BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drożdże browarnicze
Autor Wiadomość
scarletmara 

Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2018-10-21, 12:41   

po przenalizowaniu składów róznych drożdży odjęłabym od tych 25g. ok. 7g., które prawdopodobnie stanowi popiół. W większości analiz gdzie jest podawany popiół stanowi on 6-8%, wiec chyba węgli będzie 27+19=46g./100g. coby się mniej wiecej zgadzało. Bo w większości drożdży gdzie jest podana ilośc węgli (i sumarycznie wszystko się zgadza bo sumuje się mniej wiecej do 100) stanowią one własnie 40-50%.

Chociaz jak czytam te różne analizy róznych drożdży to strasznie duże sa rozbieżności pomiędzy nimi. Nawet poziom Wit.B potrafi sie róznić kilkudziesięciokrotnie o innych pierwiastakch nie wspominając. Trochę mnie w zwiazku z tym zastanawia wiarygodność tych wszystkich danych. Mam wrażenie, ze więcej w nich błędów i przemilczeń niż faktów :/ Albo wartość odżywcza drożdży jest aż tak niestabilna w zależności od technologii ich pozyskiwania ? Ostatnio pisałam nawet do jednego producenta z prośba o podanie pełnego składu i w odpowiedzi dostałam zupełnie inne dane niż te podane na ich stronie :/ Więc albo partia partii nierówna zupełnie, albo sami nie wiedzą co piszą :/

dagnes 
Administrator

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Wysłany: 2018-10-28, 13:20   

scarletmara, drożdże browarnicze są produktem naturalnym i jako takie muszą różnić się parametrami w zależności od warunków, w jakich rosły (istnieją tysiące gatunków piwa, robione z różnych składników, warzone w odmiennej temperaturze, dostępności skłaników poakrmowych dla drożdży, odmiennym pH itd.).
Nawet drożdże jednego producenta bedą się różniły składem w zależności od partii, stąd mamy tzw. analizę typową dla danego produktu (uśredniona, udostępnianą zwykle na stronie internetowej) oraz analizę konkretnej partii, która powinna być na etykiecie lub dostępna u producenta na żądanie.

scarletmara 

Barfuje od: 01.11.2012
Pomogła: 7 razy
Wysłany: 2018-10-28, 16:20   

wszystko byłoby pięknie i prosto gdyby taką analizę mozna było łatwo dostać, ale w praktyce to nie takie proste niestety :( Tylko rzeczywisty producent czyli firma, która wytwarza dany suplement bez problemów udostępnia analizy kazdej wyprodukowanej partii. Dystrybutorzy i producenci*, którzy sa producentami jedynie z nazwy nie są az tak chętni bo mają swoje powody.

Czytczyt 

Barfuje od: 08.2018
Wysłany: 2019-03-25, 15:26   drożdże konieczne?

Czy drożdże są niezbędne, jeśli wg kalka wszystkie wit z gr. B są w normie (lub ponad normę, jak to bywa nawet przy udziale drożdży w przepisie)? Gdy robię przepis bez drożdży,w witaminach niewiele się zmienia (są mniej przekroczone normy np.), a jest to kolejne źródło fosforu, który przy nerkowcu musze ograniczyć, a wciąż jest w granicach 3,5 niezmiennie.
Zrezygnowałam całkowicie z żółtek jakichkolwiek (alergia) i mam zamiar zrezygnować z drożdży. Przepisy wyglądają dobrze, tak jak przed zaprzestaniem stosowania. Czy one są faktycznie niezbędne?

Odpowiedz do tematu