BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Suplementy - nietypowe praktyki
Autor Wiadomość
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-05-13, 20:13   

Znam wątek o jajkach ale chyba nie tam czytałem ze nie podaje sie jajek razem z drozdzami a o tym teraz piszemy
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-05-13, 20:36   

Nie, nie jest napisane, że nie podaje się jajek z drożdżami bo nie powinno być napisane. Natomiast wyjaśnione jest to, do czego się odnosisz jako powodu owego niepodawania - wiązania biotyny przez awidynę
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
ePiotr 

Barfuje od: 05.03.14
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 197
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-05-13, 20:43   

Dziekuje za wyjaśnienie :->
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 362
Wysłany: 2020-01-15, 09:55   

anikaka brawo - myślisz samodzielnie

Anilina napisał/a:
tauryna, jeśli nie zostanie całkowicie rozpuszczona, powoduje podrażnienie żołądka, jelit, może prowadzić do biegunek i niechęci kota do spożywania pokarmu.

Uwaga Aniliny do Tauryny słuszna.
Wystarczy ją rozpuścić w wodzie w odpowiednim stężeniu i dodawać do posiłków np. kroplami czy mililitrami (strzykawką).

Osobiście większość suplementów rozpuszczam w wodzie (witaminy z grupy B, Tauryna itp).
Przygotowuję sobie roztwór łatwy do dozowania i dodaję do posiłków.
Mam w ten sposób dwie drogi do robienia gotowych posiłków:
1. klasycznie przygotowany BARF w porcjach mrożonych
2. na bieżąco przygotowana porcja z mrożonego mięsa uzupełniona suplementami z roztworu

Drugie rozwiązanie pozwala wykorzystać mięso odłożone dla nas dla ludzi. Po prostu szykując obiad wyjmuję zamrożone mięso, odkrawam kawałek dla pupila i przygotowuję na bieżąco danie dla kota i dla ludzi. Działa


dodałam cytat
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2020-01-16, 21:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2020-01-15, 13:44   

Artoo napisał/a:
anikaka brawo - myślisz samodzielnie

Hm... no ciekawy wniosek :hmm: biorąc pod uwagę, że anikaka w co drugim poście używa słowa "podobno" to faktycznie, jest to wskazówka o samodzielnym myśleniu :mrgreen:
Artoo napisał/a:
Wystarczy ją rozpuścić w wodzie w odpowiednim stężeniu i dodawać do posiłków np. kroplami czy mililitrami (strzykawką).

Tauryna w odpowiednim stężenie... ech :roll:
Wiesz co Artoo, w pewnym momencie to ja myślałam, że Ty to jakiś boot netowy, czy troll, czy jeszcze jakiś nowy twór, bo właściwie w każdym nowym temacie masz zawsze coś do powiedzenia i to często nie na temat. Byle coś napisać, zupełnie bez związku.
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 362
Wysłany: 2020-01-15, 14:30   

Saga,

nie jestem bootem, co widać z treści jak i częstotliwości postów.
Czyżbyś była cieniem poprzedniej forumowiczki z tego posta i ma to być forma reakcji na wypowiedzi na inny temat, gdzie zostałem wprost bezpodstawnie obrażony?
A może to ta sama osoba tylko dwa osobne profile?

Jeśli cofniesz się do mojego posta zobaczysz, że sam dla dokładniejszego suplementowania od dłuższego czasu dla składników rozpuszczalnych w wodzie (tauryna i witaminy z grupy B) robię roztwory.
Na ten temat parokrotnie już pisałem - możesz wyszukać na forum.
Robię tak od 2,5 roku z dobrym skutkiem i tą sprawdzoną wiedzą się podzieliłem.

Użytkownicy forum również rozpuszczają np. Taurynę w wodzie dodawanej do mieszanki.
Czym to się różni?

Co do pochwalonej współuczestniczki uważam, że każdy z nas jako przedstawiciel Homo Sapiens powinien kierować się rozumem i samodzielnie podejmować decyzje.

Warto też korzystać z informacji i doświadczeń innych użytkowników pozostają otwarty na wiedzę lecz podejmując samodzielnie decyzje.

Nie obrażam nikogo jeśli się myli. Jest to rzecz ludzka.

Osobom, które mają problemy, na które mogę dać podpowiedź od pewnego czasu na tym forum właśnie z powodów bezpośredniej agresji odpowiadam na PW.

Jeśli porównać forum sprzed 2-ch lat i teraz - liczba postów drastycznie zmalała.
Moim zdaniem jest to bezpośredni efekt agresji na forum zamiast wymiany wiedzy i doświadczenia.
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2020-01-15, 14:59   

Artoo napisał/a:
A może to ta sama osoba tylko dwa osobne profile?

Tak, i osobno się zarejestrowałam w odstępach rocznych, założyłam dwa różne wątki, pokazuję zupełnie różne koty w zależności od pogody, tylko po to żeby Artoo poczuł się sponiewierany :mrgreen: weź no człowieku skup się i trochę pomyśl, to nie boli.
Jakiegoś sąsiedniego wątku nie czytam (bo chodzi o ptasią grypę?)
Artoo napisał/a:
Użytkownicy forum również rozpuszczają np. Taurynę w wodzie dodawanej do mieszanki.

Nie chodzi o rozpuszczanie jako takie, to jasne jak słońce, ze taurynę się rozpuszcza. Ale radzenie, by ją stosować w odpowiednim stężeniu, zwłaszcza osobie początkującej, strzykawką, w kropelkach, no to sorki ale to trochę cienkie ;-) . Taka osoba zaraz sobie pomyśli: "Jezus Maria, dałam pół kropli więcej, nie obliczyłam stężenia i zabiłam kota".
Artoo napisał/a:
Co do pochwalonej współuczestniczki uważam, że każdy z nas jako przedstawiciel Homo Sapiens powinien kierować się rozumem i samodzielnie podejmować decyzje.

Pełna zgoda!
Cytat:
Jeśli porównać forum sprzed 2-ch lat i teraz - liczba postów drastycznie zmalała.
Moim zdaniem jest to bezpośredni efekt agresji na forum zamiast wymiany wiedzy i doświadczenia.

Agresja? Na tym forum?? To Ty chyba nie wiesz co to jest agresja w necie. Jednym słowem mamy spektakl pod tytułem "Co dwóch widzi, gdy widzi to samo". Ech...
 
 
anikaka 

Dołączyła: 05 Lut 2018
Posty: 64
Wysłany: 2020-01-15, 15:02   

Saga napisał/a:
Hm... no ciekawy wniosek biorąc pod uwagę, że anikaka w co drugim poście używa słowa "podobno" to faktycznie, jest to wskazówka o samodzielnym myśleniu

Ciekawe spostrzeżenie Sago .A ile tych moich postów czytałaś?Bo użyłam tego określenia tylko w trzech postach na pięćdziesiąt cztery.Np.o ziemi okrzemkowej gdzie wszędzie trąbią ,żeby podawać pomiędzy posiłkami.Drugi post z ,,podobno,,dotyczy mieszania karm.Chodziło głównie o mieszanie mięsa sparzonego z mokra dobrej jakości karmą .Co jak czytałam tu na forum niektórzy stosują taka praktykę i nikt im z tego powodu nie docina.Trzeciego nie znalazłam może Ty poszukaj.
Anilina napisał/a:
skonsultuj więc to: tauryna, jeśli nie zostanie całkowicie rozpuszczona, powoduje podrażnienie żołądka, jelit, może prowadzić do biegunek i niechęci kota do spożywania pokarmu.
_________________


Żle się wyraziłam .Tę szczyptę tauryny rozpuszczam w wodzie przed dodaniem do jedzenia i inne suplementy też.Wbrew niektórych opinii czytam forum.

Artoo napisał/a:
Osobiście większość suplementów rozpuszczam w wodzie (witaminy z grupy B, Tauryna itp).
Przygotowuję sobie roztwór łatwy do dozowania i dodaję do posiłków.

A niby jak to wyliczyć na jedną małą porcję?Chętnie bym z tej wiedzy skorzystała aby nie marnować mięsa i ,,nie truć Felka,,
 
 
bobson 


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Wrz 2018
Posty: 398
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-15, 15:57   

Anikaka - gotowany, parzony barf to też pewnego rodzaju sztuka.
Niektóre mięsa bardziej żylaste stają sie bardzo ciężko strawne po obróbce a inne zamieniają się w gumę przez co wymagają dłuższego gotowania w niskich temperaturach.
Jeśli już podajesz coś do puszek to też warto na to zwrócić uwagę.

Sam nie mam wiedzy czy łączenie puszek z gotowanym jest OK. Na pewno to najmniej problemowe połączenie. Proponowałbym na jakiś czas całkowicie odstawić surowe bez żadnych przekąsek itd. szczególnie jak kocio jest na enterosgelu

Co do supli ja każdego dnia dają wszystkie osobno do przygotowanego mięcha - nie ma problemu gdy korzystam z wagi jubilerskiej. Taką kapsułkę metylofoilianu, którego waga nie ogarnie po prostu wybieram miarką na oko np 1/8 i staram się zużyć w 8 dni jeśli takie jest zapotrzebowanie.

Dla forum lepiej jeśli udziela się rady na forum, a nie na priv. Dzięki temu jest szansa na dyskusję, poznanie tematu. Jeśli wypowiedź jest poparta dowodami naukowymi to krytykowanie jej w nieodpowiedni sposób powinno się skończyć ostrzeżeniem na forum.

Co do samodzielnego myślenia, to ja tutaj się nie zgodzę - tego też należy się wyuczyć poprzez naukę i doświadczenie innych jak i swoje. Na samym początku lepiej zapytać o wszystko jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Często stare zalecenia na forum są już nieaktualne, a polecane preparaty nie są dla każdego kota dobre. Oczywiście część osób może się frustrować gdy udzielała 5x odpowiedzi w ciągu kilku miesięcy na jedno pytanie - ale najwazniejszy jest w końcu kociak.

Czytanie wielu powyższych postów wypełnionych agresją i ironią jest bardzo nieprzyjemne i na pewno nie wpływają one korzystnie na forum.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2020-01-15, 19:54   

bobson napisał/a:
Dla forum lepiej jeśli udziela się rady na forum, a nie na priv. Dzięki temu jest szansa na dyskusję, poznanie tematu.


Zgadzam się.

Artoo napisał/a:
(...) uważam, że każdy z nas jako przedstawiciel Homo Sapiens powinien kierować się rozumem i samodzielnie podejmować decyzje.


Artoo, wybacz, ale przez takie zdania właśnie prowokujesz ludzi do "agresji". Do kogo Ty mówisz?
Mam nadzieję, że zrozumiesz bez potrzeby wstawiania mema z Travoltą ;-)

Będę wdzięczna za posprzątanie obu tematów z ostatnich postów zostawiając jednak merytoryczne uwagi :kwiatek:
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Artoo 

Barfuje od: lato 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 362
Wysłany: 2020-01-15, 20:24   

Odpowiadam tylko merytorycznie bez włączania się w jakiekolwiek wycieczki kółeczek różańcowych:

Roztwory:
Rozpocząłem roztwory w związku z suplementacją Niacyny, której dawki mierzone są w mikrogramach.
W warunkach domomowych wagą laboratoryjną nie ma możliwości dokonać odpowiedniego pomiaru.
W związku z powyższym dokonałem pomiaru dla 200 dawek, wsypałem do miarki 100 ml i wymieszałem.
Otrzymałem roztwór, z którego odmierzając strzykawką 0,5 ml dostaję jedną bardzo precyzyjną i łatwo odmierzalną w warunkach domowych dawkę.
Podobne rozwiązania wprowadziłem dla innych suplementów podawanych w mikrodawkach.

Takie rozwiązanie pozwala w pełni kontrolować podawane ilości bez działania na oko.
Oczywiście sprawdza się to jedynie dla suplementów rozpuszczalnych w wodzie.

I cała filozofia
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-01-20, 14:06   

Artoo napisał/a:
anikaka brawo - myślisz samodzielnie

Anilina napisał/a:
tauryna, jeśli nie zostanie całkowicie rozpuszczona, powoduje podrażnienie żołądka, jelit, może prowadzić do biegunek i niechęci kota do spożywania pokarmu.

Uwaga Aniliny do Tauryny słuszna.
Wystarczy ją rozpuścić w wodzie


Tauryna jest aminokwasem. Podobne rozpuszcza podobne - dlatego plamy ze smaru lepiej zmywa się olejem niż wodą.

Mój patent na suplementy jest wzięty z pieczenia ciast: mieszam wszystkie suche suple ze sobą, osobno blenduję mokre (olej z łososia, żółtka itp. ewentualnie dodając wodę lub wywar z gotowania marchwi do mieszanki lub "rosołku" przy gotowaniu wieprzowiny - wtedy robi się emulsja), po czym do emulsji wsypuję te suche i znowu dobrze blenduję a na koniec dopiero mieszam to z mięsem. Póki co żadnemu kotu nic nie było, a przerabiam już nie pierwszego trzustkowo-jelitowego, któremu szkodzi byle co.
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-01-20, 14:09   

Artoo napisał/a:
Takie rozwiązanie pozwala w pełni kontrolować podawane ilości bez działania na oko.
Oczywiście sprawdza się to jedynie dla suplementów rozpuszczalnych w wodzie.

Metoda od lat stosowana do nawożenia w akwarystyce. Tylko tam się rozpuszcza sole mineralne - nie wiem jak to się sprawdza pod kątem trwałości witamin (czyt. jak długo zachowują swoje niezmienione właściwości od momentu rozpuszczenia), ale ogólnie metoda bardzo dokładna i sprawdzona.
 
 
joaxii 


Dołączyła: 29 Mar 2015
Posty: 20
Wysłany: 2020-04-11, 14:06   Za mało tauryny w barfie

Hej! Potrzebuję porady. Musiałam zrobić barf dla kotów ze zbyt małą ilością tauryny (30g za mało, porcja dla 5 kotów na 6 tygodni). Jak to można naprawić?? Dosypywanie im do misek raczej nie wchodzi w grę, bo wypadałoby 0,05 grama na miskę. Czy można im podać jednorazowo większą porcję (na przykład raz w tygodniu)? Czy taki niedobór tauryny przez 6 tygodni u kotów, które zawsze miały jej dość jest niebezpieczny? Mięso użyte do barfa to udziec wołowy (od krów pasących się na łące) 4kg, udo z kurczaka bez kości i skóry 4kg i łopatka wieprzowa 4kg. Wszystkie inne suple były OK, tylko zabrakło mi tej cholernej tauryny, która jest gdzieś w domu, ale nie wiem, gdzie, bo mam rozgrzebany remont, który miał się skończyć 2 tyg. temu ale przez lockdown (u nas jest zakaz poruszania się bez zezwolenia na odległość większą niż 2 km od domu, więc fachowiec nie dojedzie, żeby skończyć, bo nie jest na liście "essential workers") się nie skończył, cała kuchnia jest upchnięta po różnych miejscach w domu i w szopce i pomimo największych starań nie udało mi się znaleźć tauryny. Zamówiłam drugą, ale nie mogłam czekać z mięsem przez tydzień aż przyjdzie z zooplusa, bo by się mięso zepsuło (było już zmielone i z częścią supli).
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2020-04-11, 16:19   

Da się zrobić https://www.barfnyswiat.o...?t=564&start=15

Upewnij się tylko, czy nie za dużo Ci wyszło? Robiłam mieszanki na 10kg, ale tauryny wychodziło mi tak z połowę mniej niż Tobie, po prostu sprawdź jeszcze raz :)
O wieprzowinie, wiesz dlaczego nie jest polecana? Jej temat jest w mięsach.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne