tilin, sód:potas - dążymy do 2:0, ale wapń:fosfor jak Pieszczoch napisała
Dzięki za tą poprawkę, nie wiedziałem. Zrobiłem zatem wczoraj (porcje na kilka dni) ciut za dużo, bo około 1,8. Kierowałem się zapisem z pierwszego postu w tym wątku, gdzie Dagnes w akapicie FOSFOR I WAPŃ pisze:
dagnes napisał/a:
Nerki pełnią kluczową rolę w zachowaniu równowagi wapniowo-fosforowej w organizmie i aby ten mechanizm sprawnie działał, zdrowym kotom wystarczy jedynie odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie (ok. 1:1 - 2:1) oraz prawidłowa podaż witaminy D3 (która w nerkach zostaje aktywowana do postaci, jaką organizm potrafi wykorzystać).
Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 6 razy Dołączyła: 21 Wrz 2011 Posty: 910 Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-14, 15:54
tilin, daj znać czy je :) z tym wapń:fosfor to zobaczyłabym jakie będzie mieć wyniki za jakiś czas. Węglan wapnia (przynajmniej u moich kotów) bardzo ładnie wyłapuje fosfor, więc się trzymam tego 1,15. Zobaczysz jak będzie u Was.
_________________ Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org
No właśnie ona tak z samości (bez Mitralu czy dokarmienia dopyszczkowego), to zjada mało bardzo. :( Wczorajszy barf ma obliczony na 120 gram na dobę (a to już zaniżyłem trochę, bo ona bardzo mało aktywna już jest z uwagi na wiek), a dziś od rana zjadła może 30g. Jutro rano będę wiedział ile spałaszuje ostatecznie na 24h (bo zjada nocą), ale obstawiam, że sumarycznie może to być ledwo ponad połowę.
Cieszymy się z wyniku kreatyniny, bo zaczynało się od poziomu 11 półtora miesiąca temu, a po intensywnych kroplówkach było najniżej na poziomie 5 i tak wydawało się, że zostanie.
Leczenie do tej pory wygląda tak:
Rubenal (2x1), probiotyk (1x1), Omeprazol (1x 10mg), Nefrokril (2x0,5), Encortolon (1x3,5mg). Nawodnienie podskórne Plasmalyte 1 x dziennie około 80ml.
Obecnie borykamy się z kłopotami z apetytem i sporadycznymi (mniej więcej raz w tygodniu), jednorazowymi (zazwyczaj) epizodami wymiotów. W ten dzień Kropka nie je nic i ma luźną kupkę.
No i wyniki obecne wyrzucają nas jeszcze na trop trzustkowy. Mamy więc i PNN, IBD (albo coś podobnego) i zapewne przewlekłe zapalenia trzustki. Obecny BARF to zgodnie z Waszymi radami tłusute mięso (udo kaczki i udo indyka) i suplementy jak dla nerkowców. Jak to z karmieniem dla trzustkowego kota połączyć to nie mam jeszcze pojęcia.
Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 5 razy Dołączyła: 13 Wrz 2013 Posty: 237 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-11, 20:53
Jesli korzystasz z kalka to wpisz sobie do zakładki tłuszcze następujące dane dla skóry kaczki, tej tłustej z filletów z piersi:
Energia-550, białko-10, tłuszcz-55, woda- 40, Ca-12, P-72, Mg-7, Na-50, K-77, wit A-170, wit D-70
Jednostki sa właściwe, reszta danych mniej istotna.
Ja kupuję filety ze skórą, oddzielam ją od mięsa, bardzo łatwo. Samo mięso wpisuję jako pierś kaczki bez skóry wild a skóry dodaję tyle ile chcę jako dodatkowy tłuszcz.
Dzisiaj nie ogranicza się aż tak tłuszczu kotu przy przewlekłym zapaleniu trzustki. Myślę, że spokojnie możesz dochodzić do 28%. Ja tak robię od kilku lat, mimo, że kot przeszedł zapalenie trzustki. Natomiast polecam Ci Lypex ( enzymy trzustkowe) po 4-5 granulek do posiłku, on bardzo dobrze wspomaga trawienie i odciąża trzustkę, jest polecany dla kotów starszych.
Co do fosforu, twoja kotka bierze nefrokril, w którym jest jeden z bardziej efektywnych wyłapywaczy węglan lantanu, więc węglan wapnia stosujesz dodatkowo. Fosfor ma kotka bardzo ładny i zostaw Ca/P na takim poziomie w mieszance jaki był przy badaniu. Co prawda jeśli ona mało je to fosfor będzie niski.
Mam wątpliwości co do Rubenalu. Mam koty nerkowe od 10 lat mają pnn, leczę się u dr Neski i nigdy mi nie zalecała tego leku. W opisie rzewienia lekarskiego wręcz jest podane, że nie stosować w schorzeniach nerek, może zakłócać poziom elektrolitów, szczególnie zmniejszać poziom potasu. Twoja kotka ma potas zdecydowanie za niski. Powinien być dla kotów nerkowych w połowie referencyjnego zakresu. Włącz dodatkowo glukonian potasu do mieszanki, ja bym zaczęła od 20 mg potasu/ dzień, dochodząc stopniowo do 100mg, możesz rozpuścić w wodzie większą ilość glukonianu i podawać strzykawką do pyszczka lub posiłku. Ja robię roztwór potasu : 11g glukonianu potasu Now Food do 80 ml wody i w ten sposób mam roztwór 22mg/ml w przeliczeniu na potas. Łatwo wtedy co parę dni zwiększać dawkowanie. Warto sprawdzić po 1-2 miesiącach potas we krwi i ustalić odpowiednie dawkowanie. Przy pnn co jakiś czas trzeba je niestety zwiększać.
Do miesznki więcej hemoglobiny, bo za mało żelaza.
Spróbuj posypywać mieszankę fortiflorą, niektóre koty ją uwielbiają. U moich służy jako dosmacacz. Można otwartą saszetkę trzymać w lodówce.
kryska - ogromnie dziękuję za tak cenne rady i poświęcony czas!
apple Pomogła: 2 razy Dołączyła: 24 Lip 2013 Posty: 424 Skąd: warszawa
Wysłany: 2023-03-15, 07:07
kryska,
Zainteresował mnie ten Lypex.
Czy warto go podawać14-letniemu kotu, który nie ma problemów z trzustką a ma PNN?
Tak wspomagająco. Jest na surowym BARF'ie nerkowym.
I pytanie, może wiesz, czy weci sprzedają na kapsułki te enzymy, bo widzę, że opakowanie to od razu 60 kapsułek, ok. 400 zł.
Chciałabym zobaczyć, jak Rudolf reaguje, czy wszystko w porządku zanim kupiłabym całe opakowanie.
Zresztą, moje dwie dziewczyny też mają powyżej 10 lat, ile dokładnie tylko one wiedzą, może im też by się przydało.
Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100% Pomogła: 5 razy Dołączyła: 13 Wrz 2013 Posty: 237 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-15, 23:47
apple W przypadku kota bez problemów z trzustką i na surowym barfie bym się zastanawiała. W surowym mięsie znajdują się pewne ilości enzymów, giną po ugotowaniu. Z drugiej strony mówi się, że starsze koty nie maja juz takiej wydolnej trzustki. Reasumując w Twoim przypadku kilka granulek Lypexu do posiłku nie zaszkodzi a na ile wspomoże trzustkę to zależy w jakiej jest ona kondycji. Ja daję obu moim 11 letnim kotom ze względu na wiek, bo jedzą gotowanego barfa i jeden z nich miał kiedyś problemy z trzustką.
Pojedyncze kapsułki można nabyć u weta.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum