawdopodobnie nawet w tym wątku), że kot powinien łącznie wypić tyle wody w gramach ile kalorii "zjadł". Kalkulator wylicza ilość wody taką, aby odwzorować kocią ofiarę w naturze, ale to nie jest cała woda jaką kot potrzebuje - w naturze pozostałą ilość wody kot dopija. Natomiast nasze koty domowe z reguły tego nie robią (nie piją żadnej dodatkowej wody), dlatego pomyślałam, że trzeba tą dodatkową wodę dolewać do jedzenia. Wody wrzuciłam do przepisu 400g, żeby się nie świeciło na czerwono, w rzeczywistości dałam do mieszanki tylko 100g, byleby się suplementy rozpuściły, a do każdej porcji dolewam tyle wody, aby zrównoważyć liczbę kalorii. Było gdzieś o tym w związku z Liczydłem, które dla mieszanki z Kalkulatora o wilgotności 72-75% pokaże zawsze, że wody jest za mało. Samo Liczydło zresztą pokazuje, że zapotrzebowanie kota na wodę wynosi 50-60g na kilogramokotodzień (analogicznie 50-60kcal), to co wylicza Kalkulator takiej ilości nie daje. To jak to w końcu jest? :-)

Co do warzyw, to chodziło mi właśnie głównie o ten potas, bo często przez warzywa mi wychodzi za duży. Zastanawiałam się, czy nie jest przypadkiem tak, że w Kalku jest skład warzyw gotowanych na parze, które mają bogatszy skład, a ponieważ ja daję gotowane tradycyjnie, to w rzeczywistości mam mniej potasu, niż mi pokazuje Kalkulator.

shana55 napisał/a:
Wszystkie składniki odżywcze są liczone pod kątem całej mieszanki nie tylko mięs, i oczywiście, że zwiększenie ilości wątroby zwiększy także poziom wit A.!!

Nie chodziło mi o wartości odżywcze mieszanki, tylko o normy tych składników (kolumna E). Tak na przykładzie, np. jak zmienię wagę dodanej wątróbki z 68g na 20.000g, to nic w kolumnie E się nie zmienia. Tak samo jest z tłuszczami, czyli dla mieszanki z 10kg tłustego mięsa Kalk pokazuje inne normy niż dla mieszanki z 5kg chudego mięsa i 5kg samego tłuszczu. Zastanawiałam się, czy w takim przypadku chwilowa zmiana na 10kg mięsa, obojętnie jakiego, spisanie wyświetlonych norm i dążenie do nich już po zmianie z powrotem na 5kg mięsa, będzie sensowne. Ja tak właśnie zrobiłam, dlatego w moim przepisie wapń, fosfor, sód i potas wydają się trochę za wysokie.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-09-12, 13:32   

saphirith1987 napisał/a:
kilogramokotodzień
aż się zakrztusiłam :lol:
saphirith1987 napisał/a:
Zastanawiałam się, czy w takim przypadku chwilowa zmiana na 10kg mięsa, obojętnie jakiego, spisanie wyświetlonych norm i dążenie do nich już po zmianie z powrotem na 5kg mięsa, będzie sensowne.
a tego nie zrozumiałam :shock:
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-12, 14:25   

doradora, ten kilogramokotodzień nie ja wymyśliłam, widziałam tu na Forum parę razy i mi się bardzo spodobało ;-)
doradora napisał/a:
a tego nie zrozumiałam

Spróbuję wyjaśnić na przykładzie: wrzucam w Kalka 100g wołowiny średniotłustej, w komórce E12 pokazuje mi się norma 320mg wapnia. Teraz inaczej: wrzucam 95g wołowiny chudej i 5g tłuszczu wołowego. Niby to samo, ale norma wapnia - 304mg. Więc ja dla tej chudej wołowiny i dodatkowego tłuszczu biorę pod uwagę normę 320mg zamiast 304. Mam nadzieję, że tak jest bardziej zrozumiale :-)
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-12, 16:15   

Dziewczyny!!!!
Kolumna E w kalku nie jest dla Was!!! To jest kolumna norma, która odzwierciedla tą słynną "mysz" .
Was ma interesować tylko Kolumna Suma, żeby wartości w niej były jak najbliżej tych z Kolumny E albo takie same.

Pierwsze słyszę, o przeliczeniu wody na kalorie. Ja wiem, że kot ma dostać około 50ml wody na każdy kilogram wagi ciała na dzień i to jest wartość razem z jedzeniem. Jak waży 3kg to powinien dostać 150ml wody dziennie, np. zjada mieszanki 100g o wilgotności 75% to znaczy, że dostał 75ml, wody w pokarmie czyli 75 ml powinien wypić jeszcze sam.
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2014-09-12, 18:29   

Odnośnie przeliczenia kalorii na wodę: http://www.barfnyswiat.or...p?p=40503#40503
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-09-12, 18:47   

Jak sama Dagnes napisała wszystko to jest tylko wartością umowną...
Przecież można to też wyliczyć prościej z pozycji energia w kolumnie suma. Dzieląc energię mieszanki przez ilość dni na które jest i przez wagę kota, otrzymany wynik to właśnie liczba kalorii na kg.m.c. kota na dzień i jednocześnie ilość wody w ml. :mrgreen:
Dagnes postara się jeszcze przybliżyć temat kilogramokotodzień i wyliczeń żeby wszystko było jasne.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-09-13, 00:20   

saphirith1987 napisał/a:
Spróbuję wyjaśnić na przykładzie: wrzucam w Kalka 100g wołowiny średniotłustej, w komórce E12 pokazuje mi się norma 320mg wapnia. Teraz inaczej: wrzucam 95g wołowiny chudej i 5g tłuszczu wołowego. Niby to samo, ale norma wapnia - 304mg. Więc ja dla tej chudej wołowiny i dodatkowego tłuszczu biorę pod uwagę normę 320mg zamiast 304.

Jest to spowodowane sztywnym przypisaniem przez Kalka 25g mięsa na 1 kg wagi ciała kota dziennie. To nie normy się zmieniają tylko zmienia się waga dostępnego mięsa i co za tym idzie - ilość dziennych porcji oraz potrzebnych do ich bilansu witamin i minerałów. Natomiast ilość witamin i minerałów przypadająca na tzw. kilogramokotodzień pozostaje stała, bez względu na to jak manewrujemy mięsem i tłuszczem. Podobnie dzieje się w przypadku wątroby, jednak dodajemy jej proporcjonalnie na tyle mało, że nie jest to odczuwalne. Jest to pewna niedoskonałość Kalkulatora, którą można w znacznym stopniu wyeliminować używając Liczydła i/lub wyliczając ręcznie wielkość porcji w zależności od tego ile chcemy by kot spożywał białka/tłuszczu na 1 kg wagi ciała. W przygotowaniu jest wersja Kalkulatora, w którym podstawą wyliczeń nie będzie ilość mięsa lecz ilość białka. Będzie to rozwiązanie lepsze, choć dotychczasowe ma tak naprawdę znaczenie dopiero w przypadku przygotowywania mieszanek ekstremalnie tłustych (z dużą ilością dodanego tłuszczu) lub dla kotów chorych np. z obniżoną ilością białka. Ale w tych przypadkach zawsze zwracamy Użytkownikom uwagę na konieczność ręcznego przeliczania porcji pod kątem białka i pokazujemy jak to robić.

saphirith1987 napisał/a:
Nie chodziło mi o wartości odżywcze mieszanki, tylko o normy tych składników (kolumna E). Tak na przykładzie, np. jak zmienię wagę dodanej wątróbki z 68g na 20.000g, to nic w kolumnie E się nie zmienia. Tak samo jest z tłuszczami, czyli dla mieszanki z 10kg tłustego mięsa Kalk pokazuje inne normy niż dla mieszanki z 5kg chudego mięsa i 5kg samego tłuszczu. Zastanawiałam się, czy w takim przypadku chwilowa zmiana na 10kg mięsa, obojętnie jakiego, spisanie wyświetlonych norm i dążenie do nich już po zmianie z powrotem na 5kg mięsa, będzie sensowne. Ja tak właśnie zrobiłam, dlatego w moim przepisie wapń, fosfor, sód i potas wydają się trochę za wysokie.

Moim zdaniem nie ma sensu w ten sposób kombinować ponieważ nadrzędnym parametrem mieszanki zawsze jest właściwy wzajemny stosunek wapnia do fosforu i potasu do sodu, a nie ich bezwzględna ilość odniesiona w dodatku do ilości mięsa. Jak już pisałam wyżej, i tak dopasowujesz w Kalku substancje odżywcze w kolumnie G do norm dziennego zapotrzebowania kota, niezależnie od tego jak manewrujesz mięsem i tłuszczem (kolumna G zawsze pokazuje ile substancji odżywczych znajdzie się w wyliczonych przez Kalk porcjach, a Ty oceniasz i ewentualnie dopasowujesz te liczby do kolumny E). Takimi działaniami, jakie zastosowałaś, można próbować wpływać na dzienną dawkę poszczególnych minerałów w przypadku konieczności dopasowania jej parametrów do chorobowo zmienionych wartości jonogramu kota lub konieczności dokonania zmian ogólnych w mieszance przy danej chorobie. Jednak zawsze i tak w takiej sytuacji faktyczne znaczenie ma ręczne wyliczenie dawek dziennych wszystkich substancji odżywczych dla określonej i samodzielnie wyliczonej (nie przez Kalkulator) porcji dziennej.

saphirith1987 napisał/a:
Czy warzywa w kalkulatorze to są gotowane na parze czy tradycyjnie?

shana55 napisał/a:
Warzywa możesz gotować jak chcesz, one i tak nie mają dużych wartości odżywczych dla kota, służą tylko jako balast. (czasem podnoszą potas)

saphirith1987 napisał/a:
Co do warzyw, to chodziło mi właśnie głównie o ten potas, bo często przez warzywa mi wychodzi za duży. Zastanawiałam się, czy nie jest przypadkiem tak, że w Kalku jest skład warzyw gotowanych na parze, które mają bogatszy skład, a ponieważ ja daję gotowane tradycyjnie, to w rzeczywistości mam mniej potasu, niż mi pokazuje Kalkulator.

Źródło danych nie podaje szczegółów obróbki warzyw, jedynie że są to warzywa gotowane. Po analizie składników można jednak sądzić, że mogą to być warzywa gotowane w łupinkach. Gotowane na parze powinny mieć więc podobną zawartość składników. Jeśli warzywa są gotowane, to substancje odżywcze w nich zawarte stają się dostępne dla układu trawiennego kota. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w zasadzie dotyczy to głównie węglowodanów i witamin, natomiast w mniejszym stopniu minerałów, zwłaszcza żelaza (dlatego celowo zawartośc żelaza w zakładce z danymi została przez nas zaniżona). Potas akurat jest w miarę dobrze przyswajalny z warzyw, ale nie ma to negatywnego wpływu na bilans składników barfnej mieszanki (jest równoważony w niej sodem), ani nie jest niczym złym dla kota.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne