BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz dla kotów "nerkowych"
Autor Wiadomość
miss_pestilence 

Dołączyła: 01 Lis 2020
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-01, 22:52   

Kryska
Z tą kreatyniną to było: w lutym 1,9, maju 1,8 i teraz z listopada są wyniki. Generalnie problem jest taki jak napisałam wcześniej. Za wysokie ph. Bez leków przez dobę skoczyło do 8, a nawet po tych wszystkich lekach ma za wysokie, bo 6,5. Od roku nie udało nam się zejść do normy. A ciężar właściwy to raz w normie, raz za niski. Zrozumiałam, że pnn jest na wczesnym etapie. Do karmy zawsze dawałam ok. 50 ml wody na dobę. Radzisz zasięgnąć opinii nefrologa?
Mimo wszystko to chciałbym przejść na barf, bo mniej mnie wyniesie niż puszki półkę wyżej od Feringi. No i jakościowo też lepiej będzie.
Próbowałam zrobić inny przepis barf, bo już widzę, że zrobiłam błąd przy oleju z łososia. Mam na promocji mięso z uda z indyka, ale wyszło gorzej niż wcześniej. :shock:
 
 
kryska 


Barfuje od: 03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2013
Posty: 249
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-12-02, 02:08   

Mój kot na barfie jak zreszta wiekszość tu kotów ma ph 7-8. Nigdy nie miał mimo tego struwitów zapewne dlatego, że jest dopajany. Gdyby jadł "chrupki" przy takim ph, to strach myśleć. Weci zamiast sprawdzić diete kota, każdego traktują tak samo, na wszelki wypadek urinowet, l-metiocid, bez sensu. Bardzo też mozliwe, że Nefrokrill, który zawiera węglan lantanu odpowiada za podwyzszone ph, podobnie jak weglan wapnia.
Ciężar moczu może się wahać w pewnych granicach w zależności od ilości wypitej wody, żeby służył jako wskażnik postępującej pnn, to musielibyśmy mieć pewność, że woda w karmie plus wypita przez kota jest zawsze taka sama. Dlatego przestań sie przejmować ciężarem wł. moczu. Znowu, jeśli kot ma pnn, czyli nie wszystkie nefrony funkcjonują a przez to filtracja produktów przemiany azotowej jest nie wystarczająca, to kreatynina (jeden z takich produktów) nigdy nie wróci do normy a Twój kot miał 1.45. Z mojego doświadczenia a badam dwa nerkowe koty dość często wynika, że kot powinien być na czczo 12h aby mieć pewność co do kreatyniny. Dobrze jak kot przed badaniem wypije wodę, wtedy unika się efektu odwodnienia, który podwyższa kreatyninę ( zagęszczona krew). Trzeba też mieć ograniczone zaufanie do labów i niestety sprawdzać zanim się podejmie diagnozę i leczenie, szczególnie gdy opieramy się tylko na wynikach a tak jest niestety na wczesnych etapach pnn.
Czy nefrolog? Dla uspokojenia. Polecam specvet, do dr Neski trudno się dostać ale można do M.Grędowskiej.
Na koniec co do barfa. Trzeba mieć świadomość, że ta dieta wymaga naprawdę dużej wiedzy i zrozumienia. Karmię od 8 lat trudne koty bo za takie uważam koty z pnn i stale się uczę. Z perspektywy czasu czy bym ją komuś poleciła , tak gdybym miała pewność, że poświeci temu wystarczająco dużo czasu. Innaczej lepsze dobre puszki.
 
 
ciociaania 

Barfuje od: 4 lat
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 27 Gru 2016
Posty: 2
Wysłany: 2020-12-23, 22:04   

Cześć!
Mam kotkę, której ostatnio wyszła kreatynina 2,1, a reszta wyników jest w normie, w USG też ok. Weterynarz dała nam nefrokrill i w styczniu powtórzymy badania krwi. Jeśli wyniki nie będą prawidłowe mamy przejść na karmę dla kotów nerkowych. Chciałabym jednak spróbować poprawić jej wyniki BARFem. Kotka ma 6 lat i waży 4,2 kg. Na co dzień je BARF i smakołyki też są zazwyczaj z mięsa. Poza mięsem wg kalkulatora barfowego dodaję olej z łososia, algi morskie, droższe browarnicze, hemoglobinę suszoną, takovid200, mączkę ze skorupek jajek, taurynę i sól.
Bardzo proszę o przykładowy przepis dla kitki.
Lepiej włączyć dietę jak najszybciej czy poczekać na kolejne wyniki badań? Jak często powtarzać badania? Boję się, że możemy coś przeoczyć, a z drugiej strony ona NIENAWIDZI weterynarza i pobieranie krwi jest dla niej bardzo stresujące.
 
 
Sierra 

Barfuje od: 01.12.2018
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 04 Gru 2018
Posty: 778
Wysłany: 2020-12-23, 22:57   

Coś mi się kojarzy, że stres może podnieść kreatyninę... Do tego czy kotka była na czczo? To akurat przy badaniu kreatyniny jest dość ważne (ludzkie normy nakazują 12 godzin, kocich nie pamiętam :oops: )

A już jestem absolutnie w pełni pewna, że SAMA podniesiona kreatynina nijak się ma do chorych nerek.

Na razie mogę doradzić dopilnowanie, żeby kotka piła odpowiednią ilość wody (galaretka? dopajanie strzykawką?)... z jakimikolwiek zmianami diety poczekaj, aż się mądrzejsi wypowiedzą - ja kota nerkowego nigdy nie miałam pod opieką, czytam ten temat przygotowując się na wszelki wypadek :oops:
 
 
AleksandraPD 

Dołączyła: 07 Lut 2021
Posty: 2
Wysłany: 2021-03-15, 14:30   Przepis skomponowany dla Kici przez weta

Dzien dobry,
jestem bardzo poczatkujaca i "nieco" zagubiona w kalkulowaniu :/
Poprosilismy weterynarza/dietetyka o skomponowanie diety. Kicia miala zaczatki porblemow z nerkami, ale ostatnie wyniki sa dobre :) zeby tak jednak pozostalo dostalismy ponizszy przepis a ja mam watpliwosci (dzienna porcja, Kicia wazy 5kg):
40g miesa (kurczak, wolowina, indyk, kaczka)
5g watrobka kurza
65g gotowany ryz - tu najwiekszy "?"
1 lyzeczka oleju z lososia
2g Trovet Balance VMS (premix witamin i mineralow)

Co myslicie? Choc malo jeszcze wiedzy mam, nie jestem przekonana.

Dzieki za wszelkie komentarze/porady/nagany
_________________
Aleksandra
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-03-22, 07:27   

AleksandraPD, to przepis stosowany namiętnie przez dietetyków czy weterynarzy, którzy zatrzymali się z wiedzą na pewnym etapie życia ;-) To na pewno nie jest przepis barfowy. Pamiętam, kilka lat temu ja też taki dostałam od weta - oczywiście, że go nie zastosowałam :lol: Jest cały wątek o prowadzeniu kota nerkowego, poczytaj go, proszę. Jest też wątek z przepisami dla nerkowców - na początek, póki sama tego nie ogarniesz, korzystaj z gotowych przepisów (zatwierdzonych przez innych jako poprawne)
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-15, 13:35   

Witam. Jestem Magda i dopiero zaczynam swoja przygodę z barfem. Moja kotka Kitka choruje na PNN niestety karmy nerkowe do niej nie przemawiają za to uwielbia surową wołowinke. Bardzo bym prosiła o gotowy przepis ponieważ nie czuję się jeszcze na siłach aby samemu coś przygotować mam zakupiony mostek wołowy z kością 1,3 i wołowinę rosołową z kością 1,5 nie wiem co ewentualnie dokupić z drobiu i podrobów oraz dodatków.
Wyniki Kitki niestety nie są stabilne ostatnie to
kreatynina 279,4 -2 tygodnie temu 158,4
mocznik 25,00- poprzednio 11,6
fosfor 1,5
wapń2,6
Dostaje kroplówki podskórne codziennie 100 ml , nefrokril, urinovet dilution , urosept i semintra na ciśnienie.
 
 
KaiKai 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 50-75%
Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 330
Skąd: Stegna
Wysłany: 2021-04-15, 15:30   

Nawet wieku kotki nie podałaś :(

https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=124297
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-15, 15:54   

KaiKai napisał/a:
Nawet wieku kotki nie podałaś :(

https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?p=124297


Przepraszam to mój pierwszy post może nie bardzo dokładny. Kitka ma 4 lata a od około 3 miesięcy choruje na PNN.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-04-15, 17:41   

MagMat, poczytaj w szczególności wątki:
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3427
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=6350
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=73
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=3040
i ten, w którym teraz jesteśmy.

W tych wątkach, oprócz wielu cennych wskazówek, znajdziesz również różne przepisy mieszanek dla kotów nerkowych. Postudiuj te przepisy, przeanalizuj, wybierz takie, które będziesz mogła wykorzystać w pierwszej kolejności, póki nie nauczysz się tworzyć ich sama konkretnie pod Twojego kota.
Te 1.3 i 1.5 przy wołowinie to waga? Przy diecie nerkowej nie możesz dawać do mieszanki kości, bo zawierają dużo fosforu. Musiałabyś więc okroić mięso i dopiero zważyć. Mostek i porcje rosołowe są bardzo tłuste, na pewno trzeba dodać do tego pełnowartościowego, chudszego mięsa. Mogę ułożyć przepis na bazie tego mostku, aby go wykorzystać, ale nie wiem, jakie masz suplementy. I ile waży kot? Oraz najważniejsze: poproszę wszystkie wyniki poprzednich oraz ostatnich badań z jednostkami i normami laboratorium (nie należy interpretować pojedynczych parametrów bez kompleksowego obrazu morfologii, biochemii i jonogramu) Badania krwi, moczu, usg, ciśnienia
 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-16, 13:13   

IzabelaW dziekuje za podpowiedzi postaram się poszukać przepis w linkach które mi podałaś. Narazie nie mam żadnych suplementów bo nie wiedziałam co tak naprawdę mam kupować. Postaram się jak najszybciej przesłać wszystkie wyniki Kitki. Kotka waży 3,520 ma 4 lata.
Pozdrawiam
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-04-26, 18:11   potrzebny przepis - nerki, trzustka, alergia

Witam wszystkich. Czy ktoś umiałby sporządzić przepis na barfa dla kotka z kilkoma problemami zdrowotnymi? Kot alergik, bezpiecznie może jeść kaczkę z niewielką domieszką indyka. Do tego prawie 8 lat temu zachorował na nerki - przewlekła niewydolność, na barfie został ładnie wyprowadzony, później jadł głównie puszki gussto z kaczki i indyka. Parametry nerkowe nie pogarszały się przez ładnych kilka lat. Niedawno przyplątały się pasożyty, a po nich poleciały wyniki trzustkowe. Trzeba znowu doprowadzić kota do stanu jak najlepszego, a mnie stanowczo przerasta ułożenie mieszanki dla kota z kilkoma chorobami.
Zaraz wstawię wyniki usg i wyniki badania krwi.

Ja i opiekunowie kota będziemy bardzo bardzo wdzięczni za pomoc.
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-04-26, 18:16   

Opis usg:

USG jamy brzusznej: dostępne węzły chłonne jelita czczego i ślepego niepowiększone, ale o obniżonej echogeniczności (śladowe pobudzenie?/stan po?), biodrowe przyśrodkowe niepowiększone, normoechowe, pozostałe w badaniu niedostępne; jelito cienkie z grubością ściany w górnej granicy normy, do 2,5 mm z lekkim zaburzeniem stosunku warstw, pogrubioną błoną mięśniową i lekko zcieńczoną śluzową, o wzmożonej echogeniczności(zwyrodnienie?/przerost?/naciek?/przekrwienie? –zapalenie przewlekłe, IBD?), pozostałe warstwy zachowane, perystaltyka i zawartość normalne, żołądek i okrężnica w dostępnych odcinkach prawidłowe; trzustka umiarkowane powiększona, do 8 mm w najgrubszych miejscach, głównie wydłużona, o wyraźnie obniżonej echogeniczności, bez zmian w strukturze i bez reakcji otaczającej tkanki tłuszczowej (zapalenie przewlekłe?/podostre?/stan po?);pęcherzyk żółciowy z lekkim pogrubieniem ściany do 1,5 mm(łagodne zapalenie przewlekłe?/stan po?), wypełniony średnią ilością klarownej żółci, pozostałe drogi żółciowe niezmienione; wątroba nieznacznie powiększona, o wzmożonej echogeniczności, jednorodna(zwyrodnienie?/choroby metaboliczne? efekty uboczne leków?/diety?);nerki wielkości prawidłowej, lewa 36x22, prawa 37x20 mm, z umiarkowanym zatarciem struktury i lekko wzmożoną echogenicznością rdzenia (przewlekłe procesy zwyrodnieniowe, efekty uboczne leków?/diety?), układ zbiorczy nieposzerzony; pęcherz moczowy z prawidłową ścianą, wypełniony średnią ilością klarownego moczu; cewka moczowa i moczowody nieposzerzone, w dostępnych odcinkach prawidłowe; oba nadnercza wielkości, kształtu i echostruktury prawidłowej, po 3,5 mm w osi krótkiej; śledziona normalnej wielkości, bez zmian w echostrukturze; pozostałe dostępne w badaniu obszary jamy otrzewnej i przestrzeni zaotrzewnowej bez uchwytnych zmian; Podsumowanie: obraz trzustki typowy dla zapalenie przewlekłego, możliwe umiarkowane zaostrzenie procesu do podostrego lub stan po zapaleniu w tracie gojenia, niewykluczone inne podrażnienie incydentalne nakładające się –do weryfikacji w wywiadzie i/lub badaniach dodatkowych; zmiany w jelicie cienkim z lekką limfadenopatią regionalną typowe dla zapalenia przewlekłego z przerostem i/lub naciekiem błony mięśniowej i zwyrodnieniem i/lub przekrwieniem śluzowej, prawdopodobnie przebiegu nieswoistej choroby zapalnej jelit, ale niewykluczona inna enteropatia łagodnego charakteru, np. utrzymujące się przekrwienie w nadwrażliwości –do weryfikacji w wywiadzie i dalszej diagnostyki w badaniach dodatkowych w razie skorelowanych objawów/braku poprawy; łagodne zapalenie przewlekłe lub zwyrodnienie pozapalne pęcherzyka żółciowego prawdopodobnie wtórne do enteropatii i/lub choroby trzustki –do dalszej diagnostyki w badaniach dodatkowych i/lub kontrolnych po okresie leczenia; lekka hepatomegalia ze zwyrodnieniem miąższu prawdopodobnie tłuszczowym w zespole metabolicznym, ale niewykluczone inne przyczyny, np. efekty uboczne leków i/lub diety i niewydolność przewlekła –do weryfikacji w wywiadzie i/lub badaniach laboratoryjnych; zmiany w nerkach typowe dla choroby przewlekłej ze średniozaawansowanym zwyrodnieniem, możliwy stan po intoksykacji i/lub zapaleniu w przeszłości –do weryfikacji w wywiadzie/historii leczenia i/lub badaniach laboratoryjnych
 
 
MB 

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 75-90%
Dołączyła: 20 Cze 2012
Posty: 120
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2021-04-26, 18:19   

a tu wyniki (mam nadzieję że będzie czytelnie)


 
 
MagMat 

Dołączyła: 05 Kwi 2021
Posty: 15
Wysłany: 2021-04-27, 14:37   



Witam to znowu ja :-> Wstawiam badania kitki od początku choroby, może znajdzie się dobra dusza która pomoże ogarnąć jakiś przepis mieszanki dla niej. Znalazłam w jednym z postów taki który wydaje mi się dość odpowiedni ale ja dopiero raczkuje w barfie więc wole posłuchać mądrzejszych głów. Kitka jest kotem wychodzącym więc dość trudno ustabilizować jej wyniki może jak zacznie jeść mięso które uwielbia przestanie polować bo będzie najedzona karm renal niestety odmawia. Kitka ma 4 lata i waży 3,420.
Z mięsa mam zakupione: mostek wołowy i wołowinę rosołową( może da się coś z tego umieszać) niestety nie mam żadnych suplementów bo tak naprawdę nie wiem co kupić
Mieszanka na 13 dni dla 7 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 260 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
175,0 g Wołowina łata
400,0 g Indyk podudzie bez skóry
100,0 g Kurczak żołądek
500,0 g Wieprzowina karkówka
725,0 g Wołowina rozbratel
350,0 g Kurczak serce
50,0 g Wątroba indycza
2,9 g Olej z dzikiego łososia Lunderland
60,0 g Spirulina
25,0 g 10,0 Fortain
2,5 g Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
6,8 g Wapno z alg (Algenkalk Lilly's Bar)
4,0 g 3,6 Sól morska jodowana
5,0 g 10,0 Tauryna
935,0 g Woda
Bardzo proszę o pomoc.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne