BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przyswajalność białka w karmach gotowych
Autor Wiadomość
karolina13 


Barfuje od: 24.12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Gru 2014
Posty: 95
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2014-12-12, 12:03   Przyswajalność białka w karmach gotowych

Cześć.Mam pytanie odnośnie przyswajalności białka. Jeśli znalazlam karmę, która po wyliczeniuu w kalkulatorze daje idealne proporcje B:T:W, ale w składzie zawiera białko roślinne to czy podając ją zapewniam kotu odpowiednią ilość białka? Na mój niedoświadczony nos to taka analiza nie ma racji bytu, bo chyba białko roślinne jest prawie wcale nie przyswajalne u kotów, więc proporcja białka przyswajalnego do reszty chyba będzie znacznie mniejsza. Chyba, że się mylę. Potwierdźcie mi proszę jak to jest.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-12-13, 13:00   

Tu nie chodzi o nieprzyswajalność białka roślinnego tylko o jego tzw. wartość biologiczną. Wartość tą określa profil aminokwasowy danego białka, który powinien być jak najbardziej zgodny z zapotrzebowaniem organizmu zwierzęcia. Jeśli brakuje w białku ważnych aminokwasów egzogennych, których kot nie potrafi sobie sam zsyntetyzować z innych aminokwasów, to wartość biologiczna tego białka będzie niska, a samo białko nie będzie mogło posłużyć jako materiał budulcowy, tylko jako materiał energetyczny (aminokwasy zostaną spalone). Szacuje się, że wartość bilogiczna białek roślinnych dla mięsożernych kotów nie przekracza średnio 50%. Nie można jednak przyjąć, że białka roślinnego powinno być w karmach po prostu 2 razy więcej niż zwierzęcego by karma była właściwa, bo jeśli białko nie zawiera danego aminokwasu, to nawet jeśli damy go 10 razy więcej, nie spowodujemy tym, że ten aminokwas tam się pojawi. Zatem, by zaspokoić potrzeby mięsożerców na białko, w karmach opartych na składnikach roślinnych nie tylko musi być znacznie więcej białka niż w karmach opartych na mięsie, ale dodatkowo zachodzi konieczność dodania do tych karm pojedynczych aminokwasów w odpowiednich ilościach, których brakuje w białku roślinnym.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
karolina13 


Barfuje od: 24.12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Gru 2014
Posty: 95
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2014-12-13, 14:54   

Dzięki za odpowiedż i za przesunięcie tematu do właściwego działu. Teraz rozumiem jużna czym polega owa przyswajalność białka, którą miałąm na myśli. Powiedz mi tylko czy jest sensowne sprawdzenie jakie aminokwasy i w jakich ilościach zawierają składniki karmy? Czy lepiej po prostu darować sobie to i poprzestać na karmach bez składników roślinnych. Oczywiście rozumiem, że takie karmy będą lepsze ale chodzi mi o sensowność mojego pomysłu :)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-12-13, 15:45   

wg mnie pomysł trochę bez sensu, raz, że szkoda roboty, a dwa, że taki wyizolowany syntetycznie aminokwas to nie to samo co prawdziwe mięsko :)
a nie możesz mięsa kotu podawać, zamiast szukać karmy idealnej?
 
 
karolina13 


Barfuje od: 24.12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Gru 2014
Posty: 95
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2014-12-13, 17:47   

No właśnie mocno się nad tym zastanawiam czy nie przejść na BARF. Ale chcę poznać wszystkie możliwości zanim podejmę ostateczną decyzję. No taka już jestem ciekawska :) Orientowałam się dziś jakie są możliwości zakupu dobrej karmy bezzbożowej w Norwegii i niestety nie mam takiego wyboru jak w Polsce. To mi utrudnia trochę sprawę odnośnie wyboru karmy.
 
 
noovaa 

Wiek: 36
Dołączyła: 07 Gru 2014
Posty: 26
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-12-13, 18:20   

karolino, ale nawet jakbyś znalazła teoretycznie karmę wyłącznie mięsną, to to mięso byłoby już przetworzone - mniej wartościowe. Pomijam kwestię wiary w skład na paczce :)
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-13, 20:23   

Fakt, mięso po obróbce termicznej wiele tracie na wartości. Może skup się na szukaniu dobrych puszek najpierw? To i tak jest lepsza opcja niż susz ;-)
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-12-14, 14:33   

Obróbka termiczna mięsa powoduje zmniejszenie jego strawności, dlatego wtedy mniej białka zwierzak przyswaja (więcej wychodzi drugim końcem, dlatego kupy są większe).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
neris 


Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 23 Sty 2012
Posty: 67
Wysłany: 2014-12-21, 11:00   Qupa po karmie Power of Nature

Nie miałam pomysłu gdzie podpiąć temat, także z góry przepraszam jeśli piszę nie tu gdzie trzeba. Kiedyś przeczytałam, że jeśli kot robi duże kupy to może świadczyć, że karma zawiera dużo składników zbędnych i nieprzyswajanych przez zwierzaka. Zastanawia mnie dlaczego moja kotka po karmie PON w puszkach robi qpale jak pies, tzn. nieprzeciętnej dla kota wielkości. Czy to oznacza że jej organizm nie przyswaja tej karmy? Bardzo proszę o pomoc kogoś zorientowanego w temacie, bo miałam nadzieję że po PONie (ta karma ma przecież proteiny o wysokiej przyswajalności) będzie miała szansę przybrać trochę na wadze, ale skoro tyle wydala to chyba nic z tego...
_________________
Pies myśli: "Człowiek daje mi jedzenie, mieszkam w jego domu, mogę spać w jego łóżku - jest moim bogiem!"
Kot myśli: "Człowiek daje mi jedzenie, mieszka w moim domu, może spać w moim łóżku- jestem jego bogiem!".
.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne