BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane w Kalkulatorze
Autor Wiadomość
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-02-26, 16:09   

s0nata, jednorazowo się na pewno nic nie stanie, więc nie przejmuj się za bardzo :) Już mam wiadomość, rzucę zaraz okiem i dam znać. Na pewno warto dodać ten olej dokładnie taki masz w domu :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
zoesiberiancat 

Dołączył: 13 Sie 2021
Posty: 3
Wysłany: 2022-04-09, 11:03   Porównanie przepisów z 2015 r. i 2022 r.

Szanowni,
odbierając kicię (Syberyjski) z hodowli dostałem przepis na BARF-a, który został sporządzony na wersji kalkulatora z ok. 2014-2015 roku. Przepis został sporządzony dla 5 kg kota. Kicia za kilka dni będzie miała 1 urodziny.

Przygotowałem analogiczne przepisy na najnowszej wersji kalkulatora dostępnej na tym forum, dla kota o wadze 4,5 kg oraz 5 kg.

Pomiędzy wersjami 2015 vs 2022, nawet przy tej samej wadze kota, występują mniejsze lub większe różnice w ilości dodatków. Jeśli chodzi o stosowane produkty to jedyna różnica to rodzaj drożdży - w przepisie z hodowli są drożdże paszowe, natomiast na forum wyczytałem, że jakościowo lepsze są drożdże browarnicze, które stosuję.

Do posta załączam porównanie przepisu od hodowcy vs przepis z kalkulatora.

Jak Państwo oceniacie, czy przestawić się na przepis z kalkulatora, czy stosować przepis od hodowcy, wg którego od wielu lat są karmione jego koty, są zdrowe, z dobrymi wynikami badań?

 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2022-04-10, 02:57   

Nie mam najnowszego kalkulatora, ładuję nowy z kilku miesięcznym opóźnieniem sprawdzając, co i jak się zmieniło i czy go potrzebuję. Ostatnio nie chciało mi się wpisywać w nowy pozycji, które miałam w starym, a ponieważ reszta nie robiła mi różnicy, zostałam przy starym. Pewnie w końcu się zabiorę za to, choćby dlatego, że nie mogę teraz podpowiadać nowym osobom ;)
Paszowe chyba tylko tyle, że mogą mieć więcej selenu, zobacz https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=6673. Natomiast pytanie, czy tak dużo podrobów dla Twojej kotki ok? Masz w kalku zalecenia.
Co do wiarygodności, zobacz, jakie masz dane na produktach, których używasz i czy pokrywają się z tymi w kalkulatorze.
Zrób kotce profil z jonogramem jako punkt odniesienia i po pół roku (o ile nie będzie wcześniej niepokojących objawów) sprawdzisz, czy Twoja wersja barfa się sprawdza.
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-04-10, 10:27   

zoesiberiancat, to ja odpowiem jako twórca kalkulatora - od kiedy kalkulator istnieje czyli gdzieś od 13 lat ciągle robiłam jakieś poprawki albo dodatki. Wynikało to z różnych powodów - a to np był błąd w obliczeniach, a to pojawiły się nowe źródła danych i wartości mięs/suplementów zostały skorygowane, a to wyszła potrzeba dodania funkcjonalności bądź zmiany tej wcześniejszej. Wiele suplementów też zmienia się na bieżąco, co seria to inne wartości o czym wielokrotnie było pisane na forum. Na przykład jest tak dość często z mączką z alg, która potrafi co serię mieć inną ilość jodu i z każdym kupionym opakowaniem powinniśmy porównać to co mamy w kalkulatorze i ewentualnie skorygować wartości. Więc w ciągu tych 7 lat w kalkulatorze mogło się zmienić na prawdę wiele. Pytanie jeszcze czy czegoś hodowca sam ręcznie nie dodał albo zmienił.

Odpowiadając - czy lepiej używać starej czy nowej wersji - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Komuś funkcjonalność ze starej wersji jest wystarczająca i koryguje odpowiednio suplementy, dodaje nowe, których używa, to używanie ostatniej wersji jest ok. Jeżeli nic nie robił i na ślepo używa starej, to ja bym jednak zaleciła przeskoczenie na wersję nową. Poza tym, podstawą barfa poza indywidualnym dobraniem przepisu pod futro jest też to, że możemy karmić swoje futra różnorodnie. Jak niejednokrotnie pisałam - dane w kalkulatorze są danymi przybliżonymi, a nie dokładnymi. Nigdy nie wiemy czy kawał mięsa, który kupujemy w sklepie ma idealnie takie same wartości jakie są wpisane w kalkulatorze (wręcz daję sobie rękę uciąć, że nie są). Dlatego tak ważna jest różnorodność, bo tylko różnorodność w tym wypadku może nam w miarę zagwarantować, że w ogólnymi bilansie pokryjemy zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.

Porównując te dwa przepisy na oko, jedyna czemu bym się ze swojej strony bardziej przyjrzała to różnica na wątróbce. Reszta to są różnice dość marginalne. Ale żeby porównać dokładnie i dać konkretną odpowiedź, to musiałabym znać numer starej wersji.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
zoesiberiancat 

Dołączył: 13 Sie 2021
Posty: 3
Wysłany: 2022-04-10, 18:50   

Małga, Hebe - dziękuję za wasze odpowiedzi :)

Wziąłem się za aktualizację wartości w arkuszu z naturalnymi suplementami.
Czy to możliwe, że ilość fosforu w mączce ze skorupek jaj Lunderland zmieniła się z 960 mg/100g na 250 mg/100g? (960 to wartość z pobranego kalkulatora, a 250 to 0,25% z mączki, którą mam przed sobą ;))
No chyba, że coś źle przeliczam :shock:
 
 
zoesiberiancat 

Dołączył: 13 Sie 2021
Posty: 3
Wysłany: 2022-04-10, 19:06   

Poniżej porównanie przepisów z przepisem po aktualizacji wartości w naturalnych suplementach.
Wersja kalkulatora hodowcy to 1.7

 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-04-11, 16:16   

Odkopałam, chociaż łatwo nie było, bo ta wersja to faktycznie jakaś prehisteryczna :D

I odpowiedziało mi to na pytanie dlaczego jest taka różnica na wątróbce z kurczaka. Już nie pamiętam w którym roku, ale na pewno po wersji 1,7 była robiona weryfikacja mięs. I udało się przeszukać dość dużo różnych baz i wyciągnąć z nich dane i porównać. W kalkulatorze 1,7 dużo wartości pochodzi ze starych niemieckich kalkulatorów vuwi i dubarfast. A w późniejszych wersjach (np w aktualnej) dane często zostały zweryfikowane. Dla tej właśnie wątroby dane zostały skorygowane na postawie danych z 12 różnych baz i wyciągnięta z nich średnia. Ale też wartości dla witaminy A były faktycznie niższe dla wszystkich tych źródeł w porównaniu z tym co było w wersji 1,7. Więc w tym kontekście - faktycznie zalecam zmianę kalkulatora na nowszą wersję.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2023-01-17, 15:56   

Cześć. Sprawdzam dane w kalku (2.0b) dot. zawartości witaminy A w wątrobie z indyka. Sprawdzam ze stroną www.nutritionvalue.org, która czerpie dane z USDA, czyli wydaje się być wiarygodna. W kalku na 100g mam 72 261 IE, na ww. stronie na 100g mam 8 058,00 mcg, czyli 26 833,14 IE. Jakaś kosmiczna różnica. Albo źle liczę albo któreś dane nie są poprawne. To samo dla wołowej - kalk 48 155 IE a na stronie 4 968,00 mcg czyli 16 543,44 IE. Prośba o pomoc bo nie wiem co robić :(
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-18, 08:25   

Flavue, przyjrzę się temu - postaram się dzisiaj po południu/wieczorem. My do kalkulatora staraliśmy się korzystać z paru źródeł danych, żeby wyłapywać właśnie takie odstające wartości.

Na pewno obniżenie witaminy A dla jednaj i drugiej wątroby będzie skutkowało tym, że kalkulator będzie zalecał dodawanie jej znacznie więcej niż dotychczas, więc ja osobiście, bym się zastanowiła nad tym dość mocno. Możesz dodać tak do kalkulatora i zobaczyć jak zmienią się przepisy dla wątróbki z taką i taką ilością wpisanej witaminy A.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2023-01-18, 08:55   

Hebe, będę wdzięczna. Wychodzi na to, że wątróbki z indyka, którą zazwyczaj dodaję, musiałabym dać praktycznie 3 razy więcej. Gdyby to były nieznaczne wartości, to nawet bym się nie zastanawiała. Tak było jak sprawdzałam wartości dla mięs, były różnice ale nie aż tak duże. Natomiast wątróbka mnie rozłożyła na łopatki.
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2023-01-19, 16:56   

Hebe, uda Ci się dzisiaj zerknąć na te wartości? Jutro robię mieszankę, będę wdzięczna za pomoc.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-01-30, 22:28   

Flavue, zapomniałam na śmierć! Już sobie piszę kartkę i przyklejam do monitora
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2023-01-31, 10:46   

Hebe, czekam cierpliwie :)
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1043
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-01, 21:49   

Flavue, dokopałam się do części. Wartości dla wątróbki indyczej nie mam, ale mam dla cielęcej, jagnięcej, kurczaka, wieprzowej i wołowej. I wszystkie (poza wieprzową) są średnią z różnych baz danych. Wołowa jest dokładnie średnią z 11 baz z różnych krajów. Dla wątróbki wołowej wartości witaminy A wahają się od 13667 ui (baza szwajcarska) do 77400 ui (baza norweska). Baza polska dla wątróbki wołowej podaje 47473.

Popatrzę szczegółowo w każdą z nich (jeżeli mam jeszcze do nich dostęp) i dam znać co tam znajdę. Na szybko rano też patrzyłam na inne wątróbki w tej bazie amerykańskiej, żeby mieć jakieś porównanie jak to między nimi wygląda (i tak na szybko to wyglądało jakby latało, ale zbiorę to w jakąś tabelkę, to będzie łatwiej cokolwiek zobaczyć). Może znajdę też tą indyczą.

Dodałam też do kalkulatora obie wątróbki z wartościami, które podałaś, żeby zobaczyć jak się zmienią ich ilości w przepisach.

No i podpytam Dagnes :mrgreen:
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
Flavue 

Dołączyła: 15 Mar 2021
Posty: 44
Wysłany: 2023-02-02, 15:18   

Hebe, dzięki za pomoc :kwiatek:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne