BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rośliny w diecie psów
Autor Wiadomość
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-15, 08:21   Rośliny w diecie psów

Poniżej przedstawiam listę warzyw i owoców, które możemy podawać oraz, których należy unikać.

WARZYWA

Karczoch
Sałata
Rukiew wodna
Cykoria
Kapusta pekińska
Sałata lodowa
Koper włoski
Rzeżucha
Ogórek
Marchew
Seler korzeń
Dynia
Por
Kukurydza
Pasternak
Rzodkiewka
Rabarbar (bez liści)
Sałata rzymska
Burak
Rukola
Burak
Rzepa
Szpinak
Seler
Słodkie ziemniaki
Topinambur
Pietruszka korzeń
Cukinia

Dla lepszego trawienia niektóre rośliny kapustne powinny zostać zblanszowane. Jest to szczególnie ważne dla psów wrażliwych:

Brokuły
Kapusta włoska
Kalarepa
Pak Choi
Brukselka
Czerwona Kapusta

Wszystkie rośliny strączkowe, a także ziemniaków powinny być bezwzględnie gotowane przed podaniem.

Groszek
Fasola (wszelkie rodzaje)

UWAGA! Karmienie szczeniąt:

W karmieniu szczeniąt należy unikać takich warzyw jak:

-szpinak
-burak
-rabarbar

Mają one właściwości zmniejszające wchłanianie wapnia.

Warzywa, których nie powinno podawać się psu:

-awokado
-bakłażan
-zielona papryka

OWOCE

ananas
jabłko
morela
banan
gruszka
jeżyna
truskawka
grejpfrut
malina
porzeczka
wiśnia
kiwi
litchi
mandarynka
mango
nektaryna
pomarańcza
papaja
brzoskwinia
śliwka
agrest
arbuz
cytryna

Owoce, których powinno się unikać:

czarny bez (surowy)
pigwa
winogron
karambola

Źródło: dubarfst.eu
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2014-05-25, 09:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-15, 15:45   

Mam pytanie odnośnie warzyw - powinny być surowe zmiksowane (z tym u mnie gorzej), czy mogą być ugotowane i możliwie najbardziej rozdrobnione?
 
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-15, 19:57   

Teoretycznie ogolnie zaleca sie aby byly zmiksowane lub przecisniete w sokowirowce na surowo, jednak wiem iz czesc z naszych niemieckich sasiadiw, a takze czesc amerykanow i takze gotuje lub korzysta z gotowych mieszanek warzyw instant, ktore wystarczy zalac woda i poczekac np. Lunderland Mix warzywny.

Ziemniaki oraz wszelkie warzywa straczkowe musza byc bezwzglednie gotowane przed podaniem. Wiecej o warzywach napisalam w osobnym temacie.
 
 
Arcana 


Barfuje od: 19.11.2007
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 43
Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 20
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-11-16, 17:02   

koniczynka napisał/a:
awokado
-bakłażan
-zielona papryka

A dlaczego tych nie wolno? Zakładam, że chodzi o jakiś składnik? Zieloną paprykę zdarza mi się podać psom...
Bianka 4 napisał/a:
powinny być surowe zmiksowane (z tym u mnie gorzej), czy mogą być ugotowane i możliwie najbardziej rozdrobnione?

Od jakichś dwóch lat surowe warzywa i owoce mielę w maszynce do mięsa, dwa razy dla pewności i chyba jest ok.
_________________
 
 
 
niesia 

Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 1
Wysłany: 2012-01-16, 22:24   

Arcana napisał/a:
koniczynka napisał/a:
awokado
-bakłażan
-zielona papryka

A dlaczego tych nie wolno? Zakładam, że chodzi o jakiś składnik? Zieloną paprykę zdarza mi się podać psom...


Chodzi o obecność solaniny - toksycznego związku, który występuje w sporym stężeniu w roślinach psiankowatych, do których należą m.in. ziemniaki, pomidory, papryka i bakłażan. Z tego co mi wiadomo szczególnie dużo tej substancji występuje na pewno w zielonych ziemniakach i pomidorach, dlatego z ziemniaków należy zawsze wycinać zielone plamki (dotyczy to też "ludzkiego" spożycia), a pomidory dla psów (jeśli już koniecznie mamy je dawać) powinny być bardzo czerwone, wręcz przejrzałe.
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2012-02-12, 13:07   

Ja przez jakiś czas gotowałam warzywa (głównie buraki, marchew, pietruszka i seler) i potem miksowałam blenderem (do tego banan, jabłko); od niedawna pożyczam od teściowej mikser do warzyw i robię papkę (na oczkach do placków ziemniaczanych, bo trochę się boję czy nie rozwalę sokowirówki). Ja robię ok 4 pojemników po lodach i mrożę.
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-02, 14:41   

Odświeżę stary temat.

Czy sądzicie, że mieszanki gotowe np. Lunderland są realnymi substytutami papki warzywnej?
Wcześniej podawałam papkę ale niedawno kupiłam właśnie ten instant Lunderlandu i psy nigdy wcześniej nie rzucały się tak na warzywa... (pewnie przez obecność czosnku - śmierdzi na cały dom).
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-02, 16:43   

Nie wiem po co kupować warzywne granulaty. Przecież są warzywa na każdym rogu w warzywniaku. Świeżutkie. Można je przerabiać przy pomocy sokowirówki, mozna dodać czosnek jeżeli tak psu smakuje bardziej. I mozna od razu zrobić dużą ilość, popakować w pojemniczki i do zamrażalnika wrzucić. A można je ugotować i potem rozgnieść widelcem albo tłuczkiem do ziemniaków. Robota żadna.
Takie granulaty dobrze sprawdzają się na wakacjach np pod namiotem. Zalewasz wodą i masz gotowe. Ale w domu?
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-02, 17:09   

Chodzi zwyczajnie o to, że chętniej to zjadają.
Papkę jedzą nie z taką chęcią, muszę mieszać np. w podrobami. Nieważne jaki jest skład tej papki :)

Teraz oczywiście, jedzą warzywa z ogródka, mam warzyw i owoców pełno, ale zimą?

To nie jest granulat! To potarkowane wysuszone warzywa.

Pytam z ciekawości, bo gdzieś wyżej widziałam, ze ludzie całkowicie zastępują papkę tym suszem lunderlandu. Stąd moje pytanie.

Zastanawia mnie czy strawność tego suszu jest inna? No bo jest potarkowany a nie przemielony totalnie.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-02, 19:15   

A może nie jedzą papek na tej samej zasadzie co mój - jak nie nadaje się do ppgryzienia to jest be - wszystko oprócz jajka. Może więc zetryzj i powiórkuj...Maszynki do mięsa mają takie przystawki do warzyw,
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-02, 19:41   

Ale to można tak?
Bo ja od zawsze mam wpojone - warzywa mają być zmielone na papkę, jak najdrobniej.
One takie potarkowane jedzą bez większego problemu.
Ale takie przepuszczone przez sokowirówkę - już nie.
I sądzę, że dlatego tak jedzą ten susz.
Choć swoją drogą Eni kiedyś dorwała się do nienamoczonego suszu i też zjadła :food:
Nie wiem co tam takiego jest, że jedzą to jak narkotyk...
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-02, 20:11   

Generalnie tych warzyw i owoców w Barfie jest mało. Ale są psy które pokroić się dadzą za tonę gruszek....np Brutus, a jeszcze lepiej śliwek. I skoro mu nie szkodzi to co mam mu żałować?
W Barfie także powinno się robić warzywno - owocową papkę. Ale są psy które tego nie tkną, za to chetnie wetną gotowane warzywa, pokrojone w plasterki.
Zawsze jest jakieś ale....nie ma psów ogólnowojskowych. Pamiętaj że to zasady dostosowuje się do psa a nie odwrotnie.
I zawsze jest jakieś mniejsze zło, a skoro pies lubi i mu nie szkodzi tak a nie inaczej, to warto spróbować? Warto!
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-05, 07:11   

Zgadzam się z isabelle. Warzywa i owoce nie są aż tak znaczącym dodatkiem do diety BARF, więc moim zdaniem nie należy się przejmować jeśli np. pies zje ich 10% zamiast 20% papki owocowo warzywnej, albo zje w danym okresie więcej owoców jeśli ma na to ochotę i nic mu po nich nie jest.

Co do formy owoców i warzyw to tak jak wspomniała isabelle nie wszystkie psy chcą jeść na surowo papki owocowo-warzywne i nie widzę w takim wypadku przeszkód aby stosować susz na który składają się naturalne warzywa do zalewania gorącą wodą, czy też gotowane warzywa (najlepiej na parze). Faktem jest np., że beta-karoten znajdujący się np. w marchwi jest lepiej przyswajalny po obróbce cieplnej niż z surowej marchewki.

Susz możesz np. po zalaniu gorącą wodą i odczekaniu kilkunastu minut potraktować jeszcze blenderem.
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-05, 08:13   

Dziękuję za odpowiedź :)
Ten susz jedzą zdecydowanie najchętniej.

Owoce tak czy siak podaję, tak na prawdę jedzą ich sporo, ale to bardziej jak dodatek, rzadko kiedy je miksuję, podaję zazwyczaj w kawałkach, bo one wolą sobie pogryźć (choć wiem, że to nieprawidłowo, bo zupełnie nic się wtedy nie wchłania, ale jak mówię to dodatek).
 
 
Tilia 


Barfuje od: 11.2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-06-17, 10:16   

Do papki warzywnej dla podniesienia jej atrakcyjności można dodać trochę mielonych podrobów, czy jeszcze lepiej - mielonych nieczyszczonych żwaczy (wołowe czy baranie są na rynku dostępne jako "gotowce") i - jeśli psu zasmakuje - stopniowo, w każdej kolejnej papce zmniejszać ich ilość. Ja dodaję do papki olej, np rybny (co jest istotne jeśli podajemy ogórki czy inne dyniowate), trochę jogurtu - poprawia smakowitość oraz ułatwia mielenie maszynce ;-) , całe surowe jaja, zioła, właśnie mielone żwacze czy podroby. Oczywiście nie wszystko za każdym razem.

I jeszcze a'propos pora - podawać, czy nie podawać? To bliski krewny cebuli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne