BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
Carol.sz 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 22 Maj 2019
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-20, 14:21   

Hebe
książkę powinnam mieść w przyszłym tygodniu, także będę się dzielić.
 
 
wysanna 

Dołączyła: 08 Kwi 2019
Posty: 6
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-20, 21:49   

Chodzi dokładnie o książkę "Tabele składu i wartości odżywczej żywności" H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna, K. Iwanow.
Nie za bardzo chyba można wrzucać zdjęcia na forum, bo książka jest chroniona prawami autorskimi, no i zdjęć byłoby dość dużo do wrzucenia :(
Kupiłam, bo usłyszałam, że największe różnice są wieprzowinie, którą je moja alergiczka.
I tak np. w książce karkówka ma B: 18,8 i T: 14,4 - a w kalkulatorze B: 16 i T: 23
Boczek w książce ma B: 17,1 i T: 28,6 - a w kalkulatorze B: 10 i T: 53.
Także różnice faktycznie są :(
Książka, według deklaracji autorów, bazuje głównie na badaniach Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, ale też krajowych laboratoriów i zagranicznych źródeł.
Wydaje mi się, że te tabele są też dostępne dla zalogowanych użytkowników Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia, ale przez to, że łączą się z inną instytucją, to nie widzę, gdzie się można zarejestrować i chyba trzeba tego dobrze poszukać, może jest dostęp na stronie innej instytucji.

Hebe napisał/a:
Bardziej te zagramaniczne źródla dla porównania czy jakichś baboli nie ma. One w sumie też jakoś strasznie nie rozbiegały się od siebie. Trochę to było na zasadzie staystyki zrobione. Co do paszy - to wątpię, żeby wszędzie używali takiej samej. Do tego masz różne gatunki zwierzaków (krowa krowie nie równa). Słyszałam, że w Finlandii albo w Norewgii na opakowaniach piszą jaki % białka, a jaki tłuszczu i to jest super.

Jak Carol.sz nie masz nic przeciwko, to ja też chętnie zerknę i jak coś to zaktualizuję co tam będzie w kalkulatorze.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-22, 09:52   

Carol.sz, dziękuję w imieniu całej barfowej braci! :kwiatek:
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-22, 09:56   

wysanna, jak coś to możemy się mailami wymienić. I właśnie też przez takie różnice w pewnym momencie zaczęłyśmy sprawdzać i porównywać z innymi źródłami i czasem brać średnie. A co do np o różnicy białka i tłuszczu - przykład dla boczku podanego przez Ciebie - tak czysto chłopskie tylko moje prywatne rozumowanie (i potwierdźcie czy mogę mieć rację czy nie) - sam boczek może być boczkowi nie równy, bo jeden będzie bardziej tłusty, a drugi mniej i wtedy te różnice białko/tłuszcz będą występować.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-23, 00:11   

Hebe twój chłopski rozum mówi bardzo dobrze ;-) . Wystarczy popatrzeć na ulicy jakie u nas są różnice w ilości tłuszczyku :lol: . Między świnkami, kurczakami, kaczkami i innymi gąskami również będą takie różnice wynikające z faktu, że my nie kupujemy jednego klonu ściągniętego z fabryki ;-) .


Wystarczy kupić mięso innej rasy niż zwykle, a już różnice potężne! Chociaż mimo wszystko nie przemowałabym się tym nadmiernie - nasze koty potrafią częściowo same dopasować trawienie i wykorzystanie wszystkiego w sposób odpowiedni dla nich... po za tym nawet lekko nieidealna mieszanka (będąca odtworzeniem myszy) będzie lepsza od kupnej karmy. Patrzmy na to jak na np. przypadkowe odtworzenie chomiczka zamiast myszki i nie popadajmy w paranoję :lol: .
 
 
Carol.sz 


Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 35
Dołączyła: 22 Maj 2019
Posty: 23
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-23, 20:23   

wysanna napisał/a:
Chodzi dokładnie o książkę "Tabele składu i wartości odżywczej żywności" H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna, K. Iwanow.
Nie za bardzo chyba można wrzucać zdjęcia na forum, bo książka jest chroniona prawami autorskimi, no i zdjęć byłoby dość dużo do wrzucenia :(


Na szczęście prawo autorskie przewiduje coś takiego, jak dozwolony użytek osobisty, czyli mogę zeskanować fragment książki i podzielić się nim ze znajomymi. Ale fakt wrzucenie skanów na forum będzie to prawo łamać, dlatego materiały dostanie Hebe, która będzie mogła je ewentualnie wysłać innym znajomym.
 
 
wysanna 

Dołączyła: 08 Kwi 2019
Posty: 6
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-03-23, 23:47   

Jasne, podeślij mi na priv adres to zrobię zdjęcia i się podzielę :) Też zakładam, że poszczególne partie mięsa mogą być różne, ale z drugiej strony - uśrednione parametry też się chyba mogą zmieniać z upływem czasu, jeśli zmienia się np. sposób hodowania zwierząt czy karmy jakie im dają hodowcy? Niestety zupełnie się na tym nie znam i trochę liczę, że może mądrzejsze głowy coś podpowiedzą ;)

Hebe napisał/a:
wysanna, jak coś to możemy się mailami wymienić. I właśnie też przez takie różnice w pewnym momencie zaczęłyśmy sprawdzać i porównywać z innymi źródłami i czasem brać średnie. A co do np o różnicy białka i tłuszczu - przykład dla boczku podanego przez Ciebie - tak czysto chłopskie tylko moje prywatne rozumowanie (i potwierdźcie czy mogę mieć rację czy nie) - sam boczek może być boczkowi nie równy, bo jeden będzie bardziej tłusty, a drugi mniej i wtedy te różnice białko/tłuszcz będą występować.
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-24, 07:30   

wysanna, na skład mięsa będzie mieć wpływ gatunek, rasa, sposób żywienia, zdrowie i wiek zwierzęcia. Jakbyśmy chcieli trzymać się superscislych parametrów to jeszcze sposób hodowli (np. bezsciulkowa wywołuje większy stres, hodowca który na krówkę krzyczy tez będziecie mieć mocniej zestresowane zwierzęta) i nawet pogoda na dworze :roll: .

Za to badanie u takiej krówki czy świnki kompletnie zniszczy mięso... właśnie dlatego mimo naszych wszelkich starań nie da się stworzyć idealnie zbilansowanej mieszanki. Ale nie ma się tym co przejmować - w naturze koty też nie jadają wyłącznie myszek w idealnej kondycji ;-) . Grunt to obserwować kota i zrobić mu gruntowne badanie minimum raz do roku :mrgreen:
 
 
Anna Szeląg 

Wiek: 46
Dołączyła: 22 Mar 2021
Posty: 1
Skąd: Irlandia
Wysłany: 2021-03-27, 19:14   

Hebe,

Witam

Jestem tu nowa na forum, nie wiem gdzie znalezc barfny kalkulator dla kota, poprosze o pomoc😊
_________________
Poproszę o informację jak zdobyc barfny kalkulator,

Pozdrawiam
Anna Szeląg
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2021-03-27, 20:21   

Aniu musisz napisać do Hebe wiadomość prywatną ;-) . Nie przejmuj się, jeżeli na początku będzie w folderze „do wysłania”. W folderze „wysłane” będzie dopiero po przeczytaniu przez Hebe :-P
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-13, 16:34   

Uwaga w kalkulatorze na żołądki z kaczki - jedna z użytkowniczek - Ania - zauważyła, że jest dziwnie podejrzana wartość dla witaminy A. Sprawdziłyśmy w źródle i faktycznie tam taka jest, ale wydaje nam się, że jest tam błąd. Ania napisała do właściciela tej bazy danych zapytanie - czekamy na odpowiedź. Ale na ten moment poprawiłam tą wartość tak jak wydaje nam się, że powinna być (zdecydowanie jest bardziej zbliżona do żołądków kurczaka). Nowy plik 1.9d wrzucony do ściągnięcia. Zaraz poprawię OpenOffice i psi kalkulator.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-13, 20:06   

Hebe, czy dobrze rozumiem - w starym pliku 1.9d została poprawiona wartość tej witaminy i w związku z tym trzeba go sobie na nowo pobrać?
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-14, 06:52   

IzabelaW, tak. To tak drobna zmiana, że nie chciałam robić osobnej wersji. Albo samemu ręcznie poprawić w kalkulatorze

Teraz jeszcze pojawił się temat wołowej śledziony. Są w kalkulatorze dwie z różnymi wartościami więc zaczęłam kopać trochę jeszcze w nnych źródłach. I muszę dodać te pozycje z tej polskiej książki, ale to żeby dodać, to też trzeba przeanalizować.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-05-19, 02:52   

Aplikacja do bilansowania surowej diety https://meatpoint.io/ jest po polsku i jest wersją testową.
Pełna wersja jest płatna, ale można w testowej zobaczyć co tam "specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego, FEDIAF i NRC" zrobili :-D

Co Wy na to?

p.s. Napisali, że bez opłaconego, mam żaden wybór i test wyszedł do bani :mrgreen: co za ciule, jak można coś proponować do testu z żadną funkcjonalnością :-D
p.s. Trzeba prosić o usunięcie konta i maila, bardzo słabe.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-19, 06:27   

małga, ja się trochę nim bawiłam. Dla mnie jest za mało elastyczny. Myślę, że jestem świadomym i doświadczonym użytkownikiem barfa i mi to osobiście przeszkadza bardzo. Druga szybka uwaga to taka, że faktycznie jest mało mięs. Rozumiem ideę, że dodawane są tylko takie, które mają pełne dane. Ale... znowu kawał mięsa chociażby nazywał się tak samo, to nie będzie mieć takich samych wartości, bo różne życie zwierzaka, sposób jego karmienia i pewnie jeszcze wiele czynników sprawia, że mięso mięsu nie równe. Bez badania każdego kawałka wszystko robimy z przybilżeniem i musimy mieć tego świadmość. Dlatego tak ważna jest różnorodność w żywieniu nas samych jak i naszych pupili.

Ja miałam kontakt jedną z osób, które tworzyła ten kalkulator. Myślałam, że pójdzie to trochę w inną stronę. Fajnie, że ktoś miał swój własny koncept i pomysł, a nie "zerżną" BARFny kalkulator i powiedział, że to jego.

Arkusz kalkulacyjny ma bardzo dużo wad, ale ma też dużo zalet - na przykład pozwala użytkownikom myśleć. Ja też uważam, że przez te 11 lat w BARFny kalkulator wiele osób miało swój wkład (wiele użytkowników testowało, pomagało szukać mięs czy suplementów, dawało swoje pomysły na to co dodać), że wstydem by było brać za niego kasę do swojej kieszeni - stąd idea wpłaty na fundacje. Następne kroki i pomysły - mam parę, oby się udało :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne