BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w diagnozie i interpretacji wyników - KOTY
Autor Wiadomość
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 672
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-07-04, 16:24   

W jakim wieku jest koteczka?

Konsultowałaś te wyniki z wet.?

glukoza może być wynikiem stresu,lekko podwyższona kreatynina,,może''świadczyć,że coś
zaczyna dziać się z nerkami.Tak samo podwyższona tarczyca może informować,że nerki
zaczynają szwankować i odwrotnie nerki = tarczyca.
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 438
Skąd: warszawa
Wysłany: 2024-07-04, 22:51   

Bercia

Z góry zaznaczę, że nie jestem specjalistką w tym temacie, dzielę się bardziej przemyśleniami bo mój kot choruje i jest leczony na nadczynność tarczycy. Ale mój Rudolf ma 15 lat.

Twój kot jest bardzo młody, nadczynność tarczycy w tym wieku byłaby nietypowa. Czy Axel od zawsze był taki aktywny i dominował, czy to się zmieniło ostatnio ? Czy pochodzi z hodowli i w związku z tym wiadomo coś czy jego rodzice mają problemy z tarczycą ?

T4 jest niewiele podwyższone i bardzo mnie zdziwiło, że nawet jeżeli weterynarz uznał, że mamy do czynienia z nadczynnością, zalecił dawkę 5 mg. To dzienna dawka, czyli 2,5 mg 2 x dziennie rano i wieczorem, czy po 5 mg 2 x dziennie ?
Nawet jeżeli to dzienna dawka, to i tak duża, najmniejsza wynosi 1,25 mg 2 x dziennie. I jeżeli już wdrożyć leczenie, to wg mnie tą najmniejszą dawką. Ale ja bym jeszcze zaczekała i powtórzyła badanie, głównie jednak T4. TSH w ogóle u kotów raczej się nie robi, to jest badanie "pierwszego rzutu" u ludzi.
Czy nie podajesz może kotom dodatkowo biotyny ? Z tego co słyszałam, biotyna może wpływać na podwyższenie poziomu T4.

Zrobiłabym też usg tarczycy u dobrego operatora.
Napisz, skąd jesteś, może uda się podpowiedzieć kogoś dobrego, o ile nie znasz sama.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1158
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-07-05, 12:04   

Shelby, napisz proszę w jakim wieku jest Twoja kotka. Przepisy faktycznie warto stosować różne. Pamiętaj, że przepisy są przybliżone i nigdy nie będzie idealnie jak w laboratorium. I wiadomo - jak u ludzi, zawsze lepiej jeść chociaż trochę różnorodnie. Możemy pomóc z ułożeniu jeszcze jednego przepisu albo też - jest kalkulator na telefon też. Starałam się go zrobić dość prosto do "wyklikania". Na YouTube można znaleźć filmiki jak wygląda aplikacja.

I czy mogłabyś podesłać jak wygląda ten przepis, z którego teraz korzystasz?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
berusiamama 

Dołączyła: 26 Kwi 2024
Posty: 5
Wysłany: 2024-08-01, 11:29   14-letnia Łapka

Dzień dobry, to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość :)
14-letnia kotka Łapka miała badania kontrolne. Wet stwierdził że ok, ale zasugerował, że kreatynina wskazuje na zbliżanie się do niewydolności nerek i radzi przerzucić się na karmę early renal. Kotka je w zasadzie tylko suche, czasami zje surową wołowinę, trochę wątróbki. Miała usunięte kilka zębów, miewa stany zapalne dziąseł. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników i sugestie :)

Wyniki:
Kreatynina 138,8 umol/l (norma 1,00-168,0)
Mocznik 10,1 mmol/l (5,00-11,3)
ALT 68,7 U/l (0-91,0)
AST 32,6 U/l (0-59)
Fosfor nieorganiczny 1,3 mmol/l (0,800-1,90)
Potas 4,37 mmol/l (3,70-5,30)
Sód 149,4 mmol/l (145,0-158,0)
Wapń 2,49 mmol/l (2,30-3,00)
Białko całkowite 87 g/l (57,0-94,0)
Bilirubina całkowita 2,10umol/l (0,010-5,50)
Cholesterol 3,65 mmol/l (1,80-6,50)
Chlorki 114,2 mmol/l (110,0-130,0)
Glukoza 12,2 mmol/l (3,05-6,10)
GLDH 1,04 U/l (0-6,00)
Albuminy 34,3 g/l (26,0-46,0)
Globuliny 52,7 g/l (19,0-66,0)
Stosunek: albuminy/globuliny 0,651 (0,500-1,10)

T4 całkowita 3,43 ug/dl (1,00-4,00)

WBC 10,8 G/l/l (6,00-11,0))
NEU 6,98 G/l (3,00-11,0)
NEU % 64,7 % (60,0-78,0)
LYM 2,76 G/l (1,00-4,00)
LYM % 25,6% (15,0-38,0)
MONO 0,150 G/l (0-0,500)
MONO % 1,4% (0-4,00)
EOS 0,880 G/l (0-0,600)
EOS % 8,20 % (0-6,00)

BASO 0,010 G/l (0-0,100)
BASO % 0,100 % (0-1,00)
RBC 9,40 T/l (5,00-10,0)
HGB 133,0 g/l (90,0-150,0)
HCT 0,391 l/l(0,300-0,440)
MCV 41,6 fl (40-55)
MCH 14,1 pg (13,0-17,0)
MCHC 340,0 g/l (310,0-360,0)
PLT 113 G/l (180,0-550,0) (Małopłytkowość w oznaczeniu maszynowym u kotów jest w zdecydowanej większości przypadków spowodowana fałszywym zaniżeniem liczby płytek krwi przez obecność ich zlepów i/lub makrotrombocytów....
Pogrubieniem zaznaczyłam te odbiegające od normy.

MOCZ:
Przejrzystość klarowny
Barwa żółty
Ciężar właściwy(refraktometr) 1,041
pH (pasek) 6,5
Erytrocyty 25 (+)
Bilirubina -
Urobilinogen 3,2 (w normie)
Ketony -
Glukoza -
Białko 1,0 (++)
Azotyny -

Leukocyty 0-3 wpw
Erytrocyty luźno pokrywają pw
Erytrocyty wyługowane większość
Flora bakteryjna -
Kryształy -
Nabłonki płaskie 0-3 wpw
Nabłonki przejściowe 3-5 wpw
Wałeczki -
Krople lipidowe średnio liczne
Pasma śluzu nieliczne

Bardzo dziękuję za pomoc,
Ela
_________________
EA
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 886
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2024-08-01, 12:16   

Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Wyniki krwi wyglądają bardzo dobrze, wręcz jakby na zachętę, a przynajmniej dowód, że można jeść chrupki i być zdrowym na starość :mrgreen:
Weterynarz chyba chciał sprzedać określoną karmę, albo gadał, żeby coś pogadać w ramach uzasadnienia czasu wizyty. Gdybyś miała porównanie z wynikami sprzed roku, można by analizować zaszłe zmiany, a tak nie wiesz, czy kotka nie trzyma tej formy od np 5 roku życia i utrzyma ją jeszcze dobre kilka lat, bo czemu by nie.
Profilaktycznie to warto zrobić usg jamy brzusznej i jeśli nie będzie oznak spadku formy powtórzyć badanie krwi za pół roku lub nawet za rok.
Mniej stresu (mniej zamieszania) zawsze najlepiej służy kotu ;-)
_________________
Instrukcja Obsługi Wyszukiwarki THE TRUTH IS OUT THERE
 
 
berusiamama 

Dołączyła: 26 Kwi 2024
Posty: 5
Wysłany: 2024-08-01, 12:44   

małga,
dziękuję za odpowiedź, mam wyniki sprzed 2 lat (zasadniczo wszystko się mieściło w normach, kreatynina była nieznacznie niższa:
Kreatynina 124,2 umol/l (norma 1,00-168,0)
Mocznik 10,2 mmol/l (5,00-11,3)
ALT 56,7 U/l (0-91,0)
AST 28,1 U/l (0-59)

WBC 9,62 G/l/l (6,00-11,0))
NEU 4,92 G/l (3,00-11,0)
NEU % 51,2 % (60,0-78,0)
LYM 3,84 G/l (1,00-4,00)
LYM % 39,9% (15,0-38,0)
MONO 0,280 G/l (0-0,500)
MONO % 2,9% (0-4,00)
EOS 0,0,570 G/l (0,040-0,600)
EOS % 5,90 % (0-6,00)
BASO 0,010 G/l (0-0,100)
BASO % 0,100 % (0-1,00)
RBC 9,82 T/l (5,00-10,0)
HGB 135,0 g/l (90,0-150,0)
HCT 0,430 l/l(0,300-0,440)
MCV 43,8 fl (40-55)
MCH 13,7 pg (13,0-17,0)
MCHC 314,0 g/l (310,0-360,0)
PLT 239 G/l (180,0-550,0)

Czy w tej sytuacji zmieniać jej karmę ? Jeśli tak, to bardzo proszę o podpowiedzi :mrgreen:
Dziękuję serdecznie :-)
_________________
EA
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 672
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2024-08-01, 13:57   

Pewnie,że wyniki krwi są w porządku!!!

Zgadzam się w 100% z małgą.

Jeśli naprawdę zdecydujesz się na zmianę karmy,to zrób to powoli i stopniowo...
 
 
berusiamama 

Dołączyła: 26 Kwi 2024
Posty: 5
Wysłany: 2024-08-01, 14:52   

Dziękuję za potwierdzenie i zostanę w takim razie przy dotychczasowym trybie karmienia :)
_________________
EA
 
 
paunie 

Dołączyła: 15 Sty 2024
Posty: 3
Skąd: Stolp
Wysłany: 2024-11-17, 18:47   

Cześć,

Historia kociopełka w dość długim "skrócie"

Maciejka została znaleziona przez Stowarzyszenie w sierpniu 2022 w słabym stanie – wychudzona, odwodniona, z pasożytami, z infekcją płuc (długo była leczona antybiotykiem marfloxin), problemami z uzębieniem, problemami skórnymi. Ze względu na jej historię, dokładny wiek jest nieznany, ale raczej ma więcej niż 8 lat (niektórzy weterynarze dają jej ponad 10 lat).

Do mnie na dt trafiła w listopadzie 2022, pięknie odkarmiona, ale ze względu na infekcję płuc nie można było jej operować na ząbki. Na początku, na każdą wizytę weterynaryjną trzeba było podawać jej gabapentynę (ogromny stres+ból powodował, że była prawie nieobsługiwalna w gabinecie).

W grudniu 2022 nasza Pani Weterynarz zdiagnozowała u niej nadczynność tarczycy – od tamtej pory przyjmowała 5mg thiafeline/felimazole dziennie. Dodatkowo zdiagnozowano u niej nadciśnienie z lekkim przerostem serca (diagnoza z grudnia 2022, podłoże nieznane, ale najprawdopodobniej stresowe, od tamtej pory przyjmuje atenolol 6,25mg/dzień). Kotka jest po usunięciu większości zębów ze względu na FORL (zostały jej 3 kły) – przeszła 2 zabiegi ekstrakcji zębów w marcu i w październiku 2023 w znieczuleniu wziewnym. W maju 2023 kotka została poddana zabiegowi kastracji w znieczuleniu wziewnym, wcześniej przyjmowała Proverę 5mg, bo priorytetowy był zabieg sanacji+ekstrakcji, po wyleczeniu infekcji płuc.

W ostatnich badaniach krwi miała podwyższoną kreatyninę (190umol/l – norma 1-168 µmol/l) oraz mocznik (11,4 mmol/l – norma 5-11,3 mmol/l), stąd podejrzenie początku problemów z nerkami. W październiku przeszła też diagnostykę składającą się z:
  • badań krwi (morfologia, jonogram, biochemia – w tym m.in. profil nerkowy, profil wątrobowy, mocznik, kreatyninę, glukozę i fruktozaminę),
  • kontrolnego T4 – w wyniku wzrostu stężenia hormonu zwiększona została dawka felimazole do 6.25 mg/dzień,
  • echo serca - ciśnienie ma w normie, cechy przerostu zniknęły, nadal przyjmuje atenolol ze względu na problemy tarczycowe,
  • usg jamy brzusznej - brak niepokojących zmian w obrazie, niestety nie posiadam opisu,
  • badania moczu pobranego poprzez punkcję - parametry są na odpowiednich poziomach, w posiewie brak drobnoustrojów,
  • rtg klatki piersiowej - obraz prawidłowy, również nie posiadam opisu

Na co dzień kotka dostaje tackę 100g mokrej karmy Rosie’s Farm (nie zawsze zjada całość), kilka smakołyków (mięsko suszone z Cosma lub Dreamies) oraz ok. 20g suchej karmy Applaws. Od jakiegoś czasu grymasi przy zjadaniu mokrego jedzenia, dlatego został włączony Mirtor 15mg ¼ tabl. co 3 dzień – pozytywnie wpływa na poprawę apetytu na mokre jedzenie. Aktualnie kocia waży 2,7 kg, ale w ciągu ostatniego roku najpierw przytyła 0.3kg, później schudła 0,3 kg.

Wyniki ostatnich badań:
Badanie krwi 1
Badanie krwi 2
Badanie moczu
Badanie echokardiograficzne


Chciałabym dołożyć kotce BARF jako urozmaicenie diety, bo surowe mięso nawet lubi (2-3 razy w tygodniu dostaje surowiznę wielkości paznokcia małego palca). Na razie dużo czytam i próbuję sobie usystematyzować wszystko czego udało mi się dowiedzieć, a za jakiś czas będę chciała też z Wami skonsultować pierwsze przepisy.

Proszę też o pomoc w rozpoznaniu, czy to już jest odpowiedni moment na wdrożenie diety o obniżonej zawartości sodu i/lub fosforu. I czy faktycznie wyniki mogą wskazywać na początki problemów z nerkami.
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1158
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-11-19, 10:19   

paunie, wydaje mi się, że ogólnie wprowadzenia barfa i tak będzie dobrym wyjściem. U mojej kotki też samo wyeliminowanie z barfa jodu też bardzo poprawiło wyniki T4 (chociaż drze pyska w nocy dalej). Myślę, że barf z węglanem wapnia, bez jodu, z ewentualnym obniżeniem sodu będzie super opcją jak będzie chciałą jeść. U mojej kotki, która ma wyniki kreatyniny i mocznika trochę powyżej normy (chociaż kreatyninę zawsze miała tak na granicy, ale też od zawsze jest na barfie), to nefrolog zaleciła podawanie codziennie 1/2 saszetki Porus One i Flora Balance.
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
paunie 

Dołączyła: 15 Sty 2024
Posty: 3
Skąd: Stolp
Wysłany: 2024-11-23, 09:59   

Hebe, dziękuję za odpowiedź.

Hebe napisał/a:
U mojej kotki też samo wyeliminowanie z barfa jodu też bardzo poprawiło wyniki T4 (chociaż drze pyska w nocy dalej).
Problem zniknął, przyzwyczajenia zostały :-D

Hebe napisał/a:
U mojej kotki, która ma wyniki kreatyniny i mocznika trochę powyżej normy [...], to nefrolog zaleciła podawanie codziennie 1/2 saszetki Porus One i Flora Balance.
Podpytam o to naszą Weterynarz, dzięki za wskazówkę.

Już jakiś czas temu przeczytałam wątek BARFne ABC dla kotów » Jak "przestawić" kota na BARF oraz doczytuję BARFne ABC dla kotów » Koty nie chcą jeść. I toczę walkę z suchym...

Problem z chrupami jest taki, że ona się blokuje i za nic w świecie nie zje, dopóki nie dostanie kociego chipsa. Potrafi 2-3 tygodnie jeść już same mokre puchy, a nagle jej się coś odkleja i bez porcji suchego ona jeść nie będzie wcale. Wtedy próbuję dosmaczać sosikami, które normalnie uwielbia, podawać same sosiki lub zupki, przetrzymywać z mokrym do 24h (nakładane świeże w porach posiłków). Cykam się dłużej nie dawać jej jedzenia. To przetrzymywanie nie daje też dobrych rezultatów - ona bez chrupków woli umrzeć z głodu, a jeśli zjada mokre, to są to mikroskopijne ilości i dalej strajk. No, a jak już podam suche, to cofamy się do punktu wyjścia i przestawianie zaczyna się od nowa :-/ Taki miszmasz też na pewno nie jest dobry dla jej organizmu, choć pewnie lepsze to, niż niedobory kalorii.

Na wątku BARF dla kotów chorych i szczególnej troski » Żywienie w chorobach nerek:
shana55 napisał/a:
Podstawą na tym forum jest unikanie suchej karmy pod każda postacią jak ognia. Suche karmy wyciągają wodę z kota a wiadomo, że nerkowce tej wody potrzebują więcej :-)

[...] dokładaj mu wody lub dopajaj go tak 3-4x dziennie po 10-20ml wody lub dolewaj do jedzenia.
Oprócz wykluczania suchego żarła, zaczęłam też kocię dopajać wodą, a w grudniu powtórzymy wyniki.
 
