BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-10-25, 12:29   

dzięki maix :)
Pół łyżeczki wydaje mi się bardziej po ludzku niż te ml ;-)
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-25, 12:58   

NO dobra, to ja znowu z przepisem i PYTANIAMI :twisted: .
Przepis takyy:
6500 g - indyk udo bez kości
3500 g - wołowina pręga
2000 g - wołowina chude mięso
3000 g - serce wołowe
120 g - Catfortan
450 g - wątroba indyk
15 g - tran
20 g - wodorosty
25 g - drożdże piwne
100 g - krew wołowa EDIT maix: płynna, świeża
7 tab - tokovit 200
400 g - smalec gęsi
0 ???? - olej z łososia - i tu wątpliwość
30 g - mączka kostna 35/25
85 g - skorupki
55 g - sól himalajska
35 g - tauryna
2900 g - woda
600 g - warzywa

Przepis w kalku nie przyświeca na czerwono.
Czyli TEORETYCZNIE nie ma po co dodawać oleju z łososia.
No ale był wątek, że nijak go zastąpić.
Pytanie 1
Konieczny jest w tej mieszance ten olij, czy można się obejść?

Pytanie 2
W poprzedniej mojej mieszance wypadało
a/ na 1 kg mięsa z podrobami -250 ml wody.
b/ w tej (zakładając, że jest poprawna) wypada na 15,5 kg mięsa - 2900 ml wody.

Jakbyśmy sobie tak przeliczyli z proporcji, to w przypadku drugiej mieszanki wypada
na 1 kg mięsa - 193 ml wody.

Dlaczego taka rozbieżność wychodzi w ilości wody?
Jeśli popatrzymy na 190ml albo 250 ml wody na 1 kg - to spora różnica.
A to przekłada się na konsystencję mieszanki.
Raz bardziej rzadka, raz bardziej gęsta.
Przełożenie na mrożenie też jest = wyciekamy z worka.
Zajmujemy miejsce w lodówce (po co mrozić wodę i zajmować sobie przestrzeń).
I trzy - po co koty mają wcinać więcej papki wodnistej (jeśli mogą zjeść treściwiej).
Przy założeniu rzecz jasna, że oba przepisy DOBRZE wyliczoną ilość wody mają.

J.
Ostatnio zmieniony przez maix 2012-03-29, 01:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
OLGA 


Barfuje od: 20.01.2012
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 38
Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 49
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-10-25, 16:46   

Witam,
Dopiero zaczęłam bawić się kalkulatorem i wprowadzam gotowe przepisy żeby zobaczyć jak to działa, i wyskakuje mi ciągle coś na czerwono, np. w tym przepisie:

Przepis preparatem easy B.a.r.F
1 kg mięsa bez kości (w tym może być 150 g serc)
50 g wątroby
10 g easy B.a.r.F.
5 g zmielonych skorupek z jajek
1 g tauryny
2 g soli
tłuszcz wg. uznania – w zależności od tłustości mięsa
50 g warzyw
200 ml wody

Próbowałam z kilkoma rodzajami mięsa i mi ciągle krzyczy.
Jak to jest?

Tak się zastanawiam, że może lepiej zamiast easy barf, który jest jednak drogi, kupić wszystkie pozostałe suplementy i sobie dodawać i odejmować wedle uznania, bo to jednak nie jest takie proste jak myślałam. :-|
 
 
hipoteza 


Barfuje od: 07/2011
Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 226
Skąd: Legnica
Wysłany: 2011-10-25, 17:36   

Krzyczy Ci, że czegoś jest za mało, czy za dużo?
Wiele wartości kalkulator dodaje sam, po wybraniu suplementu, żeby nie było ani za dużo, ani za mało.
Ja używam FC i jeśli stosuję to wg zaleceń producenta, to i tak kalkulator woła, że czegoś tam można by dać więcej (np. tauryny, czy jodu) Jeśli przy Easy Barf jest podobnie, to chyba warto się zaopatrzyć w te dodatkowe suplementy, ale potestuj jeszcze kalkulator żeby zobaczyć jakie.
Opcja rezygnacji z Easy na rzecz naturalnych suplementów też chyba nie jest głupia, ważne, żebyś się nie zniechęciła. Na początek możesz też przecież spróbować przetestować gotowe przepisy od dagnes
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16

i głowa do góry, na pewno szybko to wszystko ogarniesz :-)
_________________
Mam kota na gorącym dachu mojej głowy...
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 20:15   

OLGA napisał/a:
Witam,
Dopiero zaczęłam bawić się kalkulatorem i wprowadzam gotowe przepisy żeby zobaczyć jak to działa, i wyskakuje mi ciągle coś na czerwono, np. w tym przepisie:

Przepis preparatem easy B.a.r.F
1 kg mięsa bez kości (w tym może być 150 g serc)
50 g wątroby
10 g easy B.a.r.F.
5 g zmielonych skorupek z jajek

1 g tauryny
2 g soli
tłuszcz wg. uznania – w zależności od tłustości mięsa
50 g warzyw
200 ml wody

Próbowałam z kilkoma rodzajami mięsa i mi ciągle krzyczy.
Jak to jest?

Tak się zastanawiam, że może lepiej zamiast easy barf, który jest jednak drogi, kupić wszystkie pozostałe suplementy i sobie dodawać i odejmować wedle uznania, bo to jednak nie jest takie proste jak myślałam. :-|


Ten przepis, co przedstawiłaś jest podany jako przykładowy przez producenta preparatu easy b.a.r.f bez używania kalkulatora stąd ta rozbieżność. Dagnes już to wyjaśniła w temacie o easy b.a.r.f: http://www.barfnyswiat.or...php?p=2312#2312

Ja osobiście bym go zmodyfikowała tak aby nic się nie świeciło na czerwono. Użyłabym np. piersi indyka bez skóry, dodała dodatkowy tłuszcz, Fortain, więcej tauryny i wody.

Ja sama nigdy nie korzystałam z preparatów gotowych, jednak z tego co zauważyłam do Easy zawsze są potrzebne jakieś dodatkowe suplementy w zależności od przepisu (widać to nawet w przykładowych przepisach dodanych przez Dagnes).

Teraz przy okazji kilka wyliczeń budżetowych zakładając iż chcemy skorzystać z powyższego przepisu :-) :

Jedna taka mieszanka przedstawiona powyżej starczy na 3 kg kota na 13 dni.

Teraz policzmy łączny miesięczny koszt suplementów w takiej mieszance (soli nie liczę, ponieważ ceny są bardzo różne):

36,29 easy + ok. 0,97 zł tauryna (koszt za 100g to ok. 42zł w sklepie) + 1,54zł 150g (koszt za 150g to 19,99zł w sklepie)= 38,80zł miesięcznie
EDIT Moderatora: POWYŻSZE WYLICZENIE ZOSTAŁO PÓŹNIEJ SPROSTOWANE PRZEZ AUTORKĘ POSTA - ZMIANA KOSZTU PREPARATU EASY BARF

Teraz dla porównania podstawowy przepis z suplementami naturalnymi (przedstawiony w dziale z gotowymi przepisami przez Dagnes):

1 kg mięsa bez kości (w tym 15-20% serc i żołądków łącznie)
45 g wątroby
5-6 g mielonych skorupek z jajek (lub 5 g węglanu wapnia lub 10 g cytrynianu wapnia)
2 g soli
2 g tauryny
30 g łososia
Tokovit E 100 1 kaps.
11 g Fortain

1,3 g mączki alg morskich
2,5 g drożdży piwnych

50 g warzyw
250 ml wody
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa

I tak samo na 3 kg kota starczy on na 13 dni.

Trzeba zakupić: Tokovit, drożdże, algi, Fortain, Taurynę, skorupki z jajek
tutaj też przydałby się olej z łososia

Koszty miesięczne suplementów do tej mieszanki:

Tokovit 0,4 zł (ja płaciłam za 30 kaps. ok 6zł w aptece) + drożdże 0,05 zł (5kg to koszt 45,50zł) + algi 0,21 zł (200g alg kosztuje 13,99zł w sklepie) + tauryna 1,94 zł + skorupki 1,84zł= 4,44zł miesięcznie

Wniosek:

BARF wbrew pozorom jest o wiele tańszy od karmienia suchą karmą mimo, że początkowy zakup suplementów niektóre osoby przeraża i jednym z argumentów przeciwników diety BARF jest właśnie koszt suplementów, co jest kompletną bzdurą, ponieważ suplementy są bardzo wydajne.

*Oczywiście ceny konkretnych suplementów zależą od miejsca zakupu i producenta, ja podałam ceny znanych mi suplementów (Fortan, Inter Yeast, Lunderland, Tokovit).
Ostatnio zmieniony przez maix 2011-10-27, 20:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
aurinko 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 05/2010
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 168
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 21:35   

koniczynka napisał/a:
36,29 easy + ok. 0,97 zł tauryna (koszt za 100g to ok. 42zł w sklepie) + 1,54zł 150g (koszt za 150g to 19,99zł w sklepie)= 38,80zł miesięcznie

skąd Ci się wzięło 36,29 zł za 10g easy BARFa?
jezeli 250g kosztuje 154,90 zł to 10g będzie kosztowało 6,20 zł czyli za miesiąc wyjdzie (przy założeniu że mieszanka jest na 13 dni) 14,31 zł
Przy założeniu że kupujemy 100g opakowanie koszt miesięczny easyBARFa przy tym przepisie wyjdzie 18,21 zł

Wiadomo, że gotowy preparat zawsze będzie droższy od naturalnych suplementów, płacimy za wygodę ;-) ale różnica nie jest aż tak kolosalna jak wyliczyłaś.
To jest dobre rozwiązanie dla początkujących barferów, póki nie będą potrafili zbilansować odpowiednio mieszanki suplementami naturalnymi
_________________
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2011-10-25, 21:38   

No pewnie z easy mieszanka kosztuje drożej-ale czemu aż 36zł, jeśli 10g(na 1kg mięsa) kosztuje jakieś 6,3zł? Krew,drożdże,olej trudno jest przechować dłuższy czas,mogą mieć różne terminy przydatności,może "coś nie wyjść" z przechowaniem,a z zakupem bywają spore problemy(wspólne,tańsze zamawianie nie zawsze wypada w dogodnym-potrzebnym czasie);kupując w innym "źródle" najpewniej suplement będzie miał trochę inny zapach i smak,co może u niektórych kotów być nie do przyjęcia.Jeśli ktoś ma kilka kotów-szybciej zużywa suplementy,nie starzeją się,w gromadzie kociaste chyba też lepiej jedzą-działa konkurencja(walka o byt?)Jeden kot-to wybredne panisko,nie zje-trzeba wyrzucić. :evil:
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 22:11   

Aldaker napisał/a:
Przepis w kalku nie przyświeca na czerwono.
Czyli TEORETYCZNIE nie ma po co dodawać oleju z łososia.
No ale był wątek, że nijak go zastąpić.
Pytanie 1
Konieczny jest w tej mieszance ten olij, czy można się obejść?

Pytanie 2
W poprzedniej mojej mieszance wypadało
a/ na 1 kg mięsa z podrobami -250 ml wody.
b/ w tej (zakładając, że jest poprawna) wypada na 15,5 kg mięsa - 2900 ml wody.

Jakbyśmy sobie tak przeliczyli z proporcji, to w przypadku drugiej mieszanki wypada
na 1 kg mięsa - 193 ml wody.

Dlaczego taka rozbieżność wychodzi w ilości wody?


Najpierw olej z łososia - liczymy ok.1 ml na średniego kota na dzień. Dodajemy w celu zrównoważenia nasyconych tłuszczy. Kalkulator jest trochę na bakier z tym olejem, bo zakłada, że jest w nim witamina A, D i E - a podobno nie ma (Dagnes). Więc moja rada jest taka - nie dopisuj wcale do kalkulatora tego oleju. Policz na ile dni ci to mięcho starczy, pomnóż ilość powiedzmy 1,5ml - 2ml (masz większe koty niż średnio) razy ilość kotów i tyle dodaj oleju do mieszanki. Jeżeli nie wiesz, czy koty lubią ten olej, to na początek dodaj zdecydowanie mniej, bo nie będą ci jadły tego co im "mamunia" upichciła i wpadniesz w depresję - ja wpadam :mrgreen:

Co do wody, kalk liczy różną ilość wody dla różnych rodzajów mięsa. Zależy czy wpiszesz wołu, kuraka, czy indyka. Ja do mieszanki dodaję tylko tyle wody, żeby rozpuścić suplementy, brakującą resztę wody dzielę na ilość porcji, notuję sobie po ile wypada na porcję i tyle dolewam - w postaci ciepłej wody po rozmrożeniu do miski. Przed podaniem daję mieszancę 5 minut, żeby tą wodę ładnie wchłonęła i gotowe. Nie mrożę wody, bo właśnie leje mi się z worków i zajmuje miejsce w zamrażarce, a przy rozmrażaniu ciepła woda pomaga.
Nie sprawdzam twojego przepisu, bo na pewno dobrze policzyłaś :-) ale upewniam się tylko - ta krew to jest płynna? nie suszona?

EDIT: zmieniłam ilość oleju z łososia bo był błąd!
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
Ostatnio zmieniony przez maix 2011-10-25, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 22:27   

OLGA napisał/a:
Próbowałam z kilkoma rodzajami mięsa i mi ciągle krzyczy.
Jak to jest?

Olga przepis jest podany przez Dagnes z zastrzeżeniem, że to przepis producenta EasyBarf. Faktycznie w naszym chatulowym kalkulatorze świeci na czerwono. Ale chciałam zwrócić uwagę, że po pierwsze - nasz kalk to nie wyrocznia, a po drugie - jak wklepiesz inne przepisy Dagnes to też chatulowy często świeci czerwienią, że są nadwyżki i/lub niedobory. Wynika to z tego, że Dagnes często używa kalkulatora z Dubarfst, a tam są troszkę inne normy wprowadzone. Ale mieszanki, które Dagnes opracowała osobiście są na pewno prawidłowe.
Ja wolę się trzymać kalkulatora chatulowego, bo dziewczyny (Dagnes i Hebe) przy pracy nad nim uśredniły zróżnicowane normy podawane w różnych źródłach.
Jeżeli możesz sobie podrasować przepis producenta EB to zrób to jak najbardziej :-) Jeżeli masz problem z akceptowaniem suplementów przez kotka, to na początku może być taka uboższa wersja i jakiś poważnych niedoborów nie będzie. Potem się to wyrówna, jak już kot przyzwyczai się do nowych smaków.

Co do kosztów się nie wypowiadam, ale Aurinko sprowadza EB więc wie najlepiej :-)
Używałam EB z dużym powodzeniem na początku i byłam bardzo zadowolona, smak akceptowalny dla każdego z moich kotów, wygoda bez dwóch zdań. I produkt w dużej części naturalny. Teraz jesteśmy na naturalnych, bo sporo tego żarełka nam idzie, a i z dostępem do EB było przez pewien czas krucho. Ale polecam go z czystym sumieniem zwłaszcza jak ktoś boi się odmierzania kilku suplementów,a ma w dodatku jednego kota.

Koty są doskonałe i chcemy je żywić doskonale, ale czasem trzeba troszkę wyhamować ;-)
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Aisha 


Barfuje od: 01-2011
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 184
Skąd: Belgia
Wysłany: 2011-10-25, 23:03   

maix napisał/a:
Najpierw olej z łososia - liczymy ok.1 ml na kilogram kota na dzień

Az tyle! :shock:
To przy moim kocie , ktory wazy 4.8 kg musze codziennie dawac az 4.8 ml oleju? Do tej pory dawalam okolo 2 ml. dziennie! :-/
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-25, 23:15   

Aisho już sprawdzam czy nie pomyliłam dawki
EDIT: 1 ml na średniego kota, a nie na kilogram kota!

Dziękuję Aisho :-)
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-25, 23:35   

1 ml oleju na 1 kg kota? Ups...
Niezłe będę miała zużycie ;). Rafineria oleju łososia pilnie potrzebna ;-)
A poważnie - proszę sprawdź ta dawka.
My tam jemy i nosem nie kręcimy, a kto kręci ten chodzi głodny i rozum wraca. I apetyt też. A dzieci nie pytają co dają, byle DUŻO :mrgreen: .

Pfffff... z tą wodą jest jakaś podpowiedź, tylko ja mam tyle pakietów żarła róznego, że umrę od opisywania, gdzie co mam dodać....
Dziś właśnie paczkuję i pewnie jeszcze ze dwie godziny mi zejdzie.
Opisywanie na kolejne półtorej godz. Co oznacza, że mnie świt zastanie.


Krew moja suszona.

J.
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-26, 00:10   

Aldaker napisał/a:
Krew moja suszona.

A nie wyskakiwało ci, że jest za dużo żelaza? Wystarczyło by 30g tej suszonej krwi, bo w catfortanie jest sporo żelaza. Właściwie wcale nie trzeba jej dodawać i nic się nie świeci na czerwono. A w kalkulatorze nie ma suszonej krwi - pod nazwą krew wołowa jest krew płynna, świeża. Suszoną trzeba sobie dopisać...
Jeżeli już zrobiłaś te mieszanki, to się nie denerwuj, nic kotom nie będzie. Ale na przyszłość trzeba będzie sobie dopisać suszoną. I po co catfortan, skoro i tak suplementujesz naturalnie? :-)

Olej z łososia już poprawiłam :-) 1 ml na średniego kota na dzień - jak ktoś ma średniego kota :mrgreen: Ja rozumiem, że średni to tak ze 4 kg.
Przynajmniej olej ci się nie przeterminuje ;-) pójdzie raz dwa :lol:
Z wodą nie popadajmy w przesadę, rozrobisz kilka porcji to już będziesz widziała jaka "rzadkość" jest pożądana, a potem to już z górki chlup i jazda ;-)
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
maix 
Ekspert


Barfuje od: 10/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 299
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-10-26, 00:45   

Justyna napisał/a:
Mam jeszcze takie pytanko, co moglabym mojemu futrzakowi podawac jako tzw przysmak lub przekaske? Probowalam ze skrzydelkiem ale tylko polizal i troszke podgryzl, nie wiem z czym jeszcze moglabym sprobowac, bo nie chce mu kupowac sklepowych chrupek itp

Przekąski u mnie w stadzie zostały zlikwidowane. Kupiłam swego czasu przekąski z samego suszonego mięska w zooplusie z firmy Dokas, ale moje koty się na to nie rzuciły. Sprawdź, może u ciebie posmakuje.
Z domowych specjałów skrzydełka z kurczaka, ale nieduży kot potrafi się tym najeść. U mnie kościożerna tak naprawdę jest tylko mała Jagoda - rozmiar S (3 kg) ale zęby od większego kota :mrgreen: Wciąga całe skrzydła, a ostatnio ukradła z kosza obraną z mięsa kość z nogi kaczki i też całą schrupała :lol:
_________________
Człowiek z nowymi pomysłami jest wariatem, dopóki nie odniesie sukcesu. (Mark Twain)
 
 
Aldaker 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 114
Wysłany: 2011-10-26, 01:17   

maix napisał/a:
.
A nie wyskakiwało ci, że jest za dużo żelaza? Wystarczyło by 30g tej suszonej krwi, bo w catfortanie jest sporo żelaza. Właściwie wcale nie trzeba jej dodawać i nic się nie świeci na czerwono. A w kalkulatorze nie ma suszonej krwi - pod nazwą krew wołowa jest krew płynna, świeża. Suszoną trzeba sobie dopisać...
Jeżeli już zrobiłaś te mieszanki, to się nie denerwuj, nic kotom nie będzie. Ale na przyszłość trzeba będzie sobie dopisać suszoną. I po co catfortan, skoro i tak suplementujesz naturalnie? :-)

A nie wyskakiwało, że żelaza za dużo.
Norma żelaza 900, u mnie 942 i nie krzyczało.
Nie zrobiłam mieszanek własnych, bo dopiero się uczę.
Jak już się naumiem, to wtedy ruszę z produkcją.
Na razie mam przepisy wymyślone dla nas przez dagnes i sobie pojechałam na gotowcach :mrgreen: .
Suszoną trza dopisać... no teraz to mnie uradowałaś, na pewno potrafię :lol:
Dzisiaj już mój mózg odmawia twórczego myślenia... wrócę do tematu, jak odeśpię produkcję barfa.

Olej z łososia się nie przeterminuje.
Zamiaruję sama spróbować... zamówiłam większy kanisterek.

A po co catfortan? jak miałam to dorzuciłam.
A poza tym ja się jakoś zółtka nadal bojam...

J.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne