BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-02-14, 14:15   

Hebe napisał/a:
tilin, sód:potas - dążymy do 2:0, ale wapń:fosfor jak Pieszczoch napisała



Dzięki za tą poprawkę, nie wiedziałem. Zrobiłem zatem wczoraj (porcje na kilka dni) ciut za dużo, bo około 1,8. Kierowałem się zapisem z pierwszego postu w tym wątku, gdzie Dagnes w akapicie FOSFOR I WAPŃ pisze:

dagnes napisał/a:
Nerki pełnią kluczową rolę w zachowaniu równowagi wapniowo-fosforowej w organizmie i aby ten mechanizm sprawnie działał, zdrowym kotom wystarczy jedynie odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie (ok. 1:1 - 2:1) oraz prawidłowa podaż witaminy D3 (która w nerkach zostaje aktywowana do postaci, jaką organizm potrafi wykorzystać).
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-14, 15:54   

tilin, daj znać czy je :) z tym wapń:fosfor to zobaczyłabym jakie będzie mieć wyniki za jakiś czas. Węglan wapnia (przynajmniej u moich kotów) bardzo ładnie wyłapuje fosfor, więc się trzymam tego 1,15. Zobaczysz jak będzie u Was.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-02-14, 17:24   

No właśnie ona tak z samości (bez Mitralu czy dokarmienia dopyszczkowego), to zjada mało bardzo. :( Wczorajszy barf ma obliczony na 120 gram na dobę (a to już zaniżyłem trochę, bo ona bardzo mało aktywna już jest z uwagi na wiek), a dziś od rana zjadła może 30g. Jutro rano będę wiedział ile spałaszuje ostatecznie na 24h (bo zjada nocą), ale obstawiam, że sumarycznie może to być ledwo ponad połowę.
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-03-03, 13:03   

Zrobiliśmy wczoraj badania.

wklejam wyniki:

- biochemia, jonogram, lipaza, itp: https://files.fm/u/8dav7797v#/view/jz7f7jr4v

- morfologia https://files.fm/u/gbyhckch8#/view/h7eha68at

Cieszymy się z wyniku kreatyniny, bo zaczynało się od poziomu 11 półtora miesiąca temu, a po intensywnych kroplówkach było najniżej na poziomie 5 i tak wydawało się, że zostanie.

Leczenie do tej pory wygląda tak:
Rubenal (2x1), probiotyk (1x1), Omeprazol (1x 10mg), Nefrokril (2x0,5), Encortolon (1x3,5mg). Nawodnienie podskórne Plasmalyte 1 x dziennie około 80ml.

Obecnie borykamy się z kłopotami z apetytem i sporadycznymi (mniej więcej raz w tygodniu), jednorazowymi (zazwyczaj) epizodami wymiotów. W ten dzień Kropka nie je nic i ma luźną kupkę.

No i wyniki obecne wyrzucają nas jeszcze na trop trzustkowy. Mamy więc i PNN, IBD (albo coś podobnego) i zapewne przewlekłe zapalenia trzustki. Obecny BARF to zgodnie z Waszymi radami tłusute mięso (udo kaczki i udo indyka) i suplementy jak dla nerkowców. Jak to z karmieniem dla trzustkowego kota połączyć :hair: to nie mam jeszcze pojęcia.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-11, 20:53   

Jesli korzystasz z kalka to wpisz sobie do zakładki tłuszcze następujące dane dla skóry kaczki, tej tłustej z filletów z piersi:
Energia-550, białko-10, tłuszcz-55, woda- 40, Ca-12, P-72, Mg-7, Na-50, K-77, wit A-170, wit D-70
Jednostki sa właściwe, reszta danych mniej istotna.
Ja kupuję filety ze skórą, oddzielam ją od mięsa, bardzo łatwo. Samo mięso wpisuję jako pierś kaczki bez skóry wild a skóry dodaję tyle ile chcę jako dodatkowy tłuszcz.
Dzisiaj nie ogranicza się aż tak tłuszczu kotu przy przewlekłym zapaleniu trzustki. Myślę, że spokojnie możesz dochodzić do 28%. Ja tak robię od kilku lat, mimo, że kot przeszedł zapalenie trzustki. Natomiast polecam Ci Lypex ( enzymy trzustkowe) po 4-5 granulek do posiłku, on bardzo dobrze wspomaga trawienie i odciąża trzustkę, jest polecany dla kotów starszych.
Co do fosforu, twoja kotka bierze nefrokril, w którym jest jeden z bardziej efektywnych wyłapywaczy węglan lantanu, więc węglan wapnia stosujesz dodatkowo. Fosfor ma kotka bardzo ładny i zostaw Ca/P na takim poziomie w mieszance jaki był przy badaniu. Co prawda jeśli ona mało je to fosfor będzie niski.
Mam wątpliwości co do Rubenalu. Mam koty nerkowe od 10 lat mają pnn, leczę się u dr Neski i nigdy mi nie zalecała tego leku. W opisie rzewienia lekarskiego wręcz jest podane, że nie stosować w schorzeniach nerek, może zakłócać poziom elektrolitów, szczególnie zmniejszać poziom potasu. Twoja kotka ma potas zdecydowanie za niski. Powinien być dla kotów nerkowych w połowie referencyjnego zakresu. Włącz dodatkowo glukonian potasu do mieszanki, ja bym zaczęła od 20 mg potasu/ dzień, dochodząc stopniowo do 100mg, możesz rozpuścić w wodzie większą ilość glukonianu i podawać strzykawką do pyszczka lub posiłku. Ja robię roztwór potasu : 11g glukonianu potasu Now Food do 80 ml wody i w ten sposób mam roztwór 22mg/ml w przeliczeniu na potas. Łatwo wtedy co parę dni zwiększać dawkowanie. Warto sprawdzić po 1-2 miesiącach potas we krwi i ustalić odpowiednie dawkowanie. Przy pnn co jakiś czas trzeba je niestety zwiększać.
Do miesznki więcej hemoglobiny, bo za mało żelaza.
Spróbuj posypywać mieszankę fortiflorą, niektóre koty ją uwielbiają. U moich służy jako dosmacacz. Można otwartą saszetkę trzymać w lodówce.
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-03-14, 10:11   

kryska - ogromnie dziękuję za tak cenne rady i poświęcony czas! :love:
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-03-15, 07:07   

kryska,

Zainteresował mnie ten Lypex.
Czy warto go podawać14-letniemu kotu, który nie ma problemów z trzustką a ma PNN?
Tak wspomagająco. Jest na surowym BARF'ie nerkowym.
I pytanie, może wiesz, czy weci sprzedają na kapsułki te enzymy, bo widzę, że opakowanie to od razu 60 kapsułek, ok. 400 zł.
Chciałabym zobaczyć, jak Rudolf reaguje, czy wszystko w porządku zanim kupiłabym całe opakowanie.
Zresztą, moje dwie dziewczyny też mają powyżej 10 lat, ile dokładnie tylko one wiedzą, może im też by się przydało.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-15, 23:47   

apple W przypadku kota bez problemów z trzustką i na surowym barfie bym się zastanawiała. W surowym mięsie znajdują się pewne ilości enzymów, giną po ugotowaniu. Z drugiej strony mówi się, że starsze koty nie maja juz takiej wydolnej trzustki. Reasumując w Twoim przypadku kilka granulek Lypexu do posiłku nie zaszkodzi a na ile wspomoże trzustkę to zależy w jakiej jest ona kondycji. Ja daję obu moim 11 letnim kotom ze względu na wiek, bo jedzą gotowanego barfa i jeden z nich miał kiedyś problemy z trzustką.
Pojedyncze kapsułki można nabyć u weta.
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-16, 02:18   

tilin cieszę się, że mój wpis sie przydał. Rzadko tu ostatnio zaglądam.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-03-17, 05:42   

kryska

Zastanowię się jeszcze chwilkę.
Dzięki za odpowiedź.
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-04-07, 10:54   

U nas po upływie kolejnego miesiąca sytuacja nieco się pogorszyła.

https://files.fm/u/jzur2u3e3#/view/d3wtc7zmj

Kreatynina z 2,8mg/dl na 3,3mg/dl
Mocznik z 82,5mg/dl na 109,3mg/dl

ALP nadal za niskie 16,7U/l (norma 23-107)
Potas nadal niski 3,75 (norma od 4,1) mimo suplementacji w jedzeniu
Swoista lipaza trzustkowa nadal ponad normę 7,6ug/ml a było 6,2 (norma >5,4 podejrzenie zapalenia trzustki)
Powtórne badanie SAA dało wynik 7,6 ug/ml (norma do 5) a poprzednie było w normie.

LEKI
Plasmalyte ~100ml co dwa dni.
probiotyk 1x1
Encortolon 1x0,5 (2,5 mg)
Rubenal 2x1
Nefrokril 2x0,5
Omeprazol 1x0,5 (10mg )
glukonian potasu ~20 mg potasu/dzień

W przeciągu tego miesiąca w leczeniu zasadniczo zmieniły się dwie rzeczy:
1. kroplówki podskórne zostały zmniejszone o połowę. Zamiast codziennie są podawane co dwa dni.
2. miesiąc temu podano Solensie (w ulotce ostrzeżenie, że nie badano wpływu na koto z PNN w III i IV fazie).


No i teraz nie wiem w sumie, ale zakładam, że pogorszenie mamy z powodu zmniejszenia nawadniania podskórnego. Bardzo chciałem nie kłuć Kropki codziennie :placz: . Czy macie doświadczenia z tak częstym podawaniem kroplówek podskórnych? Mija 3ci miesiąc a my chyba będziemy musieli wrócić do codziennej takiej praktyki
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-04-07, 13:45   

Kotka ma problem ze stawami,że dodatkowo podajecie solensię?
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-04-07, 15:23   

Tak. Miesiąc temu zaczęła chodzić na łokciu prawej łapki, po dwóch tygodniach zaczęło się to dziać z drugą. Przestała wskakiwać gdziekolwiek, stała się osowiała, itd. Szukalibyśmy przyczyn, ale dokładnie to samo działo się z jej siostrą - chodzenie na łokciach, obrzęki stawów. Wtedy długo diagnozowaliśmy, kombinowaliśmy, aż w końcu Solensia przyniosła spektakularną poprawę i zapewne ulgę w cierpieniu. Podejrzewamy, że to genetyka w wieku geriatrycznym. Dlatego od razu zdecydowaliśmy o tym leku. Pomogło bardo, ale nie wiemy jak wpłynęło na nerki.
 
 
tiki78 


Dołączyła: 24 Lip 2017
Posty: 30
Wysłany: 2023-04-20, 12:05   

Czytczyt napisał/a:
Hej, hej. Mam pytanie dot wapnia, faktycznie lepiej kupić węglan niż cytrynian? Aktualnie korzystam z cytrynianu, mam resztkę.
Kolejne pytanie, jeśli kot przy obecnych wynikach (kreatynina 2,9 narazie bardziej nie spada ale było pow. 8, fosfor się obniża i wynosi 4,3, wcześniej był lekko powyżej normy, a mocznik lekko wzrósł do 55, ciśnienie 130 w normie), dostaje: kroplówki co 2 dzień, Nefrokrill 1x1, Atenolol od kardiologa na spowolnienie serca, oraz Micardis od nefrologa na białkomocz to jest ok? Mocznik niestety trochę wzrósł, ale wet mówi, że narazie tym się nie martwi i ma to związek z mięsną dietą. Jak uważacie? Ostatnio mocz nie był badany, bo wysikał się przed wyjściem, więc kolejna kontrola za 2 tygodnie. Reszta jonogramu była ok przez cały czas, kot dobrze się czuje, ma apetyt, zwykle wychodzi lekkie odwodnienie. Czy powinnam zmienić stosunki także potas:sód? obecnie wapń fosfor jest 1:30, fosfor poniżej 50, białko poniżej 5, tłuszczok. 35%, bo ma lekkie stłuszczenie wątroby które się zregeneruje, więc nie chce jej obciążać.


Czy możecie mi powiedzieć w jaki sposób dostajecie Micardis? Mój wet twierdzi ze nie może go wypisać, gdyż jest lek weterynaryjny Semintra i taki musi dać.
 
 
tilin 

Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 22
Wysłany: 2023-04-22, 19:45   

Cytat:
Czy możecie mi powiedzieć w jaki sposób dostajecie Micardis? Mój wet twierdzi ze nie może go wypisać, gdyż jest lek weterynaryjny Semintra i taki musi dać.


Rozmawiałem o analogicznej sytuacji (Encortolon) z kilkoma weterynarzami i dowiedziałem się, że oni nie mają zakazu tylko zalecenia i boją się ... nie wiadomo czego. Są zatem tacy co nie chcą mi przepisać, a są tacy co robią to bez wahania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne