BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: dagnes
2021-03-04, 16:21
Kalkulator psi- problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-04, 21:49   

Jak mam coś wybrać z listy? :oops: w zakładce jadłospis mam stały zestaw i nie wiem co dalej
 
 
goldasek 

Barfuje od: 19.10.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 8
Wysłany: 2012-11-04, 22:34   

przeczytaj najpierw instrukcje. w jadłospisie sie nic nie zmienia, robisz to w bliansie
 
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-11-05, 01:44   

Przepraszam chodziło mi o zakładkę jadłospis,tylko komórka z olejem z łososia ma opcje wpisywania.Może coś mi się w excelu nie otwiera dodatkowego?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-05, 08:35   

W zakładce JADŁOSPIS tylko komórka z olejem z łososia jest do wpisywania oraz komórka z imieniem, więc wszystko działa prawidłowo. Lista produktów i ilość dzienna w zakładce JADŁOSPIS zmieniają się automatycznie w zależności od tego, co sobie wybierzesz w zakładce BILANS (jakie wybierzesz produkty, jaką wpiszesz wagę, jaki wybierzesz wiek i aktywność).
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-20, 00:44   

Hm, nie byłam pewna, gdzie zamieścić to pytanie, czy zakładać nowy wątek-więc w razie czego proszę o przesunięcie/wydzielenie etc. ;-)
Czy jest jakiś pomysł, jak traktować mięsa z AS-POLu, BIOSKu, PRIMEXu etc?
Jakby nie patrzył, sensowne wydaje się urozmaicanie diety jeleniem, dzikiem czy cielęciną, ale kalkulator nie wszystko uwzględnia, więc sama nie wiem... w sumie nie jestem za wyliczaniem dawki z wagą jubilerską w ręku ;-) bo w naturze różnie to bywa i po prostu raz zwierzę dorwie ofiarę X, innym razem Y... ale też nie chciałabym przecholować :-/
Z drugiej strony-jeżeli jeleń funkcjonuje po prostu, jako JELEŃ :lol: to pytanie - czy jest sens roztkliwiać się, do czego przyrównać np. cielęcinę z As-Polu?
No i jeszcze trudniej-w przypadku mięsa z kością, ponieważ kalkulator uwzględnia tylko różne wersje kurczaka, natomiast w gotowych mieszankach można znaleźć przeróżne opcje.
 
 
japanisze 


Barfuje od: 06 2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 13 Cze 2012
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-11-20, 14:58   

KaRottka napisał/a:

No i jeszcze trudniej-w przypadku mięsa z kością, ponieważ kalkulator uwzględnia tylko różne wersje kurczaka, natomiast w gotowych mieszankach można znaleźć przeróżne opcje.


Też mam problem z tym kurczakiem, bo moja suka uczulona i jako kości dostaje najczęściej całą tuszkę z królika, nutrii albo skrzydła kacze - w kalkulatorze wbijam, że to kości kurze i wierzę, że mimo to oblicza mi mniej więcej OK :)
 
 
KaRottka 


Dołączyła: 30 Sty 2012
Posty: 37
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-20, 18:08   

Aha-a nie dałoby się zrobić takiej wersji kalkulatora, żeby można było sobie dopisywać jakieś składniki?
Np. ok, nie wrzucamy w oficjalnej wersji jakiegoś mięsa czy suplementu, ale ja uznaję, iż będę je stosować, że wystarczy mi źródło, z którego czerpię informacje nt. wartości odżywczych i chciałabym mieć możliwość takiego uzupełnienia, by potem automatycznie kalkulator mi to uwzględniał. Na piechotę wpisuję sobie suple - tyle, żeby pamiętać ich skład... ale np. widzę, że nie mogę dopisać sobie nowej pozycji w mięsach ;( No i suple ok, mogę sobie niejako "zarchiwizować", ale nie mogę zrobić tak, by potem kalkulator je przeliczał :(
 
 
AgnesiRup 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 19 Paź 2012
Posty: 36
Wysłany: 2012-12-10, 15:01   

A ja mam pytanie odnośnie typu aktywności. co to znaczy pies średnio aktywny? Mój paskudnik spaceruje 3,5-4h dziennie w tym są aporty,latem pływanie i tropienie. Czy to jest średnio aktywny czy aktywny pies?
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-02-01, 17:33   kości

a ja mam takie pytanko. U mnie kości to albo gnat wołowy, ew wieprzowe "schabowe" (kurcze... nie znam się... te takie jakby góra żeber :P ). Jestem ślepa, czy tego w kalkulatorze brak?
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-02-07, 12:08   

Hej, podnoszę pytanie KaRottki i Dieselki, może już ktoś zna odpowiedź? :)
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2013-02-13, 11:42   

A czy dałoby się w jadłospisie dodać szyje indycze? to dość popularna część, którą można kupić bez problemu.

znalazłam w wątkach:
Szyja (mięso, bez skóry): 100 g = 1750 mg Ca + 730 mg P
 
 
fryta1981 

Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 42
Dołączyła: 19 Gru 2012
Posty: 3
Skąd: spod Łodzi
Wysłany: 2013-02-13, 23:35   

Ale w tym kalkulatorze spokojnie można sobie wszystko dopisywać samemu ...
Jeśli tylko dodamy w danej zakładce wiersz to trzeba przesortować wszystko do A do Z i wszystko działa.
Ja bym natomiast chciała żeby ktoś mądrym okiem spojrzał na dane mięs z tej stronyhttp://www.niam.pl.
Na przykład dane odnośnie szyj indyczych nieco odbiegają od danych podanych przez Carmellę.http://www.niam.pl/pl/produkty/118-szyja_z_indyka
 
 
Carmella 

Dołączyła: 29 Wrz 2011
Posty: 81
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2013-02-14, 09:05   

uuups, nie wiedziałam
a właśnie te szyje to jedyna drobiowa część, która u nas przechodzi bez sensacji.

ale rozbieżności rzeczywiście znaczne
ze strony niam

Wapń 34 mg
Fosfor 186 mg
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-02, 21:45   

Margot napisał/a:
No właśnie. Coś tu nie gra. ...

Chyba rzeczywiście wkradł się jakiś błąd do kalkulatora. Znalazłem to:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=4074
Poniżej cytują post "koniczynki", wynika z niego, że dzienne zapotrzebowania na wapń to około 720 mg, a to spora różnica.


koniczynka napisał/a:
Moim zdaniem serca możemy traktować jako mięsień lub jako podroby.

Są różne różniaste teorie, co do żywienia szczeniąt BARFem. Większość jadłospisów z jakimi się spotykam opiera się w moim odczuciu na zasadzie: "pakuj w szczeniaka w ciemno tyle wapnia ile się da podając mnóstwo kości i nabiału" (zaleca się czasami np. podawanie aż 70% samych mięsnych kości). W moim odczuciu takie założenie jest błędne i coraz bardziej utwierdzam się w tym przekonaniu.

Moim zdaniem jeśli chodzi o 6 miesięcznego psa to można zachować takie proporcje plus dodatkowo podawać mączkę ze skorupek jaj, dla zrównoważenia stosunku wapnia do fosforu w posiłkach i w celu uzupełnienia dziennego zapotrzebowania na wapń. Używanie mączki ze skorupek jaj (lub innego suplementu wapnia np. cytrynianu wapnia o znanym poziomie wapnia) jest moim zdaniem o tyle korzystne, że ma ona dokładnie określoną zawartość wapnia i fosforu (w przypadku komercyjnej mączki ze skorupek) dzięki czemu możemy dokładnie obliczyć i kontrolować ilość wapnia jaką szczeniak dostaje. Natomiast w przypadku podawania "w ciemno" kości i nabiału takiej możliwości nie ma.

Szczególnie dla szczeniąt zachowanie odpowiedniego stosunku wapń:fosfor jest bardzo ważne. Nadmiar wapnia w diecie jest tak samo szkodliwy jak jego niedobór.

Zapotrzebowanie na wapń dla 5- 6 miesięcznego psa wynosi:

a) waga psa dorosłego 5kg: 240 mg/kg masy ciała/dziennie
b) waga psa dorosłego 10kg: 255 mg/kg masy ciała/dziennie
c) waga psa dorosłego 20kg: 250 mg/kg masy ciała/dziennie
d) waga psa dorosłego 35kg: 250 mg/kg masy ciała/dziennie
e) waga psa dorosłego 60kg: 305 mg/kg masy ciała/dziennie

Zapotrzebowanie na wapń dla 7-12 miesięcznego psa wynosi:

a) waga psa dorosłego 5kg: 130 mg/kg masy ciała/dziennie
b) waga psa dorosłego 10kg: 130 mg/kg masy ciała/dziennie
c) waga psa dorosłego 20kg: 145 mg/kg masy ciała/dziennie
d) waga psa dorosłego 35kg: 145 mg/kg masy ciała/dziennie
e) waga psa dorosłego 60kg: 140 mg/kg masy ciała/dziennie

Według danych z książki:" Ernährung des Hundes, Helmut Meyer,Jürgen Zentek"


Największe zapotrzebowanie na wapń mają szczenięta w wieku 1-3 miesiąca życia (u szczeniąt, których waga w życiu dorosłym osiągnie 20-60kg wiek maksymalnego zapotrzebowania na wapń przypada między 2-3 miesiącem życia- 490-585 mg/kg masy ciała/dziennie) i w związku z tym u szczeniąt w tym wieku można moim zdaniem zwiększyć udział kości (np. 40% mięsa i 25% kości) plus dodawać wyliczoną ilość mączki ze skorupek jaj. Natomiast od 4 miesiąca życia zapotrzebowanie na wapń stopniowo spada i w wieku 7-12 miesięcy plasuje się na poziomie 130-145 mg/kg masy ciała.

Co do nabiału to moim zdaniem owszem można go podawać, ale nie kubkami i nie zalewając nim wszystkie posiłki.

Oczywiście podane przeze mnie ilości to są tylko propozycje na podstawie moich osobistych, teoretycznych przemyśleń. Jadłospis należy tak modyfikować aby dostosować go do potrzeb psa.
 
 
 
tomtomek 

Barfuje od: 25.01.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Lut 2013
Posty: 66
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-03-02, 22:12   

Do kalkulatora wkradł się chyba mały błąd w rubryce Norma wapń oraz fosfor
Kalkulator pokazuje normę dzienną wapnia około 530 mg/kg dla większości psów, a to chyba sporo z dużo, porównując z tym co koniczynka, piszę w tym wątku: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=4074
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne