BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przepis dla początkujących
Autor Wiadomość
JuccaJenny 

Dołączyła: 01 Mar 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-03-02, 20:42   Przepis dla początkujących

Witam ;)

Przepraszam, jeśli założyłam wątek w złym dziale, ale ciągle próbuję się odnaleźć na tym forum ;)

Interesuję się BARFem od jakiegoś czasu, ale tak pobieżnie. Natomiast kiedy w moim domu padła propozycja, żeby kociaki przeszły (chociaż częściowo na BARF) to niezmiernie się ucieszyłam i pełna entujazmu zaczęłam zmiany w diecie.

Mam 3 koty.
G.-troszkę ponad 4-letni kastrat, niezmiernie wybredny. Duży. Za młodu karmiony Whiskasem, potem na zmianę Britem, Applawsem, Fitminem i czymś czego nie mogę sobie przypomnieć. Co do mokrych nawet nie będę wymieniać, bo sporo tego było. Aktualnie TotW i Porta 21 bezzbożowa. A z mokrymi zaczyna się problem... Kiedyś jadał mokre w formie pasztetu. Potem jednak nie, uwielbiał filetowe. Teraz nie. Zajada się za to Whiskasem, Felixem itp. Ale wolę podać taką karmę, niż żadną, bo przynajmniej się nawodni. Teraz zamówiłam GP, jeśli zjadł łyżeczkę, to był sukces...
Wiem, że powinnam stopniowo, zabrać suche i przegłodzić. Ale to nie działa, poza tym, nie bardzo jest na to czas, niestety. Czasem zje kawałek surowego wielkości paznokcia. Kocha ryby, o tak, bardzo ;)

I. i A. to trochę ponad 10-miesięczne kotki (umówione na sterylkę), które się przybłąkały w niedługim okresie jedna po drugiej. Niewielkie. Z nimi nie ma takich próblemów. Nie lubią jedynie filetówek. Zajadają się wszystkim ;) Głównie na mokrym, suche w ramach przekąsek.

No i tak sobie pomyslałam, żeby zrobić najprostszą na świecie mieszankę i karmić nią małe, a kocura bezpośrednio karmić nią i jakoś przestawiać. Może to zadziała.

Dlatego proszę o pomoc. Nie umiem ułożyć przepisu, nie umiem obsługiwać kalkulatora. Chcę się z czasem nauczyć, ale czy mogę na początek prosić o przykładowy przepis z użyciem najłatwiej dostępnych mięs i podstawowych suplementów, tak aby nie zrazić do BARFa reszty domowników?
Nie chcę, żebyście pomyśleli sobie, że jestem leniwa, tylko na początek nie chcę eksperymentować.

Proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję ;)
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-03-03, 06:42   

Cześć JuccaJenny :-) Jest mnóstwo wszelakich przepisów na forum, wybierz sobie któryś. Czytaj wątki, a z czasem wszystko Ci się wyklaruje i rozjaśni. Powodzenia :food:
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-03, 07:24   

JuccaJenny, zapraszamy do Powitalni. Tutaj masz pomocnik we wstawianiu zdjęć na forum i czytaj forum od podstawowych wiadomości BARF - żywienie w zgodzie z Naturą, następnie Barfny świat kotów
JuccaJenny napisał/a:
Nie umiem ułożyć przepisu, nie umiem obsługiwać kalkulatora. Chcę się z czasem nauczyć, ale czy mogę na początek prosić o przykładowy przepis z użyciem najłatwiej dostępnych mięs i podstawowych suplementów, tak aby nie zrazić do BARFa reszty domowników?
na początek może gotowe przepisy, zajrzyj również -szczególnie do drugiego posta Kalkulatory BARFowe - informacje ogólne
JuccaJenny napisał/a:
I. i A. to trochę ponad 10-miesięczne kotki (umówione na sterylkę), które się przybłąkały w niedługim okresie jedna po drugiej. Niewielkie. Z nimi nie ma takich próblemów. Nie lubią jedynie filetówek. Zajadają się wszystkim ;) Głównie na mokrym, suche w ramach przekąsek.
przepisy i sposób żywienia kociaków znajdziesz w wątku Barf dla kociąt, jak żywić maluchy (szczególnie zwróć uwagę na 6 post, gdzie Dagnes podaje dzienne zapotrzebowanie na energię na 1 kg masy ciała w zależności od wieku kotka), a tutaj przepisy dla kociąt
JuccaJenny napisał/a:
No i tak sobie pomyslałam, żeby zrobić najprostszą na świecie mieszankę i karmić nią małe, a kocura bezpośrednio karmić nią i jakoś przestawiać. Może to zadziała.
jak opanujesz podstawową wiedzę dotyczącą żywienia barfem to powinno się udać. Aby bez stresu przestawić kota na barf zajrzyj do wątku Jak przestawić kota na barf
Czytaj wątki, zadawaj pytania w odpowiednich miejscach -powodzenia :kciuk:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2017-03-04, 17:49   

Tufitko, powiem krótko - ak zawsze jesteś po prostu nieoceniona :kwiatek:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
JuccaJenny 

Dołączyła: 01 Mar 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-03-06, 17:37   

Bardzo dziękuję ;)

Poszperałam i wybrałam najprostszy przepis.
I wyszło na to, że na początek, jeśli chodzi o suplementy, wystarczy Felini Complete, tauryna i skorupki?
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-03-08, 07:15   

JuccaJenny, chociaż nie wiem co w przepisie, który znalazłaś robią skorupki
FC to suplement m.in. wapnia, raczej nie powinno być skorupek...

wg mnie możesz najpierw zrobić przepis z samym FC i tauryną, potem zacząć się "bawić" kalkulatorem, wpisując mięso i FC i jak wyjdą jakieś braki to uzupełniać (na pewno będzie za mało żelaza)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-08, 10:47   

JuccaJenny napisał/a:
Poszperałam i wybrałam najprostszy przepis.
a gdzie znalazłaś ten przepis? Tutaj na forum?
Zajrzyj do gotowych przepisów znajdziesz tam przepisy zarówno z naturalnymi suplami jak gotowymi.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
JuccaJenny 

Dołączyła: 01 Mar 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-03-08, 20:34   

Tak, tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=120

Kurczak / indyk i FC
200 g indyk, tzw gulasz z indyka
150 g serca z indyka
650 g mięso bez kości, ze skórą, wykrojone z ćwiartki lub uda z kurczaka
50 g wątróbka z indyka lub kurczaka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw lub przecieru warzywnego ze słoiczka dla niemowląt
ok.200 g wody

Indyk / wołowina i FC
200 g indyk, mięso wycięte z uda, ze skórą
150 g serca z indyka
650 g dość tłustej wołowiny (bez kości), to jest ta tańsza wołowina
50 g wątróbka z indyka lub kurczaka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1,5 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw lub przecieru warzywnego ze słoiczka dla niemowląt
ok.200 g wody

Najbardziej przeraża mnie suplementacja...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 07:08   

JuccaJenny napisał/a:
Najbardziej przeraża mnie suplementacja...
na początku mnie też to przerażało, ale poukładało się w głowie (tak jakoś samo) i nie przeraża. Tobie też się poukłada i będziesz spokojnie mogła je stosować.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-09, 08:50   

Mnie też przeraża suplementacja. Boję się, że coś źle zrobię i wyrzadze kotu krzywdę. Kilka razy sprawdzam kalka zanim go wydrukuje.

Zrobiłam mój pierwszy jadłospis wg kalkulatora ..... i kot nie chce jeść.
Robię na FC i dokładam odrobinę tego, co brakuje - tauryna, fortain, algi - naprawdę odrobinę.
Przez pierwsze kilka dni kot jadł normalnie, potem z dnia na dzień coraz mniej. Dziś w ogóle nie tknął śniadania.
Wcześniej jadł mięsko bez kalka - tylko z FC robiłam. Choc czasem też zdarzało mu się nie zjeść, ale bardzo sporadycznie. Raczej nie było z nim problemów.
Więc obstawiam albo ta odrobina supli mu nie pasuje, albo.... wiosna. Może koty na wiosnę mniej jedzą? Hmmm, nie wiem , to mój pierwszy kot. Jest ze mną kilka m-cy dopiero...
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 14:23   

..Asia.. napisał/a:
Przez pierwsze kilka dni kot jadł normalnie, potem z dnia na dzień coraz mniej. Dziś w ogóle nie tknął śniadania.
o może znudził mu się smak mieszanki. Ile masz smaków? Dziewczyny robią różne smaki. Czytałaś wątek Koty nie chcą jeść
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-03-09, 17:19   

Zaczął marudzić na jedzenie wcześniej, przed mieszanką, którą zrobiłam wg kalka.
Daje mu różne mięsa, indyk, kurczak, kaczka i wołowina. Daję też mięso z różnych części, no dzień udo, raz pierś itp.
Teraz akurat ma wołowinę z piersią indyka. Poprzednio jadł to, nigdy nie było problemu, co do jedzenia to był kot idealny.

Przeglądałam na szybko ten wątek :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-09, 21:49   

Swoim kotom zapewniam różne smaki pożywienia. Bo nie lubią jak ciągle jest to samo i tracą zainteresowanie tym samym jedzeniem.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
JuccaJenny 

Dołączyła: 01 Mar 2017
Posty: 10
Wysłany: 2017-03-13, 19:57   

Czy wystarczą te suplementy, które wypisałam wyżej?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-03-14, 12:27   

Tak, wystarczą.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne