BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Flavue 

Wysłany: 2021-03-22, 09:10   

IzabelaW dziękuję. Przy tym oleju wychodzi na to, że nie będę go mogła dodać. Poszukam innego z mniejszą zawartością wit. D :->

Flavue 

Wysłany: 2021-03-22, 12:22   

Kochani, będę wdzięczna na zerknięcie, czy nie popełniam jakiegoś strasznego błędu nowicjusza :-> Forum zawiera masę cennych wskazówek, natomiast ilość informacji, jak dla początkującego, jest olbrzymia do przyswojenia i mam obawy, czy czegoś nie pomieszałam... Wiem, że easy barf nie jest idealnym rozwiązaniem, ale darujcie mi na początek. Jak opanuję przepisy ze wspomagaczem, zamierzam porwać się na naturalne dodatki :mrgreen: Zakładam, że easy barf na początek i tak będzie lepszy, niż karma marketowa lub tylko sucha. Przechodząc do konkretów:

1kg Wieprzowina łopatka
1 kg Wołowina gulasz
100g Kurczak serce
50g Kurczak żołądek
20g easy B.a.r.F plus
100g Wątroba kurczaka
20g Olej z łososia SALMOPET
2,5g Sól himalajska
6g Cytrynian wapnia 21%
3g Tauryna
700g Woda
8g Fortain
1g Mączka z alg morskich Lilly's Bar
0,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
9g Spirulina

IzabelaW 

Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2021-03-22, 17:30   

Jaką wagę kota wpisałaś do przepisu i z której wersji kalkulatora korzystasz?

Flavue 

Wysłany: 2021-03-22, 19:14   

IzabelaW, Excel1.9 a wagę wpisałam 3kg. Na chwilę obecną maluszki ważą po 1,5kg :love:

IzabelaW 

Wysłany: 2021-03-22, 19:52   

Ogólnie jest ok :-) Ale (ale zawsze się jakieś znajdzie ;-) ) stosunek wapnia do fosforu jest za niski, bo tylko 1,04. Cytrynianu trzeba dać 8.7g, (Ca:P będzie wtedy 1,15).
Przeczytaj na opakowaniu oleju Salmopet, ile zawiera wit. D i A. Bo kalkulator nie podaje tych danych. Jeśli olej nie ma tych witamin jest ok (ilość wątroby podniosłabym kosmetycznie do 108g). Ale jeśli ma to połączenie go z Easy Barfem może zaskutkować nadpodażą tej witaminy.
Fortain - 11.5g
I pamiętaj, że maluchom nie wydziela się ilości mieszanki wg kalkulatora

Flavue 

Wysłany: 2021-03-22, 20:10   

IzabelaW, dziękuję za pomoc :kwiatek: porady chętnie przyjmę, nie chcę zrobić maluszkom krzywdy. Cieszę się, że totalnie nie jest źle, to już coś, będę się wprawiać :mrgreen: Wiem, że jeśli chodzi o ilość powinnam im dawać więcej niż wychodzi z kalkulatora dla dorosłych kociaków. Planuję małe porcje ale często i więcej niż wychodzi dzienna porcja z kalkulatora. Rozumiem, że o takie wydzielanie chodzi? Na razie do roku czasu tak zamierzam robić a po roku będę obserwować, czy za bardzo nie przybierają na wadze. Generalnie, z tego co czytałam, to ta rasa rośnie do 3 lat i nie wiem kiedy powinnam brać pod uwagę zalecane porcje przez kalkulator... Dzisiaj doszłam do wniosku, że chyba przydałaby mi się większa zamrażarka... :lol:

IzabelaW 

Wysłany: 2021-03-23, 06:50   

Flavue napisał/a:
Planuję małe porcje ale często i więcej niż wychodzi dzienna porcja z kalkulatora.

Ooo, na pewno DUŻO większa, nie tylko większa :lol: W wątku o kociakach jest trochę napisane na ten temat. Ogólnie jeśli chce się wyliczyć szacunkową dobową ilość mieszanki to liczy się ją z poziomu energetyczności. Szczegółów nie pamiętam, ale są w tym wątku. Osobiście myślę, że przy rosnących i bardzo aktywnych kotach to mają one jeść tyle, ile chcą. Mieszankę bilansujemy wg kalkulatora i dodajemy co chwila do pustych miseczek :lol: Koty same sobie ją wydzielą. I trzeba je obserwować, wtedy szybko nauczysz się, czy trzeba dać więcej czy mniej. Albo że trzeba ją dotłuścić (popatrz na bilans energetyczny Twojego przepisu, analizując informacje w zakładce BTW. Przepis jest poprawny, ale stosunek energetyczny tłuszczu do białka jest dosyć niski, Twoje koty być może będą potrzebować większej ilości tłuszczu)

Hebe 
Ekspert

Barfuje od: 01.2010
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2021-03-23, 07:38   

Flavue, i ściągnij sobie może nową wersję kalkulatora - na Excel 1.9d

Flavue 

Wysłany: 2021-03-23, 09:45   

IzabelaW, dziękuję za wskazówkę :kiss: , poszukam informacji i poprawię mieszankę :-D na szczęście na razie bawię się na sucho. Jedzonko przygotuję kilka dni przed przyjazdem maluchów, żeby się przemroziło. Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że już od dawna zastanawialiśmy się nad kupnem większej zamrażarki, ponieważ mamy swoje warzywa na działce i chcieliśmy robić mrożonki na zimę, ale jakoś tak słabo byliśmy zmotywowani, natomiast przyjazd kociaków przesądził sprawę :-P Grunt to dobra motywacja i priorytety :lol:

Hebe, dziękuję za uwagę, mam najnowszą wersję, jakoś umknęła mi literka "d" :oops:

IzabelaW 

Wysłany: 2021-03-24, 06:41   

Flavue, a małe w hodowli wiedzą co to mięso, barfują? Jeśli nie, to na początek podawaj to, co dawał hodowca, nową dietę wprowadzaj powoli, żeby sensacji żołądkowych nie było.
A zamrażarka u mnie też pojawiła się pod wpływem kota - i dobrze, że mam garaż w bloku, bo inaczej musiałabym ją chyba postawić... na dachu? (mieszkam na ostatnim pietrze) :lol:

Flavue 

Wysłany: 2021-03-24, 09:07   

IzabelaW, u hodowcy jedzą surowe mięso, więc mam nadzieję, że nie będzie problemu. Dobre rozwiązanie z garażem :kciuk: My mieszkamy w domku, ale praktycznie każdy kąt mamy zagospodarowany :mrgreen: Garaż to świątynia mojego męża więc nawet nie odważę się złożyć takiej propozycji, chociaż już wiem, gdzie mogłaby stanąć tam zamrażarka :twisted: Coś się wymyśli. Oprócz kupna zamrażarki zmobilizujemy się wreszcie do likwidacji kolekcji "przydasi", które leżą i jakoś nigdy się nie przydają... :mrgreen:

Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Wysłany: 2021-03-24, 13:12   

I właśnie wtedy okażą się potrzebne :twisted: .

Z wykorzystaniem przestrzeni bardzo polecam postawienie zamrażarki na platformie z kołkami :mrgreen: . Dzięki temu, że u nas zamrażarka stoi na kółkach mogliśmy postawić ją przed rzadko otwieraną szafą - jeżeli już trzeba coś z niej wyjąć to odsuwamy zamrażalkę :lol:

Flavue 

Wysłany: 2021-03-24, 16:23   

Sierra, niestety to jest prawda, dlatego kolekcja raczej się powiększa a nie pomniejsza :-P Z platformą świetny pomysł, dziękuję :kwiatek:

Flavue 

Wysłany: 2021-03-26, 09:54   

Kochani, potrzebuję ponownie skorzystać z Waszej cennej wiedzy :kwiatek: Przeczytałam wątek o żywieniu maluszków. Opadła mi szczęka jak zobaczyłam ile mogą wciągnąć w takim wieku :mrgreen: Wątek ma już swoje lata i tylko chciałam się upewnić, że na razie nie muszę się przejmować tym co mi wychodzi w kalkulatorze, czyli białko 18,1g przy założeniu zapotrzebowania energetycznego 200/kg m.c.. Właśnie sobie uświadomiłam, że przy tych założeniach jest spora szansa, że 3kg mieszanka zniknie +/- w 8 dni :shock: :lol:

Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Wysłany: 2021-03-26, 10:04   

Absolutnie się tym nie przejmuj - maluchy mają zwiększone zapotrzebowanie na wszystko, nie tylko na same kalorie 8-) .

Po za tym nawet w wątku o kociakach traktuj wyliczane dawki bardziej jako sugestie - bywa, że jakich kociak ma TERAZ gwałtowniejszy okres wzrostu, wiec TERAZ nagle je dużo więcej :-P . Kociakom (jeżeli tylko nie robią się za grube) nie wydzielamy konkretnych dawek, dajemy najeść się do syta 8-)

Odpowiedz do tematu