 
Szarobura 

Barfuje od: 2024
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Cze 2026
Posty: 2
Wysłany: 2026-06-23, 21:43   

Witam serdecznie
Zrobiłam kotce badanie moczu w ramach profilaktyki i szukam tzw. drugiej (albo i więcej :)) opinii nt. interpretacji wyników.
Kotka na Barfie od ponad 2 lat. Wiek kotki 6,5 roku, nie ma żadnych widocznych dolegliwości, jest ciut puszysta (4,6 kg), rasa europejska

Ciężar właściwy moczu refraktometrem - 1,023

Wyniki z laboratorium:

Barwa jasno żółta
Przejrzystość przejrzysty
Ciężar właściwy 1,028
PH 7
Białko obecne
Glukoza ujemna
Ketony ujemne
Bilirubina ujemna
Urobilinogen w normie
Hemoglobina ujemna
Nitraty ujemne
Osad skąpy
Leukocyty 0-2 w polu widzenia
pojedyncze
Erytrocyty świeże 0-2 w polu widzenia
pojedyncze
Śluz pojedyncze pasma
Bakterie dość liczne w polu widzenia
pojedyncze
Nabłonki wielokątne pojedyncze w polu widzenia
pojedyncze
Wałeczki brak
Kryształy brak
Białko w moczu 15,8 mg/dl
Kreatynina w moczu 209 mg/dl
Stosunek białka do kreatyniny 0,08

Mocz pobrany spod ogona, kotka na czczo 12 godzin od posiłku do pobrania moczu, ale też na 99,9% nie piła wody w tym czasie. Kotka jest tylko na barfie dość rozwodnionym i nie pije sama. Czasem ją dopajam wodą ze strzykawki, także średnio udaje się 40 ml na kg masy ciała wody pobrać dziennie (łącznie z wodą w mięsie i wodą w mieszance), czasem się udaje 50. Kotka miała zaparcia przy przechodzeniu na Barfa, stąd nacisk na wodę.

No i tak: lekarka w ramach omówienia wyników powiedziała, że "wyniczki dobre", brak oznak do niepokoju.

Poniżej interpretacja pani doktor odnośnie tego, co mnie niepokoiło:
PH 7 - jest powyżej normy, ale nie ma kryształów w moczu, więc to PH najpewniej się podniosło w wyniku czasu od pobrania do zbadania (otrzymalam wynik 6 godzin od pobrania próbki). Gdyby były kryształy, to wg lekarki ph 7 byłoby wiarygodne, a tak nie jest. (Zapomniałam zapytać, co jeśli kryształy się rozpuściły ze względu na czas od pobrania do badania (?)

Białko w moczu - może być obecne w śladowych ilościach i te 15,8 to jest śladowe, a stosunek białko kreatynina jest ok.

Ciężar właściwy moczu 1,023 jest wg lekarki ok, bo koty mają normę od 1,025 do iluś tam i brak powodów do niepokoju.
I ta kwestia mnie właśnie bardzo niepokoi. Kotka była specjalnie na czczo do tego badania przez te 12 godzin, nie na siłę, tylko akurat spała, był to prawdopodobnie pierwszy mocz. Przegląd od AI twierdzi, że " 1,013 – 1,034: Stan niejednoznaczny. Może wskazywać na początkowe problemy z zagęszczaniem moczu lub być wynikiem wypicia dużej ilości wody przed badaniem. " - tak nie było.

Będę bardzo wdzięczna za opinie :kwiatek: pozdrawiam
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1158
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-06-24, 10:49   

Szarobura, polecam przejrzeć posty na FB albo IG cat_nefro_vet zamiast pytać chat od razu. A jak reszta wyników? Wyniki krwi? Jakie były poprzednie badania?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
  
 
 
Szarobura 

Barfuje od: 2024
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Cze 2026
Posty: 2
Wysłany: 2026-06-24, 12:07   

Jeszcze nie zrobiłam badań krwi. Poprzednich wyników brak. Dzięki za polecenie, przejrzę

Hebe napisał/a:
Szarobura, polecam przejrzeć posty na FB albo IG cat_nefro_vet zamiast pytać chat od razu. A jak reszta wyników? Wyniki krwi? Jakie były poprzednie badania?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne