BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
IBD, niewydolność nerek, zapalenie trzustki.
Autor Wiadomość
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-05, 16:46   

Przypomniało mi się:
Wprawdzie badziewne w składzie, ale niektóre koty je uwielbiają i mogą pomóc przy awersji do jedzenia:
Vitakraft Cat Liquid Snack, np. https://www.zooplus.pl/sh...rzysmaki/291304

Sama w tej chwili mam gorszy okres u mojej białaczkowej kotki i się nimi posiłkuję, polewając barfną mieszankę. Choć ich skład bardzo mi się nie podoba i w normalnej sytuacji bym ich nie polecała. Ale chory kot musi jeść, więc każdy sposób dobry, jeśli prowadzi do sukcesu.
 
 
Magma 

Dołączyła: 31 Mar 2021
Posty: 6
Wysłany: 2021-04-18, 13:25   

Witam Was serdecznie. Wybaczcie, że nie odpisałam na Wasze posty w miarę szybko, ale ciężka sytuacja z Maćkiem, jego z dnia na dzień pogarszający się stan, moja rozpacz, bezsilność i świadomość, że nie jestem w stanie mu już pomóc nie pozwoliły na to, nie miałam sił, pewnie też i chęci ,a może odwagi, by tu zaglądnąć, by nie czytać tego, co jemu już nie było dane. Maciejka odszedł w wielkanocny poniedziałek późną nocą za tęczowy most. Już nie cierpi, a ja -no cóż, ogromnie tęsknie. Dziękuje Wam wszystkim z całego serca, za rady i pomoc.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-04-18, 13:33   

Magma, przykro mi ogromnie. To nie tylko słowa.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-19, 20:48   

Magma, bardzo mi przykro :cry: przytulam Cię mocno :tuli:
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-04-30, 19:54   

Hejka.
Czy ktoś miał przypadek kota z przewlekłą niewydolnością nerek, zapaleniem trzustki i alergią na dokładkę?
Kot w tym roku skończy 12 lat, od ok. 8 nerkowy, parametry nerek się nie pogarszały, ale ostatnio doszło zapalenie trzustki. Niestety już dwa leki na trzustkę wywołały reakcję alergiczną. A biedaczek jest uczulony na bardzo wiele rzeczy, z mięs bezpiecznie może jeść kaczkę z niewielką domieszką indyka (w tej chwili jest na puszkach gussto kaczo-indyczych, ale w przeszłości jadł też barfa).
Może ktoś miałby pomysł jak poradzić sobie z tą trzustką nie pogarszając stanu nerek i nie wywołując alergii?
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-05-01, 13:24   

Jeżeli reakcja jest na leki, to czemu szukasz odpowiedzi w mięsie? Miał wcześniej alergię na nie? Może to coś innego z wielu wspomnianych jak ujęłaś rzeczy się uaktywniło?
Jak się objawia? Jeśli to układ pokarmowy siada, to niekoniecznie alergia, może być np. zapalenie jelit od problemów z trawieniem na skutek źle działającej trzustki. Moja myśl, że idzie w kierunku wielonarządowej niewydolności, ale to czarna myśl, z moich doświadczeń. Jeśli ma apetyt na puszkach nie kombinuj, chyba najważniejsze żeby nie tracił wagi, żeby przyswajał wszystko z pokarmu po prostu. Jeśli są wymioty, szukaj złagodzenia (kora wiązu, glut z siemienia) żeby je wykluczyć, jeśli biegunka, nie potrafię pomóc.
Z tych leków, to jakiś enzymy?

Pewnie polecą Ci gotowany barf, ale u mnie był jedzony niechętnie, w gotowanym trzeba dobrze zbilansować wilgotność szczególnie nerkowemu.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-05-02, 18:04   

Już odpisuję.
Reakcja na leki jest na pewno alergiczna - kot się DRAPIE. Duże litery specjalnie. W jednym leku po prostu był jakiś wołowy dodatek, w drugim widocznie też coś co uczuliło.
Co do trzustki, przeklejam opis usg:

"USG jamy brzusznej: dostępne węzły chłonne jelita czczego i ślepego niepowiększone, ale o obniżonej echogeniczności (śladowe pobudzenie?/stan po?), biodrowe przyśrodkowe niepowiększone, normoechowe, pozostałe w badaniu niedostępne; jelito cienkie z grubością ściany w górnej granicy normy, do 2,5 mm z lekkim zaburzeniem stosunku warstw, pogrubioną błoną mięśniową i lekko zcieńczoną śluzową, o wzmożonej echogeniczności(zwyrodnienie?/przerost?/naciek?/przekrwienie? –zapalenie przewlekłe, IBD?), pozostałe warstwy zachowane, perystaltyka i zawartość normalne, żołądek i okrężnica w dostępnych odcinkach prawidłowe; trzustka umiarkowane powiększona, do 8 mm w najgrubszych miejscach, głównie wydłużona, o wyraźnie obniżonej echogeniczności, bez zmian w strukturze i bez reakcji otaczającej tkanki tłuszczowej (zapalenie przewlekłe?/podostre?/stan po?);pęcherzyk żółciowy z lekkim pogrubieniem ściany do 1,5 mm(łagodne zapalenie przewlekłe?/stan po?), wypełniony średnią ilością klarownej żółci, pozostałe drogi żółciowe niezmienione; wątroba nieznacznie powiększona, o wzmożonej echogeniczności, jednorodna(zwyrodnienie?/choroby metaboliczne? efekty uboczne leków?/diety?);nerki wielkości prawidłowej, lewa 36x22, prawa 37x20 mm, z umiarkowanym zatarciem struktury i lekko wzmożoną echogenicznością rdzenia (przewlekłe procesy zwyrodnieniowe, efekty uboczne leków?/diety?), układ zbiorczy nieposzerzony; pęcherz moczowy z prawidłową ścianą, wypełniony średnią ilością klarownego moczu; cewka moczowa i moczowody nieposzerzone, w dostępnych odcinkach prawidłowe; oba nadnercza wielkości, kształtu i echostruktury prawidłowej, po 3,5 mm w osi krótkiej; śledziona normalnej wielkości, bez zmian w echostrukturze; pozostałe dostępne w badaniu obszary jamy otrzewnej i przestrzeni zaotrzewnowej bez uchwytnych zmian; Podsumowanie: obraz trzustki typowy dla zapalenie przewlekłego, możliwe umiarkowane zaostrzenie procesu do podostrego lub stan po zapaleniu w tracie gojenia, niewykluczone inne podrażnienie incydentalne nakładające się –do weryfikacji w wywiadzie i/lub badaniach dodatkowych; zmiany w jelicie cienkim z lekką limfadenopatią regionalną typowe dla zapalenia przewlekłego z przerostem i/lub naciekiem błony mięśniowej i zwyrodnieniem i/lub przekrwieniem śluzowej, prawdopodobnie przebiegu nieswoistej choroby zapalnej jelit, ale niewykluczona inna enteropatia łagodnego charakteru, np. utrzymujące się przekrwienie w nadwrażliwości –do weryfikacji w wywiadzie i dalszej diagnostyki w badaniach dodatkowych w razie skorelowanych objawów/braku poprawy; łagodne zapalenie przewlekłe lub zwyrodnienie pozapalne pęcherzyka żółciowego prawdopodobnie wtórne do enteropatii i/lub choroby trzustki –do dalszej diagnostyki w badaniach dodatkowych i/lub kontrolnych po okresie leczenia; lekka hepatomegalia ze zwyrodnieniem miąższu prawdopodobnie tłuszczowym w zespole metabolicznym, ale niewykluczone inne przyczyny, np. efekty uboczne leków i/lub diety i niewydolność przewlekła –do weryfikacji w wywiadzie i/lub badaniach laboratoryjnych; zmiany w nerkach typowe dla choroby przewlekłej ze średniozaawansowanym zwyrodnieniem, możliwy stan po intoksykacji i/lub zapaleniu w przeszłości –do weryfikacji w wywiadzie/historii leczenia i/lub badaniach laboratoryjnych"

Jakby co są jeszcze wyniki badań krwi.
Kot jako nerkowiec nigdy gruby nie był, a teraz przy tych problemach trzustkowych sporo schudł. Trzeba by go nieco podtuczyć w taki sposób żeby nie zaszkodzić i trzustce, i nerkom jednocześnie.
Trochę mnie przerasta ułożenie jadłospisu dla kota z kilkoma problemami zdrowotnymi i stąd ten wpis.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-05-03, 00:26   

Nie musiałaś podkreślać :-D rozumiem słowo drapie, które użyłaś tu po raz pierwszy, luz ;-)
Opis nie jest dramatyczny. Możesz spróbować gotowany umiarkowanie tłusty barf z wodą z gotowania oraz dopajać ekstra. Zobacz w tematach o przepisach. Puszki są ok, jeśli trzymają parametry nerkowe, były w temacie nerek czy puszek jakieś polecane, nie śledziłam. Trzeba pomyśleć czemu schudł, jak masz możliwość zbadać wit.B i foliany to warto, bo jelita jednak pozapalne, jak całość niestety. Wrzuć te wyniki krwi.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-05-04, 19:46   

Tu są wyniki:


Jakby co ja nie jestem opiekunką kota, o którym piszę, ale pomagam jego opiekunom, długa historia.
Kot dostaje puszki gussto które mają dobre parametry nerkowe (jakby nie patrzeć wyniki nerkowe przez kilka lat się nie pogarszały) i jednocześnie prawie dobrane pod jego alergię (prawie, bo niestety poza kaczką jest tam jeszcze trochę indyka, ale samych kaczkowych puszek nie uświadczysz). I mógłby je dalej jeść - ale pytanie co zrobić z trzustką?
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2021-05-05, 16:21   

Może IzabelaW coś doradzi?
Czy się mylę, czy nie miał badań lipazy trzustkowej? Zakładam, ze czytałaś już temat trzustkowy.
Szukałabym wsparcia dla trzustki, ale też ogólnie dla dróg żółciowych i wątroby (patrz tematy forum) w niealergizujących go lekach czy suplementach, czyli czytając ich skład. Nie napisałaś jakie leki dostał. Mając podstawę w zaleconych lekach, sprawdź ich zamienniki i skonsultuj z lekarzem ich zmianę. Nie napisałaś, czy nie ma biegunki ani wymiotów. Jeśli je bez zmian, to nie przyswaja jak powinien skoro schudł. Dopasowane leczenie raczej niż dieta.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-05-05, 18:52   

Przykro mi, ale Izabela nie bardzo wie, co doradzić, bo trudno radzić, jesli tak naprawdę niewiele wiadomo. W usg same znaki zapytania, wiadomo tylko, że układ pokarmowy i narządy z nim związane są zmienione, ale by poznać przyczynę wymagają dalszej diagnostyki . Wyniki badań krwi szczątkowe, więc ciężko mówić, że w nich widać to zapalenie trzustki, bo równie dobrze wzrost amylazy czy lipazy może być wynikiem chorych nerek lub wątroby. O pracy trzustki coś więcej powiedziałyby zbadanie poziomu fPLI, TLI, fruktozaminy. Ważne jest badanie poziomu kwasu foliowego i wit. B12. Bardzo ważna jest morfologia z rozmazem, może warto zastanowić się też nad elektroforezą białek.
Czy kot ma jakieś objawy chorobowe? Jakie leki dostal na trzustkę?. I czy dostaje coś na wątrobę? I czy od dawna ma taki niski fosfor?
Rozumiem, że jedząc te puszki (która to karma konkretnie, jaki ma skład?) dobrze się po nich czuje. To dlaczego myślicie, że trzeba je zmienić?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne